PODosłonami.pl

Seminis_3Seminis_3

Tulipany i ich odmiany – tendencje z holenderskiego podwórka (część I)

Tulipany wciąż zdecydowanie dominują na holenderskich plantacjach z reprodukcją cebul kwiatowych i oferują najszerszy asortyment odmian. Spośród około 1820 wymienionych z nazwy kultywarów tulipana (są też dodatkowe, klasyfikowane do kategorii „pozostałe”, „różne”, „rozmaitości”), wyróżniają się głównie te, które mają największe znaczenie w pędzeniu. Na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o powierzchnię tych plantacji, znajduje się – niezmiennie – żółty ‘Strong Gold’, odmiana z grupy Triumph, która króluje zarówno na rynku reprodukcji cebul tulipana, jak i przyspieszonej uprawy na kwiaty cięte. Szczególną uwagę zwracają też kreacje, w których przypadku zanotowano ostatnio w Niderlandach wyraźne tendencje wzrostowe, gdy wziąć pod uwagę areały tulipanowych pól.

Czytaj dalej...
Tulipan_Dynasty_fot. A Cecot

Tulipany, zwłaszcza odmiany z grupy Triumph (na zdjęciu - 'Dynasty'), to zdecydowana czołówka holenderskich upraw na plantacjach z reprodukcją cebul kwiatowych; fot. A. Cecot

Tulipany z grupy Triumph na topie, niepokonany ‘Strong Gold’

Cebule odmian z grupy Triumph przeważają na plantacjach reprodukcyjnych – aż 18 z nich uprawiane jest w Niderlandach na areale przekraczającym 100 ha (w odniesieniu do każdej odmiany).

Kreacje z tej grupy zajmują w ogólnym tulipanowym rankingu 4 najwyższe miejsca (na piątym jest ‘Purple Prince’ z grupy Pojedynczych wczesnych, na szóstym ‘Columbus’ z gr. Pełnych wczesnych, na siódmym ‘White Prince’ – Pojedyncze wczesne), a następnie pozycje 8. (‘Dow Jones’) i 9. (‘Royal Virgin’).

Zostało jeszcze 87% artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

FLORENSIS_10 (XII 2023)
ICL Osmocote
TSWTSW
HortiAdNetHortiAdNet