PODosłonami.pl

De Ruiter_TATEMARU MUCHO

Odmiany pomidorów (cz. 2). Propozycje do uprawy w obiektach ogrzewanych na późniejsze nasadzenia.

W drugiej części przeglądu prezentujemy odmiany pomidorów do uprawy w ogrzewanych szklarniach lub tunelach foliowych, polecanych na późniejsze nasadzenia. Należy podkreślić, że większość odmian, które zostały opisane w pierwszej części artykułu także dobrze sprawdzają się w uprawie z późniejszych nasadzeń. Wiele z przedstawionych poniżej odmian można polecić także do uprawy w obiektach nieogrzewanych. Odmiany pomidora przedstawione w tekście to mieszańce (F1), przeznaczone do upraw profesjonalnych.

Czytaj dalej...
Pomidory malinowe Enroza w szklarni Joanny i Sebastiana Janasów

Pomidory malinowe w uprawie szklarniowej

Alseed

Od niedawna przedsiębiorstwo oferuje na rynku polskim nowe odmiany warzyw, w tym pomidorów, które dystrybuuje w ramach współpracy z firmami Nirit Seeds oraz Kitano Seeds.

Jedną z bardzo oryginalnych nowości jest pomidor malinowy Fedora (BYSP 17-80) typu RAF Marmande, o owocach ważących 230-360 g. Są one regularnie karbowane na sześć części, bardzo smaczne i długo zachowują trwałość po zbiorze. Grona są złożone zwykle z 4-6 owoców, co pozwala uzyskać wysoki plon. Odmiana może być z powodzeniem uprawiana zarówno na wełnie mineralnej, w przedłużonej produkcji w szklarniach, jak również w tunelach – w ich gruncie. Producentów szukających pomidorów malinowych o wydłużonym kształcie, typu Roma może zainteresować odmiana Kristoff. Wytwarza ona wyrównane i intensywnie malinowe owoce o średniej masie 150-180 g, zebrane po 4-6 sztuk w gronie. Polecana jest do uprawy we wszystkich terminach i w przedłużonej produkcji pod osłonami.

Odmianą „maliny” szczególnie cenioną za wczesność oraz bardzo wysoki plon jest pomidor MAL200 o owocach osiągających 190-260 g. Rośliny charakteryzują się przede wszystkim silnym wigorem, rozbudowanym, odpornym na nicienie systemem korzeniowym oraz otwartym pokrojem. Może być uprawiany w wełnie mineralnej lub w podłożach organicznych. Wymaga intensywnego nawożenia wieloskładnikowego. Równie wcześnie wchodzącym w okres owocowania lecz o większych, lekko spłaszczonych i lekko żebrowanych owocach (250-300 g) jest pomidor malinowy Zersy. To odmiana o nieograniczonym wzroście i krótkich międzywęźlach. Wysoko plonuje również w trudnych warunkach uprawy (owoce nie drobnieją na górnych gronach). Jeszcze większe owoce o doskonałym smaku i masie 330-350 g wiąże Takado. Owoce tego pomidora malinowego są wielokomorowe, mięsiste, bez twardego rdzenia, nie miękną zbyt szybko podczas transportu. Są odporne na pękanie i mikrospękania skórki – pomimo dużego kalibru. Jest to odmiana wczesna o ciągłym wzroście i krótkich międzywęźlach. Nemo Netta to ulepszona wersja dobrze znanego producentom ciemnoczerwonego pomidora Malibu. Charakteryzuje się owocami o masie 180-220 g (po 6-7 w gronie) i wysokim plonem handlowym. Kuliste owoce są twarde, wyrównane, nadają się do dłuższego przechowywania, nie pękają. Rośliny mają nieograniczony wzrost. Są odporne na szarą pleśń i dobrze radzą sobie również w trudnych warunkach uprawowych, na podłożu zmęczonym. Polecany do uprawy we wszystkich rodzajach podłoży w szklarniach i tunelach foliowych.

