Rośliny jagodowe w tunelach - truskawka, borówka amerykańska, malina, jagoda kamczacka

PODosłonami.pl

Cultilene
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Rośliny jagodowe w tunelach

W firmie Agronom Berries zlokalizowanej w Zienkach (woj. lubelskie) systematycznie zwiększa się powierzchnia uprawy roślin jagodowych pod osłonami. Przedsiębiorstwo dostarcza owoce do sieci handlowych, dlatego muszą one wyróżniać się najwyższą jakością i stałą dostępnością, niezależnie od warunków pogodowych. Uprawa w tunelach foliowych pozwala spełnić te warunki i zapewnić towar odpowiedni do handlu z sieciami.

Uprawa truskawek na rynnach w tunelach foliowych

Uprawa truskawek na rynnach w tunelach foliowych

W przedsiębiorstwie Agronom Berries postawiono na produkcję owoców deserowych najwyższej jakości, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii oraz najnowszych odmian. Od kilku lat powiększa się powierzchnia upraw prowadzonych w tunelach. W minionym sezonie w tunelach foliowych uprawy truskawek zajęły ok. 12 ha, a malin ok. 24 ha. Postawiono także pierwsze obiekty zblokowane do  uprawy borówki wysokiej. Produkcja w tunelach foliowych jest w stanie zapewnić najwyższą jakość oraz odpowiednią wydajność plantacji jagodowych. Pozwala na uniezależnienie produkcji owoców od warunków pogodowych, a także umożliwia sterowanie produkcją, zachowanie ciągłości i wydłużanie okresów podaży.

Uprawy są prowadzone w obiektach firmy ProTech. Tunele są zblokowane, z systemem wietrzenia przez bramy szczytowe oraz poprzez podnoszenie folii na ścianach bocznych. Ich wysokość wynosi 4 i 4,5 m. Rośliny uprawiane są w różnych technologiach. Woda i nawozy podawane są precyzyjnie w systemie fertygacji. Pożywka jest komponowana z nawozów pojedynczych. Codziennie monitorowane są wielkość przelewu oraz parametry wilgotności, EC i pH pożywki. Ponieważ sieci handlowe mają bardzo restrykcyjne wymagania co do pozostałości pestycydów w owocach, w uprawie stawia się na naturalne metody zwalczania szkodników i zapobiegania chorobom. Pod osłonami stosuje się ochronę biologiczną, a do zapylania wykorzystywane są trzmiele.

Truskawki

Uprawa truskawek to najważniejsza gałąź produkcji przedsiębiorstwa. W tunelach produkowane są owoce deserowe odmian spełniających wymagania odbiorców pod kątem wyglądu, smaku i trwałości pozbiorczej owoców. Truskawki przeznaczone na wczesną produkcję uprawiane są na wałach ziemnych. Dominującą odmianą w tej technologii uprawy jest ‘Malling Champion’ – nowa, angielska odmiana powtarzająca owocowanie, z której od rozpoczęcia plonowania uzyskuje się nieprzerwane zbiory trwające do późnej jesieni. Oprócz niej na niewielkiej powierzchni uprawiano także odmianę ‘Albion’. W ub. sezonie plantację zakładano z sadzonek doniczkowanych typu tray plants 10 marca, zaś zbiory owoców rozpoczęły się dokładnie po 2 miesiącach od posadzenia roślin (10 maja).

Truskawki uprawiane są również na rynnach w matach z substratem kokosowym firmy Botanicoir. W ubiegłorocznych nasadzeniach w tej technologii z odmian powtarzających dominowały ‘Portola’ oraz ‘Malling Champion’. Co roku testowanych jest ponadto kilkanaście różnych odmian, aby wybrać do uprawy najlepiej spełniające oczekiwania co do wydajności, jakości i smaku owoców. Plantacja truskawek na rynnach uprawowych została założona na początku kwietnia ub.r. z sadzonek frigo A–. Na macie o długości 1 m posadzono po 6-8 szt. roślin. W drugiej połowie czerwca zaczynały wybarwiać się pierwsze owoce, a zbiory truskawek rozpoczęły się na dobre w lipcu i trwały do końca października.

