PODosłonami.pl
Tulipany i ich odmiany – tendencje z holenderskiego podwórka (część I)
Tulipany wciąż zdecydowanie dominują na holenderskich plantacjach z reprodukcją cebul kwiatowych i oferują najszerszy asortyment odmian. Spośród około 1820 wymienionych z nazwy kultywarów tulipana (są też dodatkowe, klasyfikowane do kategorii „pozostałe”, „różne”, „rozmaitości”), wyróżniają się głównie te, które mają największe znaczenie w pędzeniu. Na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o powierzchnię tych plantacji, znajduje się – niezmiennie – żółty ‘Strong Gold’, odmiana z grupy Triumph, która króluje zarówno na rynku reprodukcji cebul tulipana, jak i przyspieszonej uprawy na kwiaty cięte. Szczególną uwagę zwracają też kreacje, w których przypadku zanotowano ostatnio w Niderlandach wyraźne tendencje wzrostowe, gdy wziąć pod uwagę areały tulipanowych pól.
Czytaj dalej...
Tulipany, zwłaszcza odmiany z grupy Triumph (na zdjęciu - 'Dynasty'), to zdecydowana czołówka holenderskich upraw na plantacjach z reprodukcją cebul kwiatowych; fot. A. Cecot
Tulipany z grupy Triumph na topie, niepokonany ‘Strong Gold’
Cebule odmian z grupy Triumph przeważają na plantacjach reprodukcyjnych – aż 18 z nich uprawiane jest w Niderlandach na areale przekraczającym 100 ha (w odniesieniu do każdej odmiany).
Kreacje z tej grupy zajmują w ogólnym tulipanowym rankingu 4 najwyższe miejsca (na piątym jest ‘Purple Prince’ z grupy Pojedynczych wczesnych, na szóstym ‘Columbus’ z gr. Pełnych wczesnych, na siódmym ‘White Prince’ – Pojedyncze wczesne), a następnie pozycje 8. (‘Dow Jones’) i 9. (‘Royal Virgin’).
- ‚Strong Gold’ z grupy Triumph – odmiana numer 1 w tulipanowym rankingu
- ‚Jan Seignette’, fot. iBulb
- ‚First Class’
- ‚Leen van der Mark’ (fot. 1, 3, 4 A. Cecot)
Zostało jeszcze 87% artykułu
Dalsza część artykułu dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników.
Jeśli jeszcze nie posiadasz konta, zarejestruj się za darmo.

Jagodowe Trendy 2023 – problemy na rynku owoców, nowe odmiany malin i jeżyn, ochrona roślin
Konferencja „Jagodowe Trendy” w tym roku odbyła się 24-25 listopada w Kraśniku. Pierwszego dnia frekwencja była wysoka ze względu na dyskusję o problemach na rynku owoców kierowanych do przetwórstwa. Owoce deserowe, także te spod osłon, [...]