Argenta Seeds

Nowością tej firmy wśród pomidorów koktajlowych jest mieszańcowa seria Apple, o owocach w kształcie truskawki. Oprócz rzadko spotykanego kształtu są one dostępne aż w trzech kolorach: żółtym (Apple Yellow), pomarańczowym (Apple Orange) i czerwonym (Apple Red), co pozwala stworzyć z nich atrakcyjną dla konsumentów mieszankę. Owoce osiągają 20-25 g i charakteryzują się błyszczącą skórką, odpornością na pękanie, zwłaszcza w okresie jesiennym, i wysoką zawartością cukrów (Brix w przedziale 9-10°). Rośliny z serii Apple mają silny wigor.

Obecnie w trakcie rejestracji jest nowa odmiana pomidora malinowego pod numerem TG 9136. Przeprowadzone testy wykazały jej stabilność plonowania w zmiennych warunkach mikrośrodowiskowych, w tym podczas upałów. Wcześnie wchodzi w okres owocowania. Wiąże owoce lekko spłaszczone o masie 180-200 g. Nie wykazuje tendencji do mikrospękań i skorkowaceń skórki bądź innych defektów związanych z jakością zewnętrzną. Dobrze znosi transport. Rośliny tej odmiany o nieograniczonym wzroście utrzymują balans wegetatywno-generatywny. Stanowi dobre uzupełnienie asortymentu dla producentów ceniących odmianę Pink King. Wśród odmian standardowych, o intensywnie czerwonych owocach wyróżnia się Gemminni (TG 9081). Owoce o masie 140 g mają kształt kulisty i wyróżniają się wyjątkowym smakiem. Mogą być zbierane w gronach lub luzem. Mocny wigor roślin umożliwia im nieprzerwane wiązanie owoców również w trudnych, zmiennych warunkach w cyklu przedłużonym.

Axia Vegetable Seeds

Firma poleca swoje odmiany sprawdzające się również przy późniejszych terminach nasadzeń. Interesującym jest rozważenie kilku propozycji odmianowych na późniejsze nasadzenia  po bardzo wczesnej uprawie ogórków w szklarniach ogrzewanych. Wśród nich warty uwagi jest czerwony Xaverius, o kulistych owocach osiągających 130-160 g do zbioru luzem i w postaci całych gron. Nieco większymi owocami (140-170 g) w tym segmencie może poszczycić się bezkolankowa odmiana HTL1709336, charakteryzująca się silnym wigorem i otwartym pokrojem. Liczbę owoców w jej gronach należy redukować do pięciu sztuk. Owoce wybarwiają się na głęboki, czerwony kolor. Mają dobrą jakość pozbiorczą tzw. shelf life i wysoki plon, przewyższający obecne standardy, zwłaszcza przy prawidłowym nawożeniu. Prunaxx to z kolei kolankowy, śliwkokształtny pomidor o czerwonej barwie. Wiąże owoce o masie 100-120 g. Zaleca się regulować liczbę owoców w jej gronach podobnie jak u poprzedniej odmiany. Nadaje się do zbioru luzem i w gronach.

Axia 2 cz przeglądu

Oryginalne owoce typu Bawolego Serca o malinowej barwie i masie 200-280 g ma odmiana Oxxalana. Zalecane jest regulowanie gron i pozostawianie w nich do 3 owoców. Czasami może pojawić się delikatna piętka. Rośliny są silne i łatwe w prowadzeniu.  Warta zwrócenia uwagi w każdym terminie nasadzeń jest odmiana Xantero o dużych czerwonych owocach 200-260 g.

BASF/Nunhems

Nową propozycją od marki Nunhems do nasadzeń od połowy lutego jest malinowy pomidor Tinkwino. Przez cały sezon wiąże wyrównane lekko żebrowane owoce kalibru BB, równomiernie wybarwiające się. Są twarde, smaczne (dobry stosunek cukrów do kwasów) i długo zachowują świeżość po zbiorze. Owoce nie mają tendencji do żółtych przebarwień, suchej zgnilizny wierzchołków owoców i zielonej piętki, a rośliny nie mają tendencji do zrzucania kwiatów i owoców.

Bayer/De Ruiter

Nowością w segmencie pomidorów śliwkowych firmy De Ruiter jest Iseo. Jest to odmiana bezkolankowa, nadająca się do zbioru w gronie bądź luzem. Owoce o średniej masie 110-115 g są czerwone, błyszczące, mniej wrażliwe na suchą zgniliznę wierzchołków owoców. Iseo charakteryzuje się bardzo dobrą jakością i rozmiarem owoców w ciągu całego sezonu oraz bardzo dobrą trwałością pozbiorczą. Jest odporna na mączniaka prawdziwego, dzięki czemu można ograniczyć liczbę zabiegów chemicznych w sezonie.

Na późniejsze nasadzenia przeznaczona jest cała paleta odmian marki De Ruiter opisana w poprzedniej części. Wśród nich znajduje się m.in. klasyczny już pomidor malinowy Tomimaru Muchoo oraz jego malinowi następcy, tj. Yarimaru oraz Hakumaru. Owoce dwóch ostatnich osiągają średnio ok. 200 g. mają zwiększoną tolerancję na suchą zgniliznę wierzchołków owoców oraz na powstawanie żółtych plam na owocach – tzw. słoneczek. Ich rośliny są łatwe w prowadzeniu. Hakumaru podobnie jak czerwonoowocowe odmiany Inspired, Ondero oraz Grandice jest odporny na mączniaka prawdziwego.

De Ruiter  baner w artykule przegląd pomidorów 2

Dla producentów żółtych pomidorów typu cherry (16-20 g) polecana jest odmiana Yelorita, charakteryzująca się długim utrzymywaniem się owoców na gronie, również po zbiorze. Z kolei owoce w kolorze jasnej czerwieni wiąże DRO607TC (13-15 g). Rośliny mają otwarty pokrój i krótkie międzywęźla. Zaleca się ją szczepić na silnie rosnącej podkładce DR0141TX. Odmiana ta może być zbierana luzem lub w gronach.

Enza Zaden

Odmianą na późniejsze nasadzenia predysponowaną szczególnie do starszych obiektów szklarniowych oraz do ogrzewanych tuneli jest malinowa Enroza. To propozycja, skierowana do ogrodników, którzy poszukują odmiany o niskiej cenie nasion, a jednocześnie świetnej jakości. Największymi zaletami tej odmiany jest  bardzo dobry smak oraz niska podatność na suchą zgniliznę wierzchołków owoców. Owoce mają wielkość BB+/BBB, są lekko spłaszczone, mają długą, smukłą szypułkę.

Mięsiste, czerwone, lekko spłaszczone i żebrowane owoce o masie 220-240 g wiąże odmiana Forenza. Stanowi połączenie wysokiej wydajności i bardzo dobrego smaku. Rośliny charakteryzują się generatywnym typem wzrostu, otwartym pokrojem i średniej długości międzywęźlami.

Owoce jakości premium o masie 100-110 g są cechą wyróżniającą śliwkokształtny pomidor Savantas. Wybarwiają się na intensywny czerwony kolor i nie są wrażliwe na mikrospękania. Odmiana polecana jest na zbiór zarówno w postaci całych gron jak i luzem.

Gospodarstwo Hodowlano-Nasienne Bartkowscy

Ciekawą propozycją dla producentów pomidorów malinowych jest Georgia. Wiąże średniej wielkości, intensywnie różowe owoce o masie 180-200 g. Są one delikatnie spłaszczone z ledwo widocznym żebrowaniem. Nie wykazują tendencji do mikrospękań ani suchej zgnilizny wierzchołków owoców. Szypułka długo zachowuje świeżość po zbiorze. Rośliny tej odmiany mają stosunkowo silny wigor i krótkie międzywęźla. Georgia jest odmianą plenną i wcześnie wchodzącą w okres owocowania. W segmencie wielkoowocowego (200-230 g) pomidora czerwonego firma oferuje odmianę Renesme. Owoce tej odmiany są twarde, kuliste i jednolicie wybarwione. Rośliny z kolei mają otwarty pokrój i silny wigor. Wykazują zbalansowany wzrost wegetatywno-generatywny. Obie odmiany mogą być uprawiane również w krótkich cyklach w okresie wiosenno-jesiennym. Sprawdzoną alternatywą o mniejszych, czerwonych owocach jest Casimiro (170-200 g).

Hazera

Firma znana jest na polskim rynku zarówno z odmian klasycznych jak również o nietypowym kształcie i wyglądzie. Tegoroczną nowością jest wyróżnienie znaczkiem „delikatesy Hazera” odmian o doskonałym smaku. Wśród nich jest m.in. malinowy pomidor Honey Moon, polecany m.in. do upraw ekologicznych ze względu na łatwość uprawy i tolerancję na zarazę ziemniaka, a także odmiany: Giulietta, Cornabel i Cupidissimo odpowiednio o wydłużonym, paprykowym i sercowatym kształcie. Obecnie w badaniach rejestrowych znajduje się nowa, średniowczesna „malina” pod numerem 44312 o kulistych, delikatnie żebrowanych, wielokomorowych owocach o masie 250-300 g. Łączy bardzo dobry smak owoców wraz z dobrą twardością, a przy tym pomidory te mają małą bliznę przyszypułkową. Jest wrażliwa na nierównomierne dostarczanie wody. Nie wymaga dużych nakładów pielęgnacyjnych. Polecana jest do uprawy na 6-8 gron.

Hazera cz 2 przeglądu pomidorów

Bardzo wcześnie wchodzącą w owocowanie odmianą malinową jest Loara, polecana również na wczesne nasadzenia w ogrzewanych tunelach, w krótkich cyklach (6-8 gron). Wiąże kuliste, lekko spłaszczone owoce o masie 200-220 g, które są twarde i smaczne. Nie są podatne na występowanie suchej zgnilizny wierzchołków owoców. Rośliny tej odmiany mają kompaktowy pokrój i umiarkowany wigor. Malinowe pomidory typu Marmande – tak w bardzo dużym skrócie można opisać owoce odmiany Buffalopink. Są spłaszczone, mocno żebrowane i osiągają 250-300 g. Charakteryzują się podwyższoną twardością owoców (jak na ten typ). Rośliny mają umiarkowany wigor i zbalansowany typ wzrostu. Są proste w uprawie. Odmiana ma szeroki pakiet odporności. Wyjątkową nowością na rynku jest pomidor w kształcie bawolego serca, czyli Gourmansun z powodu jego dwubarwnych owoców: żółtych z malinowymi smugami (wewnątrz i na zewnątrz owocu), które pojawiają się w trakcie dojrzewania. Mają one 200-220 g, są smaczne i aromatyczne bez pustych przestrzeni wewnątrz. Jest to typowy produkt delikatesowy polecany przede wszystkim na rynki lokalne. W segmencie pomidora wydłużonego ładnie prezentują się wydłużone, żółto-pomarańczowe owoce odmiany Plenorange, o masie 130-150 g. Nie mają skłonności do występowania suchej zgnilizny wierzchołków owoców i są trwałe w obrocie handlowym. Owoce są równomiernie wybarwione i jednolite pod względem wielkości. Grono składa się z 6-7 pomidorów. Odmiana jest polecana do uprawy w tunelach foliowych na 6-7 gron, ale także do uprawy przedłużonej w szklarniach (w tym przypadku zalecane jest szczepienie). Odmianą delikatesową jest także Bellandine o czerwonych, wydłużonych owocach typu paprykowego (typ Cornue des Andes). Osiągają one masę 200-230 g. Z uwagi na małą ilość soku i nasion w owocach jest chętnie poszukiwana przez konsumentów, ponieważ znajduje wszechstronne zastosowanie w sałatkach i przetwórstwie (przeciery i susz).  Rośliny mają stosunkowo silny wigor. Liście dobrze okrywają owoce pozwalając im na równomierne dojrzewanie. Bellandine polecana jest do uprawy tunelowej. 

Przedsiębiorstwo Hodowlano-Nasienne W. Legutko

W ofercie tego przedsiębiorstwa znajduje się m.in. malinowy pomidor Polorosa przeznaczony do uprawy przedłużonej i na krótkie cykle. Owoce o masie 180-200 g charakteryzują się bardzo dobrą jakością, są bardzo smaczne, twarde i nie pękają. Mają kulisty, lekko żebrowany kształt. Rośliny mają silny system korzeniowy i średniej długości międzywęźla. Jest to odmiana o niekończącym się wzroście pozwalająca uzyskać wysoki plon wczesny i handlowy ogółem porównywalny do odmian zagranicznych. Na szeroką skalę uprawiane są również pomidory czerwone wielkoowocowe odmian Akord i Dukat.

Rijk Zwaan

Na przedłużony cykl uprawy do obiektów ogrzewanych hity odmianowe marki Rijk Zwaan w ostatnich latach stanowiły m.in. Adventure RZ (gronowy), Genery RZ (cherry kulisty) i Rugantino RZ (typ Coeur de Boeuf). Spośród nowości do zbioru na grona polecana jest Gerdicia RZ o owocach o masie 120-140 g w głębokiej czerwieni. Owoce charakteryzują się długą trwałością pozbiorczą, a grona wysoką jakością i dobrym wyrównaniem. Rośliny wykazują przewagę cech generatywnych, mają krótkie międzywęźla i wzniesione liście.

Dobrze prezentujące się malinowe owoce odmiany Rasbora RZ w kształcie śliwki i masie 10-13 g są przeznaczone do zbioru luzem. W swoim segmencie pomidorów jest ceniona za wysoki potencjał plonotwórczy, bardzo dobrą jakość owoców (słodki smak i soczystą konsystencję), łatwość w uprawie i brak tendencji do rozdwajania gron. Ciekawym uzupełnieniem asortymentu jest Chromis RZ. Wiąże burgundowe (ciemnoczerwone przechodzące w brązowe) owoce o masie 10-15 g. Jest w dużym stopniu zbliżony do odmiany Rasbora RZ jednak może (a nawet powinien) być zbierany gdy jest mocno wybarwiony i znajduje się w pełni dojrzałości. W typie pomidora cherry (12-15 g) lecz o kulistych intensywnie czerwonych owocach jest Reddery RZ. Owoce tej odmiany są cenione za wyjątkowy smak i wysoką odporność na pękanie. Wykazują przewagę cech generatywnych w związku z czym odmiana ta jest również sprawdzona w uprawach z doświetlaniem.

Na uwagę zasługuje odmiana Saluoso RZ o większych, czerwonych i smacznych owocach z grupy pomidorów koktajlowych (35-45 g). Owoce są osadzone na atrakcyjnych, długich i płaskich gronach. Rośliny mają charakter generatywny, otwarty pokrój. Odmiana pozwala uzyskać wysoki plon handlowy.

Rol-Spec

Ta rodzinna doradczo-usługowa firma dystrybuuje na rynku polskim wiele odmian pomidorów hodowli Cora Seeds przeznaczonych do uprawy pod osłonami, głównie w późniejszych nasadzeniach. Stałe miejsce w uprawie od kilku lat zajmują m.in. dobrze znane pomidory malinowe Pink Hearth oraz Pink Wave, a także Intrigo – typu cherry.

W segmencie pomidorów czerwonych polecany jest Avatar o jednolicie wybarwiających się na czerwony kolor, jędrnych owocach. Osiągają średnią masę 300 g. Rośliny tej odmiany mają krótkie międzywęźla i pozwalają uzyskać wysoki plon dużych i atrakcyjnych wizualnie owoców. Jest to pomidor średniowczesny polecany do uprawy w okresie wiosny i lata. Z typu cherry polecany jest pomidor Sicuro. Owoce tej odmiany o masie 25-35 g mają kulisty kształt, błyszczącą skórkę i wybarwiają się na intensywnie czerwony kolor. Charakteryzują się znakomitym smakiem i wysoką jędrnością. Na gronach osadzonych jest średnio 12-16 owoców z ciemnozielonymi szypułkami. Rośliny mają krótkie międzywęźla. Nieco wydłużone i mniejsze owoce o średniej masie 20 g wiąże odmiana Zuccherino. Mają bardzo słodki smak (Brix 11°) i intensywnie czerwoną barwę. Znajduje zastosowanie w uprawach przez cały rok pod osłonami (możliwa też uprawa w gruncie) na zbiór pojedynczych owoców. Jest to odmiana bardzo wczesna i wysokowydajna. Nową, wysokowydajną propozycją w typie bawolego serca jest czerwono owocowy pomidor Kessie. Jest przeznaczony przede wszystkim na wiosenno-letnie uprawy w tunelach i szklarniach. Grona są złożone z wyrównanych 4-5 owoców o intensywnie czerwonym kolorze i masie powyżej 300 g. Mają podwyższoną tolerancję na mikrospękania skórki. Są pozbawione wewnętrznej białej owocni. Kessie szczepiony na podkładce o umiarkowanym wigorze pozwala uzyskać jeszcze większe plony.

Sakata

W gusta wielu producentów na stałe wpisały się już pomidory: malinowy Fuji Pink oraz czerwony Oceano o owocach w kształcie śliwki. Wśród kulistych pomidorów czerwonych nowością w ofercie firmy Sakata jest Yeti. Wiąże jasnoczerwone owoce, lekko spłaszczone i lekko prążkowane, osiągające 200-240 g. Mają one doskonałą jędrność oraz posiadają gen LSL (long shelf life) odpowiadający za przedłużoną trwałość pozbiorczą. Rośliny tej odmiany mają mocny wigor, zwarty pokrój i krótkie międzywęźla. Szybko wchodzą w okres owocowania. Yeti jest polecany głównie do tuneli foliowych, zarówno ogrzewanych, jak i nieogrzewanych. Na nowy sezon polecany jest również Oriental Dream. Jest to pomidor malinowy o owocach o średniej masie 210-230 g i bardzo dobrej jędrności. Wcześnie dojrzewają na roślinach, które mają średni wigor, średnio długie międzywęźla i utrzymują balans generatywno-wegetatywny. Dobrą jakością owoców i wyśmienitym smakiem charakteryzuje się też śliwkokształtny Pink Pioneer o malinowej barwie owoców. Owoce tej odmiany osiągają 140-160 g. Może być z powodzeniem uprawiana w ogrzewanych i zimnych tunelach (zwłaszcza w cyklu wiosennym), a także w otwartym polu. Rośliny mają silny wigor i nieograniczony wzrost.

Syngenta

W ofercie firmy Syngenta znajduje się od niedawna odmiana malinowa Malduo. Jest to pomidor rozmiaru dużego standardu, czyli w większości sezonu BB. Charakteryzuje się bardzo dobrym plonowaniem oraz wysoką jakością handlową. Owoce są wysoce tolerancyjne na występowanie żółtych przebarwień słonecznych oraz suchej zgnilizny wierzchołków owoców. Rośliny tej odmiany są bardzo łatwe w uprawie i dobrze radzą sobie  w starszych obiektach i w późniejszych nasadzeniach, przy czym doświadczenia dowodzą, że Malduo można uprawiać w każdych warunkach, również w bardzo wczesnych terminach. Odmiana Manekro przeznaczona jest również do uprawy z późniejszych nasadzeń i dobrze radzi sobie w starszych obiektach szklarniowych czy tunelach foliowych. Wiąże większe owoce, jest to typowy mięsisty pomidor malinowy o owocach powyżej 200 g. Pomidory te bardzo dobrze się prezentują i cieszą zainteresowaniem na rynkach lokalnych. Podobnie jak poprzednia odmiana jest wysoce odporny na występowanie plam słonecznych oraz suchą zgniliznę wierzchołków owoców. W segmencie pomidorów czerwonych uprawianych w późniejszych terminach oprócz dobrze znanej producentom odmiany Growdena, pojawiła się nowsza – Buvena. Wiąże ciemnoczerwone, mięsiste owoce, lekko spłaszczone o masie powyżej 240 g, z mocno zarysowanym żebrowaniem. Silny charakter wzrostu roślin ułatwia uprawę, ale też z tego względu zalecana jest na późniejsze terminy sadzenia. Wśród odmian koktajlowych w typie baby plum – mini śliwki polecanych do szklarni starszego typu i tuneli foliowych znajdują się m.in. Angelle czy Bambelo. Nowością w tym segmencie jest odmiana Monile o malinowym zabarwieniu. Jej owalne owoce o masie 12-14 g zbiera się pojedynczo, mają słodki smak.

