PODosłonami.pl
Uprawy pod panelami fotowoltaicznymi
Firma BayWa r.e. we współpracy z Uniwersytetem Wageningen w Holandii otworzyła w Babberich (Holandia) farmę, na której wykorzystywane są panele agrofotowoltaiczne (Agri-PV). Pod panelami uprawiane są rośliny jagodowe, równocześnie wytwarzana jest też zielona energia elektryczna dostarczana do gospodarstw.
Czytaj dalej...
Pod panelami fotowoltaicznymi uprawiane są maliny deserowe (fot. BayWa r.e.)
Maliny pod panelami agrofotowoltaicznymi
Farma badawcza Agri-PV w gospodarstwie sadowniczym Pieta Albersa w Babberich została zbudowała w 2020 r. przez holenderską GroenLeven spółkę zależną BayWa r.e. Badany jest wpływ uprawy pod panelami agrofotowoltaicznymi na zdrowotność roślin i rozwój owoców miękkich.
Na powierzchni 3,2 hektarów zainstalowano w sumie 10 250 paneli fotowoltaicznych, pod którymi uprawiane są maliny w doniczkach. Moduły wytwarzają wystarczającą ilość energii, aby zaopatrzyć około 1250 gospodarstw domowych energię elektryczną.
Na potrzeby projektu firma BayWa r.e. we współpracy z Instytutem Fraunhofera opracowała specjalny półprzezroczysty moduł fotowoltaiczny, który przepuszcza nawet do 70% światła. Panel przepuszcza wystarczającą ilość światła dla uprawy roślin, a jednocześnie chroni je przed ekstremalnymi zjawiskami atmosferycznymi (gradem, ulewnym deszczem i bezpośrednim słońcem).
- Maliny uprawiane są w doniczkach wypełnionych substratem (fot. BayWa r.e.)
- Pod panelami fotowoltaicznymi uprawiane są maliny deserowe (fot. BayWa r.e.)
- Widok na farmę z lotu ptaka (fot. BayWa r.e.)
W trakcie badań pilotażowych w Uniwersytecie Wageningen stwierdzono, że w porównaniu z uprawą pod daszkami foliowymi uprawa pod panelami zapewnia bardziej stabilny klimat dla produkcji owoców. Zapewniają lepszą temperaturę i wentylację między rzędami. Ze względu na mniejszą presję chorób rośliny mają lepsza zdrowotność, co pozwala ograniczyć zabiegi ochrony roślin. W raporcie opublikowanym w październiku 2022 r. stwierdzono, że jednymi z największych korzyści uprawy pod panelami Agri-PV było ograniczenie uszkodzenia roślin przy występowaniu wysokich temperatur oraz o około 24% mniejsze zużycie wody do nawodnienia (w okresie lipiec – sierpień). W porównaniu do uprawy pod daszkami zbiory odbyły się kilka dni później. – Plon malin był niższy zaledwie o 5%. Biorąc pod uwagę skalę korzyści, tj. dodatkową produkcję energii, czy też ograniczenie parowania z roślin, jest to wynik wyjątkowo dobry – podsumowała Judyta Antonowicz z firmy BayWa r.e.
Zastosowanie paneli agrofotowoltaicznych pozwala także na ograniczenie zużycia plastiku. W gospodarstwie Pieta Albersa w Babberich folię z daszków zmieniano co 6 lat oraz po wystąpieniu uszkodzeń spowodowanych gwałtownymi zmianami pogody. Instalacje Agri-PV mają żywotność 30 lat.
Inne gatunki pod osłonami
Na farmie w Babberich założone zostały także cztery dodatkowe projekty badawcze obejmujące inne gatunki jagodowe: czerwone porzeczki, borówki, jeżyny i truskawki (na rynnach).
W gospodarstwie Rini Kusters w Wadenoijen (Holandia) uprawiane są porzeczki czerwone pod ponad 4500 panelami Agri-PV. Farma może rocznie zasilić około 400 gospodarstw domowych w energię elektryczną, a średnie zbiory wynoszą około 23 ton owoców w ciągu roku.
Firma otworzyła także inne projekty badawcze Agri-PV w uprawach owoców ziarnkowych i pestkowych.
Jak informuje przedstawiciel BayWa r.e. wkrótce panele Agri-PV będą dostępne w sprzedaży także w Polsce.
Źródło: Opracowano na podstawie materiałów BayWa r.e.

Partnerstwo firm Bayer i Source.ag
Firma Bayer, do której należy m.in. marka De Ruiter, oraz Source.ag niedawno rozpoczęły współpracę dotyczącą wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań z dziedziny sztucznej inteligencji (AI) w stacji doświadczalnej De Ruiter Experience Center. Rozwiązania firmy Source.ag będą wykorzystane [...]



