Nowości IPM Essen - na otwarcie sezonu

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Nowości IPM Essen – na otwarcie sezonu

Podczas ostatniej edycji międzynarodowych targów IPM Essen, która odbyła się w dniach 26-29 stycznia 2016 r., wystawcy zaprezentowali setki nowości roślinnych. Część z nich, zgłoszonych do konkursu IPM Innovations, zwracała szczególną uwagę. Spośród 76 tegorocznych zgłoszeń jury wybrało te, jego zdaniem najlepsze – w 7 kategoriach – i przyznało nagrodę specjalną. Oprócz odmian-laureatek, które uwzględniają globalne preferencje rynkowe, na targach można było wypatrzeć wiele innych premierowych kreacji, interesujących dla polskich odbiorców.

Primula Chameleon_Rudy Raes_IPM Essen 2016

Wśród nowości zgłoszonych do konkursu "IPM Innovations" znalazło się parę doniczkowych pierwiosnków, które są typowym produktem początku roku (tu: odmiana Chameleon F1), fot. A. Cecot

Nowe odmiany konkursowe

Podczas IPM 2016 nagrodzono 9 nowości odmianowych. W poszczególnych kategoriach znalazło się jednak sporo innych kreacji, które również zasługują na wyróżnienie.

– „Rośliny balkonowo-rabatowe” – najwyżej oceniona została Begonia ‘First Kiss’ z firmy Dümmen Orange, rozmnażana wegetatywnie odmiana, należąca do grupy (kolekcji) pod nazwą Unbelievable, o zwartym pokroju, intensywnym krzewieniu się roślin, atrakcyjnych i licznych kwiatach, które kontrastują z ciemnozielonymi liśćmi.

Oprócz niej warto wspomnieć: begonię Unstoppable ‘Upright Salmon’, tego samego hodowcy; pelargonię rabatową (Pelargonium zonale) Hot Spot ‘Coral’ z firmy Geranien Endisch oraz nagietek (Calendula) ‘Powerdaisy ‘Sunny’ – rozmnażana wegetatywnie odmiana, o pełnych, żółtych kwiatostanach, wyhodowana przez Davida Kerly’ego, a zaprezentowana w Essen przez przedsiębiorstwo Kientzler Jungpflanzen.

„Rośliny kwitnące wiosną” – zwyciężył pierwiosnek (Primula) ‘Thirtyone’, wysoki mieszaniec uzyskany z krzyżowania gatunków Primula filchnerae x P. praenitens, zgłoszony przez firmę-agencję Cultivaris North America z USA, nieodporny u nas na mróz, ale polecany m.in. do sezonowych kompozycji w pojemnikach tarasowych.

„Rośliny do pojemników tarasowych” – najwyższą ocenę jury zyskała Mandevilla ×sanderi DIAMANTINA® ‘Orange Coral’, hodowli francuskiego przedsiębiorstwa SAS Lannes & Flis, mająca pomarańczowomorelowe, niespotykane wcześniej u mandewili kwiaty. W tej samej kategorii znalazł się też m.in. ozdobno-użytkowy pomidor (Lycopersicum esculentum) Ponchi-Re F1 o drobnych, smacznych owocach, hodowli holenderskiej firmy Prudac.

„Kwitnące rośliny pokojowe” – wygrał storczyk Oerstedella centrandenia ‚Panama Orchid’ z niemieckiej firmy Hassinger. Zaprezentowano ponadto kilka nowych odmian pierwiosnka pospolitego (Primula vulgaris, syn. P. acaulis), m.in. Chameleon o wielobarwnych, pastelowych kwiatach, pokazaną przez belgijską firmę Rudy Raes Bloemzaden, oraz Sirococco ‘Red Flame’ (pełnokwiatowa, czerwona z białym obrzeżeniem) z przedsiębiorstwa Syngenta. W konkursie „wystartowały” 2 kolejne odmiany wilczomlecza pięknego, czyli poinsecji (Euphorbia pulcherrima), należące do grupy Princettia® z firmy Moerheim New Plant; ‘Pure White’ przykuwała wzrok śnieżną bielą przykwiatków. Ten sam hodowca zgłosił dwie odmiany cynerarii (Pericallis hybrida) z grupy Senetti, z których ‘Grape’ wyróżniała się nietuzinkowym efektem kolorystycznym. Niepospolita była również kolejna pełnokwiatowa odmiana doniczkowa róży – Infinity® Evergreen™ z duńskiej firmy Roses Forever. Także z Danii, z przedsiębiorstwa Knud Jepsen wywodzą się 2 odmiany kalanchoe o wyjątkowo dużych kwiatach, wcześniej niespotykanych u tej rośliny – Queen® MoreFlowers® ‘Ellen’ (pełne kwiaty) i Queen® Originals ‘Maxine’ (pojedyncze).