Yuksel Seeds

W asortymencie tego hodowcy warto wyróżnić m.in. odmiany takie jak: Cassarosa i Sonarosa (malinowe i karbowane), Bucanero i Big Sacher (czekoladowe) czy Chick i Tiger (koktajlowe). Wśród nowości jednym z pomidorów o ciekawej, czekoladowo-czerwonej barwie i masie 150-170 g jest Leyenda. Jej owoce mają kulisty, lekko spłaszczony kształt i są aromatyczne, smaczne oraz twarde. Jest ich po 5-7 sztuk w gronie. Wcześnie wchodzi w okres owocowania i charakteryzuje się dużą odpornością na choroby. Ciekawą, bursztynową barwę z delikatnymi zielonymi smugami mają spłaszczone i karbowane owoce odmiany Lacitrine. Osiągają one masę 240-260 g. Zachowują doskonałą jakość i trwałość po zbiorze. Z kolei unikatowymi pod względem wielkości owocami (400-450 g) charakteryzuje się odmiana Big Boss, typu Heirloom. Są one pozbawione rdzenia, silnie karbowane, mięsiste i spłaszczone, o nasyconej, czerwonej barwie oraz wyjątkowym połysku. Dodatkowymi zaletami jest wyjątkowy smak i podwyższona trwałość jak na tak wielkoowocową odmianę. Big Boss jest odmianą wczesną, o silnym wigorze, tolerancyjną na wahania temperatury, o dobrej zdrowotności. Trzy powyższe odmiany są polecane do uprawy w szklarniach i tunelach w cyklu wiosennym i jesiennym, a także w przedłużonym, wówczas jednak zalecane jest ich szczepienie na podkładkach.

W ofercie nie brakuje również nowości w segmencie pomidorów o mniejszych owocach. Jedną z nich jest żółtoowocowa Zitronina. Jej owoce są owalne, twarde i z połyskiem, osiągają średnio 25-30 g. Są przeznaczone do zbioru luzem. Wcześnie wchodzi w okres owocowania. Rośliny tej odmiany mają bardzo duży wigor i rzadko zapadają na choroby. Powyższe cechy charakteryzują również odmiany Purpurina oraz Chocolina, których owoce są nieco mniejsze (20-25 g) i mają odpowiednio purpurową i czekoladową barwę. Wysoko plonują, a ich owoce są wyjątkowo słodkie, aromatyczne i długo zachowują trwałość pozbiorczą.

Pierwszy artykuł stanowiący przegląd odmian pomidorów poświęconych do uprawy w nowoczesnych szklarniach i z najwcześniejszych nasadzeń można znaleźć pod poniższym linkiem:

https://www.podoslonami.pl/uprawy-i-odmiany/odmiany-pomidorow-cz-1-propozycje-na-wczesne-nasadzenia-w-nowoczesnych-obiektach-szklarniowych/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowy pomidor malinowy – pokaz uprawy w Dołędze

W gospodarstwie szklarniowym państwa Artura i Kingi Mierzów w Dołędze w Małopolsce 2 czerwca 2022 odbyło się spotkanie zorganizowane przez przedstawicieli marki De Ruiter, należącej do koncernu Bayer Crop Sciences. W szklarniach gospodarstwa AK Mierzwa [...]

Florensis_Dianthus
BIOCONT
Syngenta Poinsettia_33
HortiAdNet