Spotkanie „Pepper Cafe” zorganizowane przez Seminis w gospodarstwie Państwa Urbańczyków

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Pepper Cafe w Jabłonnej

14 sierpnia 2021 odbyło się spotkanie „Pepper Cafe” zorganizowane przez firmę Bayer Crop Science – Seminis w gospodarstwie państwa Anny i Karola Urbańczyków, w miejscowości Jabłonna koło Potworowa. W trakcie spotkania zaprezentowano odmiany papryki marki Seminis znane na rynku oraz testowane w tym sezonie w uprawie.

Przedstawiciele Seminis (od lewej): Karolina Misztal, Piotr Dutkowski, Magdalena Wyganowska, Monika Buława

Przedstawiciele Bayer Crop Science – Seminis (od lewej): Karolina Misztal, Piotr Dutkowski, Magdalena Wyganowska, Monika Buława

Warunki uprawy w gospodarstwie

Odmiany pokazowe marki Seminis uprawiane są w wysokim, zblokowanym tunelu foliowym na powierzchni pół hektara. Rozsadę, którą przygotowano samodzielnie w gospodarstwie, posadzono na miejsce stałe przed 20 kwietnia. Już w pierwszy dzień po posadzeniu wystąpiły małe przymrozki (ok -2⁰C) i wtedy rośliny ucierpiały najbardziej. Kolejne przymrozki (-7⁰C) wystąpiły 22 kwietnia. Jak informował producent rośliny udało się uratować, dzięki odpowiedniemu nawożeniu i biostymulacji.

Odmiany komercyjne marki Seminis

Maximinus jest jedną z najwcześniejszych odmian papryki czerwonej na rynku. Wykształca owoce o masie do 250 g i grubej ściance. Mają regularny kształt typu blok (8×8 lub 9×9 cm). Szybko wybarwiają się z koloru zielonego na ciemnoczerwony. Są bardzo dobrej jakości.  Roślina z przewagą cech generatywnych – zalecany jest wcześniejszy zbiór na zielono (1/3 ilości pierwszych owoców). Odmiana Maximinus w komercyjnej sprzedaż dostępna od 3 lat.

Caravaggio to nowa, wczesna odmiana papryki, dostępna w sprzedaży od roku. Roślina o zbalansowanym wzroście, ma silny wigor i mocny system korzeniowy, pokrój otwarty. Jej owoce typu blok mają masę 230-300 g, są czerwone, błyszczące, ich ścianka jest gruba i mięsista. Szypułka bardzo łatwo odrywa się od rośliny. Owoce są klasy premium, utrzymują dobrą trwałość po zbiorze. Spełniają wymagania sieci handlowych.

Odmiana Kaptur tworzy duże, stożkowe, intensywnie czerwone owoce, odporne na mikrospękania. Rośliny o silnym wigorze, mają mocny system korzeniowy, są dobrze rozbudowane. Liście okrywają owoce zabezpieczające je przed poparzeniami słonecznymi.

Na „Pepper Cafe” zaprezentowano także inne znane odmiany typu blok: Tallante (żółte owoce o masie około 230 g) oraz Belladonna (owoce o barwie kremowej, 160-200 g).

Testowane odmiany

W gospodarstwie prowadzone są także testy odmianowe, znajdują się w nich 2 odmiany papryki typu blok o czerwonych owocach. Pierwszą (SVPB5768) wyróżnia odporność na nicienie. Jest to odmiana późniejsza od Caravaggio. Rośliny charakteryzuje silny system korzeniowy, mocny wigor, dobrze zbalansowany wzrost. Owoce są wyrównane, wysokiej jakości. Druga odmiana (SVPB9039) ma zbalansowany wzrost. Charakteryzuje ją silny system korzeniowy i mocny wigor. Owoce są przeważnie 4-komorowe, ciężkie, o grubej ściance. Są dobrze okryte liśćmi, które chronią przed poparzeniami słonecznymi. Odmiana polecana jest do uprawy na trudniejszych stanowiskach.

W gospodarstwie testowana jest odmiana o owocach typu Kapia, w kolorze czerwonym. W porównaniu z odmianą Kaptur roślina jest mniejsza, ma słabszy wigor. Jest jednak równie plenna.

W testach znajduje się także odmiana SV3781PB o żółtych owocach typu blok. Owoce bez tendencji do mikrospękań. Mają bardzo dobrą jakość pozbiorczą. Rośliny o średnim wigorze, dobrze znoszą warunki stresowe i wysoką temperaturę.

– Ten rok był bardzo trudny dla producentów papryki ze względu na warunki pogodowe –bardzo zimna i długa wiosna, ulewy. Odmiany marki Seminis dobrze sprawdziły się także w tych warunkach – podsumowała Monika Buława (przedstawicielka Działu Rozwoju Seminis).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dzień Pomidora w miejscowości Wijewo

9 września br w Gospodarstwie Ogrodniczym pana Piotra Johna w miejscowości Wijewo odbyło się spotkanie poświęcone odmianom i ochronie pomidora w uprawie w tunelach foliowych. Organizatorami wydarzenia były firmy Hazera Poland, Koppert oraz Sativex. Zaprezentowano [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet