Jagody z Brzeskiej Woli - borówka pod osłonami i jagoda kamczacka

PODosłonami.pl

DeRuiter_FUTUMARU
BRINKMAN_3_środki do dezynfekcjiBRINKMAN_3_środki do dezynfekcji

Jagody z Brzeskiej Woli

Plantacja borówki amerykańskiej „BoKo” w Brzeskiej Woli (woj. mazowieckie) to przedsiębiorstwo będące spółką rodzin o nazwiskach Kostrzewa i Kot, które od 1997 r. połączyły działalność swoich rodzinnych gospodarstw. Plantacja położona jest wśród lasów i pól, z dala od terenów przemysłowych. Borówka uprawiana jest między innymi pod wysokimi osłonami.

Czytaj dalej...
Uprawa borówki pod osłonami to gwarancja najwyższej jakości owoców

Uprawa borówki pod osłonami to gwarancja najwyższej jakości owoców

Borówka wysoka

Na plantacji „BoKo” borówka uprawiana jest na powierzchni 30 ha, z czego 5 ha zajmują uprawy pod osłonami. W nasadzeniach dominuje wczesna odmiana ‘Duke’ (75%) o dużych, wyrównanych i smacznych owocach. Oprócz tego w uprawie jest bardzo plenna odmiana o średnim okresie dojrzewania ‚Bluegold’ oraz późna ‘Liberty’, odznaczająca się wysoką jakością jagód. Na niewielkiej  powierzchni uprawiana jest ponadto bardzo wczesna ‘Chanticlear’ o wyjątkowo słodkich i aromatycznych owocach.

Krzewy borówki są w różnym wieku, gdyż systematycznie zakładane są nowe nasadzenia i wymieniane starsze. Nowe plantacje są zakładane z materiału nasadzeniowego przygotowanego we własnej szkółce z młodych, 1-rocznych sadzonek.

Rzędy roślin są ściółkowane korą roślin iglastych. Cała plantacja jest nawadniania, a oprócz nawożenia posypowego prowadzona jest fertygacja. W każdym rzędzie rozłożone są po dwie linie kroplujące. W gospodarstwie pracują zautomatyzowane urządzenia do nawadniania i fertygacji wraz z dozownikiem nawozów firmy Netafim.

Do zapylania kwiatów wykorzystywane są pszczoły z własnej pasieki, a także murarki z własnych uli. Dodatkowo na plantacje wstawiane są ule z trzmielami firmy Koppert. Trzmiele stanowią cenne uzupełnienie i zapewniają dobre zapylenie kwiatów w różnych warunkach pogodowych, dzięki aktywności w niższych temperaturach niż pszczoły.

Od trzech lat część plantacji zabezpieczona jest wysokimi osłonami. Konstrukcja z betonowych słupów ma wysokość 4 m. Dach pokryty jest folią, zaś boczne ściany wykonane są z siatki z tworzywa sztucznego. Dzięki temu pod osłoną zapewnione są optymalne warunki klimatyczne. Siatka na ścianach bocznych zapewnia dobrą wentylację, przez co nie ma ryzyka utrzymywania się nadmiernej wilgotności i zwiększonego zagrożenia szarą pleśnią. Dzięki wysokości obiektu i dobrej wentylacji również w czasie upałów pod osłoną panuje korzystny dla roślin mikroklimat. W efekcie rośliny są zdrowsze, a owoce lepszej jakości.

Pod osłonami dominują ok. 10-12-letnie krzewy odmiany ‘Duke’. Plantatorzy zdecydowali się na instalację osłon na plantacji głównie po to, aby zachować wysoką jakość owoców i ciągłość zbiorów przez dłuższy czas. Pod osłonami owoce zachowują wysoką jakość od początku do samego końca sezonu zbiorów, niezależnie od pogody na zewnątrz. Można je zbierać również podczas deszczu, co na plantacji polowej jest niemożliwe, gdyż niekorzystnie wpływa na jakość jagód. W ub. roku owocowanie pod osłonami rozpoczęło się o kilka dni wcześniej niż na nieosłanianej plantacji, jednak to głównie jakość, a nie wczesność ma dla plantatorów największe znaczenie.

