Odmiany letnie malina polecane do uprawy w tunelach

PODosłonami.pl

Seminis Britanos 2

Przegląd odmian malin owocujących na pędach dwuletnich

Maliny letnie owocują już w drugiej połowie czerwca, a stosując tunele foliowe zbiory można jeszcze dodatkowo przyspieszyć. Dzieje się tak, gdyż krzewy wykształcają paki kwiatowe w poprzednim sezonie. W artykule wymieniamy właścicieli licencji/hodowców danej odmiany w kolejności alfebetycznej.

Czytaj dalej...

Agassiz Research and Development Centre, Kanada

‘Tulameen’

Owoce duże (do 7 g), wydłużone, mięsiste, jasnoczerwone z połyskiem. Smaczne, aromatyczne o bardzo wysokiej, deserowej jakości. Późna odmiana – owoce dojrzałość zbiorczą osiągają na początku lipca (kilka dni później niż ‘Glen Ample’) . Wzrost roślin jest silny, dorasta do 2 m. Pędy z niewielka ilością kolców. Zdrowotność dość dobra, choć odmiana jest podatna na szarą pleśń.

‘Tulameen pearl’

Ulepszona wersja odmiany ‘Tulameen’ – w porównaniu do niej jest bardziej plena. Wigor roślin, kształt i jakość owoców są podobne.

Scottish Crop Research Institute, Dundee, Szkocja

‘Glen Ample’

Odmiana ceniona głównie ze względu na wysoką jakość owoców. Owoce dojrzewają w drugiej dekadzie czerwca, są duże (5-6 g), kuliste, średnio czerwone, lśniące. Rośnie silnie, pędy sztywne, bezkolcowe, odporne na zamieranie. Odmiana umiarkowanie podatna na choroby, mało wrażliwa na szarą pleśń.

Zakład Doświadczalny Instytutu Ogrodnictwa w Brzeznej

‘Laszka’

Odmiana o wczesnym terminie dojrzewania owoców. Wzrost roślin jest silny, pędy sztywne o niewielkiej ilości kolców. Owoce duże lub bardzo duże, jasnoczerwone o przeznaczeniu deserowym.

‘Radziejowa’

Dojrzewanie owoców zaczyna najwcześniej w drugiej połowie czerwca, około 10 dni przed odmianą ‘Laszka’. ‘Radziejowa’ jest odmianą plenną. Owoce duże, czerwone (trochę ciemniejsze niż w przypadku odmiany ‘Sokolica’), z niewielkim połyskiem. Charakteryzują się dużą zawartością ekstraktu oraz kwasowością. Zawierają również dużo antocyjanów (42,3 mg w 100 g owoców), w porównaniu z innymi czerwonymi odmianami maliny .

‘Sokolica’

Zbiór owoców przypada na koniec czerwca. Owoce są duże, o kształcie tępo ściętego stożka, jasnoczerwone, z niewielkim połyskiem, mają atrakcyjny wygląd, są jędrne i bardzo smaczne. Odmiana plenna. Pędy o dość dużej ilości kolców.

Czytaj także: „Przegląd odmian maliny na podwójny zbiór”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wyzwania dla plantatorów truskawki

W porównaniu do poprzedniego sezonu truskawki cena hurtowa owoce spadła o minimum 30%. Równocześnie koszty produkcji znacznie wzrosły. Co zrobić aby uprawa truskawek była ekonomicznie opłacalna? Na ten temat wypowiadali się uczestnicy webinaru z [...]

Florensis_Dianthus
BIOCONT
Syngenta Poinsettia_33
HortiAdNet