PODosłonami.pl

Seminis_3Seminis_3

Warzywa kapustne do uprawy w tunelach i pod włókniną – odmiany kalafiora, brokułu i kalarepy

We wczesnej uprawie pod osłonami wśród warzyw z tej grupy pierwsze miejsce zajmują kapusty, których odmiany przedstawiliśmy w poprzednim artykule. Ważne miejsce w asortymencie wczesnych warzyw z krajowych upraw zajmują także kalafiory i brokuły. W niektórych rejonach kraju popularnością cieszy się także kalarepa. Jakie odmiany hodowcy polecają do przyspieszonej uprawy pod osłonami – poniżej kilka propozycji firm nasiennych. Odmiany przedstawione w tym zestawieniu to mieszańce (F1), przeznaczone są do upraw profesjonalnych.

Czytaj dalej...

(fot. P. Bucki)

Brokuł

Malibu (Bejo Zaden) – wczesna odmiana (68 dni) polecana do upraw wiosenno-letnich, w tym przyspieszonych z wykorzystaniem osłon bezpośrednich. Wytwarza gładkie i wypukłe róże bez tendencji ich przerastania liśćmi. Jest przeznaczona na zaopatrzenie świeżego rynku. Atutem odmiany jest wysoka odporność na fuzariozę.

Sirtaki (HM.Clause) – jedna z najwcześniejszych odmian brokułu o okresie wegetacji 60-65 dni. Nadaje się do nasadzeń już na przełomie marca i kwietnia. Z upraw pod osłonami można zbierać okazałe, ciemnozielone róże już na przełomie maja i czerwca.

Stromboli (Hazera) – jest nieco późniejszą (65-70 dni) odmianą od Sirtaki F1 polecaną do uprawy przyspieszonej w tunelach i pod płaskimi przykryciami. Rośliny charakteryzują się silnym wigorem i otwartym pokrojem. Róże są wypukłe bez tendencji do przerastania liśćmi. Tworzy drobne pączki. Pomimo wczesności zapewnia wysoki plon.

SV3277BL (Seminis) – bardzo wczesna odmiana brokułu dobrze radzącego sobie w trudnych warunkach uprawy i na słabszych stanowiskach. Z powodzeniem można ją uprawiać również pod płaskimi osłonami. Wiąże ciężkie i wypukłe róże o ciemnozielonym kolorze z drobnymi pączkami średnio już po 68 dniach od posadzenia rozsady. Tolerancyjny na przerastanie róż liśćmi oraz na mączniaka rzekomego i mokrą zgniliznę bakteryjną.

SV1002BL (Seminis) – nowość marki Seminis o nieco późniejszym okresie zbiorczym (po ok. 70 dniach od sadzenia). Wyróżnia się bardzo dobrą jakością ciemnozielonych i wyrównanych pąków tworzących okazałe róże. Rośliny tej odmiany charakteryzują się silnym wigorem i wzniesionym pokrojem. Niewielka ilość delikatnych liści ułatwia przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych i zbiór. Nie przerasta liśćmi i nie jest podatna na jamistość głąba.

Kalafior

Andromeda (Syngenta) – nowsza propozycja z tej hodowli o okresie wegetacji wynoszącym 65-70 dni. Jest samoobsługowa, tzn. nie wymaga ręcznego okrywania róży, gdyż nie zmienia ona barwy pod wpływem promieni słonecznych. Rośliny mają umiarkowany wigor i długo zachowują świeżość po zbiorze. Odmiana może być uprawiana po osłonami bezpośrednimi i w otwartym gruncie.

Clipper (HM.Clause) – odmiana o 60-65 dniach okresu wegetacji, polecana do osłaniania bezpośredniego. Cieszy się dużym uznaniem producentów ze względu na niezawodność w uprawie, dobre wyrównanie róż i ich doskonałą jakość.

Hazera baner w art. odmiany kalafiorów

Elintos (Enza Zaden) – wczesny (68 dni) kalafior sprawdzony w uprawie przyspieszonej pod płaskimi osłonami. Róże są ciężkie i mają zwartą budowę, co ułatwia pakowanie do skrzynek. Dzięki bardzo dobremu okryciu liśćmi o dużych blaszkach róże są chronione przed zanieczyszczeniami i światłem (nie różowieją). Rośliny tej odmiany mają mocny wigor i nie jarowizują.

Maybach (HM.Clause) – bardzo wczesna propozycja kalafiora do uprawy w tunelach foliowych o okresie wegetacji wynoszącym 55-60 dni (pierwsze zbiory już od początku maja). Pomimo szybkiego wzrostu i rozwoju wiąże ciężkie róże o śnieżnobiałym kolorze. Polecany do pakowania w skrzynki po 6 sztuk.

Momentum (Seminis) – super wczesna odmiana kalafiora wiążąca wysokiej jakości, zwarte i wyrównane róże zaledwie po 56-58 dniach od posadzenia w tunelach foliowych. Odmiana polecana na najwcześniejsze, skoncentrowane zbiory. Rośliny mają umiarkowaną siłę wzrostu i liście wzniesione. Jest idealna odmiana na zaopatrzenie rynku warzyw świeżych.

Opaal RZ (Rijk Zwaan) – kalafior polecany na najwcześniejsze nasadzenia pod osłonami z przeznaczeniem na zaopatrzenie rynku warzyw świeżych. Po 60-70 dniach wiąże róże o średniej masie 1 kg, natomiast pierwszy zbiór jest możliwy już po 50 dniach.

Oviedo (Bejo Zaden) – jedna z bardzo wczesnych odmian na rynku, przeznaczona głównie do uprawy w tunelach.  Krótki okres wegetacji (ok. 66 dni) i wysoka tolerancja na stresowe warunki spowodowane dużymi wahaniami temperatury to jej główne atuty. Róże są zwarte, o wysokiej jakości.

Solistar (Syngenta) – typowa odmiana wczesna do uprawy w tunelach. O kilka dni późniejsza od odmiany Speedstar F1. Zaletą odmiany jest wysoka jakość róży mimo wczesnego terminu uprawy w zmiennych warunkach.

Speedstar (Syngenta) – jedna z najwcześniejszych odmian na rynku wytwarzająca handlowe róże już po 52-56 dniach od posadzenia. Rośliny o zbilansowanym pokroju, bardzo dobrze radzące sobie w trudnych wczesnowiosennych warunkach.

Whitex (Seminis) – nowa odmiana z serii Curdivex, wyróżniająca się śnieżnobiałą barwą róży, długo utrzymuje ją również po zbiorze. Odmiana ta nie wymaga okrywania róży liśćmi, pomimo kontaktu ze słońcem utrzymuje swój kolor, dzięki temu koszty produkcji są niższe, a zbiór odbywa się szybciej. Whitex wyróżnia się mocnym wigorem i silnym systemem korzeniowym.

Xenia (Enza Zaden) – sprawdzona i ceniona przez producentów odmiana wiążąca śnieżnobiałe
i zwarte róże po 65 dniach od posadzenia, które są gotowe do zbioru już na przełomie maja i czerwca. Bardzo dobrze radzi sobie w zmiennych, wiosennych warunkach w tunelach i pod płaskimi osłonami. Wzniesiony pokrój liści i szeroka podstawa ułatwia przewietrzanie i ogranicza rozwój chorób. Róże dojrzewają równomiernie umożliwiając skoncentrowany zbiór.

Kalarepa

Ballot (Moravoseed) – wczesna odmiana kalarepy o niebieskofioletowym, spłaszczonym  zgrubieniu. Charakteryzuje się delikatnym i łagodnym miąższem. Jest odporna na pękanie i drewnienie. Nie ma tendencji do jarowizacji. To odmiana uniwersalna polecana do uprawy całorocznej oraz do bezpośredniego osłaniania w okresie wczesnowiosennym.

Brando (Syngenta) – nowość odmianowa ceniona za wczesność i wysoką jakość zgrubień. Tworzy spłaszczone zgrubienia o jasnym kolorze i dobrej trwałości pozbiorczej. Polecana do sadzenia do 15 kwietnia w tunelach i pod płaskie przykrycia.

Cindy RZ (Rijk Zwaan) – odmiana polecana do sadzenia począwszy od końca lutego, z przeznaczeniem na najwcześniejsze zbiory z upraw w tunelach. Zgrubienia nie pękają, są soczyste, o białym spodzie. Nie mają skłonności do drewnienia.

Kref (Moravoseed) – odmiana bardzo wczesna (75-80 dni od siewu) tworząca jasnozielone zgrubienia po 75-80 dniach od siewu. Osiągają one średnio 250-260 g i mają spłaszczony kształt oraz biały, smaczny miąższ. Polecana do upraw przyspieszonych pod płaskimi osłonami i gruntowych, w rozstawie 25 x 25 cm. Zgrubienia są tolerancyjne na pękanie i drewnienie.

Korfu (Moravoseed) – jest odmianą zbliżoną do Kref. Odróżnia ją kulisty kształt zgrubień o jednolitym, jasnym miąższu bez antocyjanowych przebarwień. Nie wykazuje tendencji do przedwczesnego drewnienia, pękania i przerastania zgrubień, a także wybijania w pędy kwiatostanowe.

Kartago (Moravoseed) – nieco późniejsza odmiana kalarepy (80-85 dni od siewu do zbioru) hodowli Moravoseed przeznaczona do upraw przyspieszonych pod osłonami i na zbiór jesienny. Wiąże ciężkie zgrubienia o masie 260 g o białym, soczystym i bardzo smacznym miąższu. Jest polecana do siewu od lutego i uprawy w rozstawie 25 x 30 cm. Znajduje zastosowanie zarówno na zaopatrzenie rynku warzyw świeżych, do mrożenia i krótkotrwałego przechowywania.

Quickstar (Sakata) – odmiana wczesna o jasnozielonym kolorze zgrubienia, tolerancyjna na wysokie wahania temperatury. Nie jest podatna na wybijanie w pędy kwiatostanowe w niekorzystnych warunkach środowiskowych. Zgrubienie jest kuliste z delikatnym spłaszczeniem o masie powyżej 150 g, ma biały, słodki i soczysty miąższ.

Timpano (Enza Zaden) – odmiana oferowana we współpracy z firmą Takii Seeds. Jedna z najwcześniejszych: tworzy handlowe zgrubienia już w ok. 55 dniu wegetacji na miejscu stałej uprawy. Polecana głównie do uprawy wiosennej w tunelach. Zgrubienia są duże, jasnozielone o gładkiej skórce. Nie jarowizuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

FLORENSIS_10 (XII 2023)
ICL Osmocote
TSWTSW
HortiAdNetHortiAdNet