Maliny

Całość plantacji malin w firmie Agronom Berries znajduje się pod osłonami, co gwarantuje wysoką jakość owoców i terminowość dostaw. Odmianą, na której gospodarstwo bazuje jest ‘Enrosadira’. Została ona wybrana spośród kilkunastu odmian uprawianych wcześniej w gospodarstwie, ze względu na najlepszą jakość i odpowiednie parametry owoców. Charakteryzują się one jasną, poszukiwaną przez klientów barwą, doskonałym smakiem i aromatem, a jednocześnie są trwałe w transporcie i obrocie. Dużą zaletą tej odmiany jest także odpowiednie wyeksponowanie owoców na roślinie, co ma ogromne znaczenie dla sprawnego i szybkiego zbioru.

Uprawa prowadzona jest w doniczkach wypełnionych substratem kokosowym. Stosowane są specjalne doniczki z nóżkami, aby nadmiar pożywki mógł swobodnie wypływać z podłoża, a system korzeniowy nie przerastał do gruntu.  Uprawa prowadzona jest w zagęszczeniu 5 pędów/mb. (na tej powierzchni znajdują się dwie doniczki, w których są po 2-3 pędy). Rośliny są prowadzone na dwa zbiory w sezonie wegetacyjnym. Dzięki takiemu systemowi uprawy uzyskuje się ciągłą podaż owoców od początku czerwca do późnej jesieni.

Borówka wysoka

Uprawa borówki wysokiej zajmuje w przedsiębiorstwie Agronom Berries obszar 80 ha. Borówka rośnie na odpowiednio zakwaszonym, torfowym podłożu. Całość plantacji nawadniania jest kropelkowo z możliwością fertygacji. W ubiegłym sezonie zaczęto stawiać pierwsze tunele na plantacji borówki. Na początek konstrukcje tuneli umieszczono na plantacjach odmian późnych, aby wydłużyć zbiór owoców i poprawić ich jakość. W kolejnych sezonach planowane są dalsze inwestycje w osłanianie upraw borówki.

W tym sezonie zaczęto stawiać pierwsze tunele na plantacji borówki

W tym sezonie zaczęto stawiać pierwsze tunele na plantacji borówki

W uprawie są odmiany o różnej porze dojrzewania owoców, co pozwala zapewnić ciągłość podaży. Największy udział mają takie odmiany, jak ‘Duke’, ‘Draper’, ‘Chandler’ i ‘Aurora’. W nasadzeniach są także najnowsze topowe odmiany, wprowadzane na rynek europejski przez holenderską szkółkę Fall Creek – ‘Cargo’, ‘Last Call’, ‘Top Shelf’.

Jagoda kamczacka

Ze względu na wyjątkowy smak i wczesną porę dojrzewania owoców, sieci handlowe są zainteresowane jagodą kamczacką. Od kilku lat w Agronom Berries uprawiany jest także ten gatunek. Plantacje jagody kamczackiej zajmują obecnie 50 ha. Są one ściółkowane matą szkółkarską i nawadniane.

Owoce jagody kamczackiej są bardzo smaczne, ale również bardzo delikatne i nietrwałe. Dodatkowo wycieka z nich sok, co w handlu z marketami jest cechą dyskryminującą ze sprzedaży. Aby przetestować i wybrać najlepiej sprawdzające się w handlu, posadzono kilkanaście odmian deserowych jagody kamczackiej. Okazało się jednak, że niewiele z nich nadaje się do produkcji owoców na potrzeby sieci handlowych. Jedną z nielicznych odmian przydatnych do handlu z supermarketami jest ‘Boreal Beauty’. Jej owoce są dosyć trwałe i nie wycieka z nich tyle soku, co z innych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Siewki pomidorów we wczesnej fazie wzrostu

Lato – produkcja rozsady pomidorów do upraw doświetlanych

W Europie Zachodniej w ostatnich latach mocno rozwinęły się uprawy pomidorów doświetlanych. W Holandii na ponad 60% ogólnej powierzchni szklarni zimą prowadzone są uprawy doświetlane. Przy powiększaniu skali produkcji doświetlanej terminy uprawy i sadzenia [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet