PODosłonami.pl
Sweet Royalla – nowa jeżyna podbija rynki
W grupie odmian jeżyny najbardziej popularna w uprawie w Europie jest Loch Ness. Nie jest to jednak odmiana bez wad. Ciągle poszukiwane są nowe możliwości zastąpienia jej inną odmianą o lepszych parametrach dla producenta i konsumenta. Czy Sweet Royalla daje takie możliwości?
Czytaj dalej...Na to pytanie podczas czerwcowego dnia otwartego Delphy w Horst odpowiadała Clara Spruyt (PCFruit). – Ta nowa odmiana powstała w odpowiedzi na poszukiwanie jeżyny, która mogłaby zastąpić Loch Ness. Zyskała dużą popularność. Dziś celem jest uzupełnienie wiedzy niezbędnej do uzyskania najlepszych efektów i optymalizacji produkcji, dlatego poszukuje się metod uprawy, które pozwolą wydobyć jeszcze więcej z potencjału z tej odmiany – mówiła prelegentka.
Porównanie ze standardem – odmianą Loch Ness
We wszystkich badaniach i testach porównawczą odmianą zawsze jest Loch Ness, ze względu na szereg pozytywnych cech, jakimi się charakteryzuje. Za najbardziej doceniane cechy uważane są wysoka produktywność, długi okres kwitnienia i zbioru owoców, bardzo dobra wielkość owoców, atrakcyjny wygląd i brak kolców na pędach, co znacznie ułatwia zbiór owoców. Z negatywnych cech można wymienić jednak kwaśny smak, gdy owoce są zebrane zbyt wcześnie i niezbyt dobrą jakość pozbiorczą. Dodatkowo często występuje problem z rewersją i owoce są częściowo niewybarwione. A te cechy stały się niezmiernie ważne z punktu widzenia konsumentów, którzy oczekują na półce sklepowej owoców smacznych oraz idealnych pod względem jakości.
Charakterystyka jeżyny Sweet Royala
Sweet Royalla to nowa odmiana hodowli belgijskiej (Jan Royakkers), która była badana od 2019 r. i uzyskała bardzo dobre wyniki pod względem plonowania – zbiory były wyższe niż w przypadku Loch Ness. Dodatkowo bardzo pozytywne cechy tej odmiany to brak kolców na pędach, a także wyjątkowo atrakcyjne owoce pod względem smaku – są bardzo słodkie. Owoce są także bardzo ciekawe pod względem ich jakości i trwałości pozbiorczej – mają długi okres przydatności do spożycia po zbiorze.
W drugiej fazie testów prowadzonych na poletkach Sweet Royalla sprawdzana była przede wszystkim wielkość owoców, która była nieco gorsza niż u odmiany Loch Ness i wynosiła średnio 27,9 mm (Loch Ness – 29.7 mm). Dodatkowo owoce jeżyny Sweet Royalla charakteryzowały się wysoką jędrnością na poziomie 65 g/mm, a także były słodsze niż owoce odmiany kontrolnej – Brix oznaczony był na poziomie 9,5°. W sumie plonowanie Sweet Royalla było nieznacznie niższe niż Loch Ness, ale większy w zbiorze był udział owoców I klasy jakościowej. Owoce Sweet Royalla są bardzo łatwe do zbioru i bardzo dobra jest ich jakość pozbiorcza.
W trzeciej fazie testów badany był przede wszystkim smak owoców, który w przypadku Sweet Royalla jest bardzo dobry ze względu na wyjątkowo wysoki poziom Brix. Dodatkowo bardzo dobre były wyniki testów jędrności i trwałości pozbiorczej (shelf-life).
Różne systemy uprawy jeżyny Sweet Royala
Testowane były także różne systemy uprawy – szklarnia, wysoki tunel i daszki. W każdym systemie zagęszczenie roślin na m2 było inne. Najwięcej roślin na jednostce powierzchni jest w szklarniach (1,25 doniczki na m2), a najmniejsze zagęszczenie osiąga się pod daszkami (0,8 doniczki/ m2). Zalecany system sadzenia Sweet Royalla w tunelach to 2 pojemniki na mb rzędu (0,98 doniczki/m2), przy pozostawieniu międzyrzędzi szerokości ok. 2 m.
Najlepszą jakość owoców uzyskano z uprawy w tunelach, także w tunelach owoce były bardziej wyrównane pod względem wielkości niż z uprawy szklarniowej. W szklarni niestety dochodziło do drobnienia owoców w okresie zbiorów, zatem nie jest to najbardziej polecany system uprawy dla tej odmiany.
W doświadczeniach Delphy sprawdzane było także czy nawożenie magnezem i potasem ma wpływ na wielkość i wyrównanie owoców. Magnez miał pozytywny wpływ na wielkość owoców (15% wyższa dawka o 10% większe owoce). W kombinacjach, gdzie zwiększono dawkę magnezu i potasu o 15 % także udało się uzyskać większe owoce. Podwyższone dawki nawozów o 15 i 30% pozwoliły na zwiększenie wielkości owoców o 25% i uzyskanie wyższej jędrności owoców i trwałości po zbiorze po 7 dniach.
Podsumowując C. Spruyt zwróciła uwagę, że owoce odmiany Sweet Royalla ma 3-krotnie mniejszą kwasowość niż owoce Loch Ness stąd smak jest dużo bardziej atrakcyjny dla konsumentów. Jest to odmiana, która zrewolucjonizowała rynek jeżyn, jest obecnie najbardziej pożądaną jeżyną na rynku. Można powiedzieć, że ta odmiana stworzyła nową jakość jeżyn deserowych.
Jeżyny na topie, także polskie odmiany
Globalny rynek jeżyny odnotował ostatnio znaczny wzrost, który w dużym stopniu jest napędzany postępem technologicznym, zmieniającymi się preferencjami konsumentów i rosnącymi inwestycjami zarówno z sektora publicznego, jak i prywatnego. Na horyzoncie są także nowe, ciekawe [...]