Odmiany pomidora do uprawy pod osłonami z oferty Syngenty

PODosłonami.pl

Seminis_3Seminis_3

Odmiany pomidora pod osłony polecane na 2022/2023 – propozycje firmy Syngenta

Pod koniec tegorocznego sezonu uprawy pomidorów szklarniowych więcej jest znaków zapytania niż kiedykolwiek wcześniej. Ze względu na ciągłe problemy z dostępnością miału węglowego, będącego głównym paliwem w polskich szklarniach oraz z racji jego wysokiej ceny, wielu z producentów deklaruje mocne opóźnienie terminu sadzenia pomidorów. Ostatnia chwila na podjęcie decyzji, co uprawiać, trochę się w tym sezonie opóźniła? Firmy nasienne podczas ostatnich w sezonie wydarzeń i rozmów stawiały głównie na sprawdzone odmiany. Pojawiło się także kilka nowości. Poniżej krótko o tym, jakie propozycje ma Syngenta.

Czytaj dalej...
Pomidory malinowe Maluno i Malduo

Pomidory malinowe Maluno i Malduo

Podczas tegorocznych Dni Ogrodnika w Gołuchowie firma Syngenta zaprezentowała kilka najważniejszych w ich asortymencie odmian pomidorów szklarniowych przeznaczonych na polski rynek.

Odmiany pomidora malinowego do szklarni

W segmencie odmian malinowych Syngenta proponuje 3 odmiany, wśród których najbardziej znane jest Maluno. Odmiana ta ma duże owoce, wielkości BBB, o mięsistej strukturze. Jeśli ogrodnik potrzebuje nieco mniejszych owoców o podobnej charakterystyce firma poleca odmianę Malduo. Owoce Malduo nie są podatne na sucha zgniliznę wierzchołków owoców i na i plamy słoneczne, ich średni rozmiar to BB – czyli najbardziej poszukiwany przez sieci handlowe. Najnowszą odmianą w malinowym asortymencie Syngenty jest Maturbo. Owoce tej odmiany są wysokiej jakości, mają bardzo atrakcyjny wygląd, okazałą szypułkę i charakteryzują się bardzo dobrym smakiem. Średnia wielkość owoców to mniej więcej BB. Odmiana jest mało podatna na szarą pleśń. Ta wysoka zdrowotność odmiany jest bardzo ważną cechą przy wysokich kosztach ogrzewania, gdy uprawy z konieczności będą prowadzone przy oszczędnym ogrzewaniu – a są to niestety warunki sprzyjające infekcjom.

Na pierwszym planie pomidor malinowy Maturbo

Na pierwszym planie pomidor malinowy Maturbo

Odmiany pomidora czerwonego do uprawy pod osłonami

W asortymencie pomidorów czerwonych firma Syngenta polecała głównie znaną już odmianę Edamso, o wysokim potencjale plonotwórczym, wyróżniającą się dobrą trwałością owoców po zbiorze. Kolejną czerwonoowocową odmianą promowaną przez firmę była Extradena – pomidor mięsisty wielkoowocowy, o owocach wielkości BBB, intensywnie czerwonych.



Pomidor czerwony Extradena

Pomidor czerwony Extradena

Pomidory śliwkowe i koktajlowe

Na stoisku w Gołuchowie Syngenta prezentowała również odmiany z innych segmentów, o różnych kolorach i kształtach owoców. Była wśród nich znana już na polskim rynku śliwkokształtna Romanella oraz duży wybór odmian typu baby plum – o małych, owalnych owocach, określanych też jako pomidory koktajlowe, często spotykane w sklepach sieci supermarketów. Należą do nich również znane już na naszym rynku odmiany Angelle o czerwonych owocach, pomarańczowoowocowa Bambelo, oraz pomidor typu Mini Kumato – o owocach brązowooliwkowych. Nowsze propozycje firmy w grupie odmian specjalnych, które prezentowano na stoisku Syngenty to Dunistar – odmiana o owocach papryczkowego  kształty, oferowanych w gronach, oraz Primona – koktajlowy pomidor gronowy o owocach o średniej masie 40 g.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

FLORENSIS_10 (XII 2023)
ICL Osmocote
TSWTSW
HortiAdNetHortiAdNet