W pierwszej połowie czerwca  rośliny były w fazie końca kwitnienia i intensywnego zawiązywania oraz dorastania owoców. Z uwagi na zmienne warunki pogodowe , w tym dużą presję szarej pleśni, plantacje w tym okresie były chronione przed sprawcą tej choroby, z wykorzystaniem preparatów zalecanych w programie ochrony roślin, z zachowaniem okresów karencji i przemienności stosowania fungicydów.



Zbiory owoców

Plantatorzy spodziewają się rozpoczęcia zbiorów z początkiem lipca. W tym roku z uwagi na warunki pogodowe (chłody i deszcze) będzie to później niż w poprzednim sezonie. W ub. roku zbiory rozpoczęły się pod koniec czerwca i zakończyły w połowie sierpnia. Ponieważ w uprawie dominuje jedna odmiana, zbiory są dość skoncentrowane w czasie.

W poprzednich sezonach na plantacji zatrudniani byli pracownicy z Polski oraz zza wschodniej granicy (głównie Ukraińcy). W tym roku z powodu trudności z przyjazdem pracowników sezonowych z Ukrainy wynikających z zagrożenia epidemiologicznego, do pracy na plantacji zatrudnieni są głównie Polacy. Plantatorzy przewidują, że do końca sezonu uda im się zebrać owoce z pomocą polskich pracowników z najbliższych okolic.

Przedsiębiorstwo dysponuje własnym zapleczem do sortowania, pakowania i przechowywania owoców. Owoce bezpośrednio po zbiorze są wstępnie schładzane, a następnie sortowane przy użyciu linii sortującej Weco i A&B oraz pakowane na automatycznych liniach współpracujących z urządzeniami marki Milbor. Poszczególne partie owoców pakowane są pod konkretne zamówienia i zgodnie z wymaganiami odbiorców, m.in. w kilkukilogramowe skrzynki plastikowe i kartonowe oraz w opakowania jednostkowe (wiaderka, kubeczki i różnego rodzaju pudełka). Jagody sprzedawane są za pośrednictwem Grupy Producentów Owoców Rajpol. Kierowane są różnymi kanałami zbytu na rynek krajowy i zagraniczny. Dostarczane są m.in. do sieci handlowych (np. Lidl). Producenci należą do Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej. Plantacja spełnia standardy certyfikacji Global G.A.P.

Jagoda kamczacka

Oprócz borówki od kilku lat w Brzeskiej Woli uprawiana jest też jagoda kamczacka dwóch odmian kanadyjskich o deserowych owocach – ‘Aurora’ i ‘Indigo Gem’. Trzyletnie nasadzenia tego gatunku zajmują powierzchnię 6 ha. Plantacja prowadzona jest bez zastosowania chemicznych środków ochrony roślin i jest w trakcie dochodzenia do uzyskania certyfikatu produkcji ekologicznej.  W drugim tygodniu czerwca dojrzewały owoce obydwu odmian. Można było zauważyć różnice w kształcie owoców oraz pokroju krzewów. Jagody odmiany ‘Aurora’ są duże, o wydłużonym, owalnym kształcie, a krzewy rosną bardzo silnie. Z kolei owoce ‚Indigo Gem’ są nieco mniejsze, za to rośliny bardzo odbicie owocują. Krzewy tej odmiany mają wzniesiony pokrój. Możliwy jest zbiór mechaniczny jagód.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeżyny na topie, także polskie odmiany

Globalny rynek jeżyny odnotował ostatnio znaczny wzrost, który w dużym stopniu jest napędzany postępem technologicznym, zmieniającymi się preferencjami konsumentów i rosnącymi inwestycjami zarówno z sektora publicznego, jak i prywatnego. Na horyzoncie są także nowe, ciekawe [...]

HortiNet_wyszukiwarka
Gardenia barter
HortiAdNetHortiAdNet