Sadzonki doniczkowane malin - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

PODosłonami.pl

FLUENCE

Sadzonki doniczkowane malin

Produkcja malin w tunelach w ostatnich sezonach jest bardzo dochodową uprawą. Do zakładania plantacji pod osłonami używane sadzonki doniczkowane (plug plants oraz long cane), które doskonale nadają się do zaawansowane technologicznie uprawy z pojemnikach wypełnionych substratem. Pozwalają na wykorzystanie pełnego potencjału uprawianych odmian.

Czytaj dalej...

Maliny uprawiane w pojemnikach wypełnionych substratem kokosowym

Sadzonki typu plug plants

Najpopularniejszymi obecnie na rynku wykorzystywanymi do upraw tunelowych malin są sadzonki typu plug plants. Cechuje je silny wigor, a ich rozbudowany system korzeniowy zapewnia szybki wzrost roślin po przesadzeniu na stałe miejsce. Rekomendowane są do uprawy w pojemnikach i pozwalają na uzyskanie plonu w tym samym roku po posadzeniu. Mogą być sadzone także w glebie, bez osłon. Dostarczane są najczęściej w wielodoczniczkach z 40 otworami.

Do produkcji sadzonki plug plants wykorzystywane są roślin mateczne specjalnie do tego przygotowane. Mateczniki zakłada się z elitarnych sadzonek. Rośliny uprawiane są w szkółce przez jeden sezon wegetacyjny w pojemnikach, bez kontaktu z podłożem. Krzewy mają zdrowy, dobrze rozwinięty system korzeniowy. Jesienią, po wejściu roślin w stan spoczynku usuwa się ich części nadziemne, a korzenie z donicami umieszcza w chłodni.  Sadzonki typu plug plants produkowane są w szklarniach, w ściśle kontrolowanych warunkach. Korzenie roślin matecznych wyciągniętych z chłodni zostają podzielone i umieszczane w wielodoniczkach wypełnionych sterylnym podłożem (najczęściej substratem kokosowym). Ukorzenione sadzonki mają 2-3 liście.

Sadzonki typu long cane 

Sadzonki typu long cane czyli długopędowe rekomendowane dla odmian powtarzających owocowanie. Wykorzystywane są do uprawy malin w pojemnikach. Mogą być doniczkowane lub posiadać odkryty system korzeniowy.Produkcja sadzonek rozpoczyna się zazwyczaj w sierpniu. Pozyskuje się z je odmian owocujących na dwuletnich pędach. Do doniczki o objętości do 2 l wypełnionym substratem kokosowy sadzi się 2 rośliny typu plug plants. Doniczki ustawiane są szkółce na podwyższonych zagonach okrytych czarną agrotkaniną, która zabezpiecza przed wyrastaniem chwastów. Fertygację i nawadnianie roślin jest prowadzone jest przez nawadnianie kroplowe. Docelowo pędy powinny sadzonek powinny osiągnąć długość 1,5–1,8 m i zawiązać dużą liczbą silnych pąków kwiatowych (średnio 15–17). Jesienią, przed nadejściem mrozów, sadzonki razem z doniczkami są przechowywane w chłodni, w warunkach podobnych jak sadzonki truskawki frigo. U malin okres przechłodzenia jest niezbędny do zakwitnięcia  roślin.

Przechowywanie sadzonek typu long cane pozwala na sterowanie terminem zbioru. Sadzonki po okresie spoczynku przeniesione do tuneli i przesadzeniu do większych doniczek (objętość 7 l, wypełnionych substratem kokosowym lub na bazie węgla brunatnego) owocują już po upływie 2-3 miesięcy, zależnie od panujących warunków  pogodowych. Nawadnianie i fertygację należy ściśle dostosować do typu podłoża. Dzięki temu zostaną zapewnione roślinom odpowiednie warunki do rozwoju. W roku sadzenia można uzyskać zbiór latem oraz jesienią (z pędów tegorocznych).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ICL Osmocote
HortiAdNetHortiAdNet