„Rośliny pokojowe ozdobne z liści”największe uznanie zdobyła sansewieria (Sanseveria) Sansiam® Kichaka® ‚SUPSAM1401’, zgłoszona przez przedsiębiorstwo Suphachadiwong Orchids z Tajlandii; wyróżnia się zwartą, gęstą budową i drobnymi, mieczowatymi liśćmi. Bardzo oryginalna była bulwiasta begonia ‘Autumn Amber’ o pomarańczoworudych liściach, wyselekcjonowana w USA (hodowca – Byron E. Martin), a pokazana na targach IPM przez firmę Cultivaris North America

„Kwiaty cięte”zwyciężył storczyk Vanda Jones ex R. Br Kanchana ® Angelite ‚SPCDW1405’ zagłoszony przez tajlandzką firmę Suphachadiwong Orchids, mający oryginalne niebieskolila, marmurkowe, duże kwiaty. W tej samej kategorii znalazła się również m.in. efektowna chryzantema ‘Rosanno Charlotte’ (pokazywana w Polsce już wcześniej, podczas chryzantemowych Dni Otwartych w październiku 2015 r.).

„Krzewy i byliny”hitem okazała się borówka wysoka (Vaccinium corymbosum) – odmiany z grupy BrazelBerries® (‘Jelly Bean’, ‘Peach Sorbet’, ‘Pink Breeze’), nadające się do amatorskiej uprawy w pojemnikach tarasowych, łączące zalety roślin użytkowych i ozdobnych; zgłoszone zostały do konkursu nowości przez niemiecką szkółkę zu Jeddeloh, a hodowcą tych przełomowych odmian borówki jest Dave Brazeton z USA. W kategorii tej został także zademonstrowany „mix” pod nazwą Sunset-Trio, złożony z 3 odmian wrzosu pospolitego (Calluna vulgaris) z grupy Gardengirls®: ‘Zeta’ (żółte pędy), ‘Zoe’ (czerwone), ‘Zalina’ (prawie czarne!), hodowli Kurta Kramera

Nagrodę specjalną jurorzy przyznali stowarzyszeniu Hydrangea Breeders Association za 2 odmiany hortensji ogrodowej (Hydrangea macrophylla) wywodzące się od tego hodowcy – Frisbee® Hot Pink (ciemnoróżowa, o płaskich, talerzowatych kwiatostanach) oraz Caipirinha® (biała z zielonkawym odcieniem).

Byliny

Tym razem do konkursu IPM Innovations zgłoszono ich niewiele i żadnej nie wyróżniono nagrodą.

Po raz kolejny wzbogacony został asortyment turzyc (Carex), klasyfikowanych na rynku do kategorii „traw”. Irlandzka firma Fitzgerald Nurseries zgłosiła do oceny dwie swoje pstrolistne odmiany gatunku Carex oshimensis – ‘Eversheen’ i ‘Everlite’.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Technologia „Zero pozostałości” – ochrona przed chorobami

Zwalczanie chorób w technologii „Zero pozostałości” oparte jest przede wszystkim o produkty biologiczne. Zabiegi należy wykonywać prewencyjnie, przed wystąpieniem chorób. Dzięki temu rośliny będą odporniejsze na atak patogenów. W trakcie warsztatów Berry Tech 2021 w [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet