Pomidory do tuneli, nowe odmiany pomidoró do uprawy w krótkich i dłuższych cyklach

PODosłonami.pl

De Ruiter_TATEMARU MUCHO

Pomidory do tuneli – nowości na 2021

Firma Hazera Poland zorganizowała z portalem Warzywa webinarium dla sieci sprzedaży dotyczące oferty odmianowej na sezon 2021. Portfolio tej firmy nasiennej obejmuje wiele ciekawych propozycji, na rynku polskim znajdują się w nim również odmiany warzyw z hodowli HM.Clause. W ofercie jest m.in. kilka ciekawych pomidorów do tuneli.

Czytaj dalej...
Pomidor Gourmansun

Pomidor Gourmansun

Pomidory malinowe

Wśród nowych pomidorów malinowych przeznaczonych do uprawy tunelowej w okresie wiosennym, w krótkich cyklach (5-6 gron) Małgorzata Zadura proponowała odmianę Loara F1 (EXP 44235). Zarówno szybko rozpoczyna, jak i szybko kończy owocowanie. Pod względem wczesności jest zbliżona do dobrze znanych mieszańców VP1 i VP2, jednak w odróżnieniu od nich wiąże owoce o mniejszej masie (200-250 g). Ponadto są one bardziej spłaszczone i żebrowane (dotyczy to również owoców o mniejszym rozmiarze). Nadaje się do uprawy nawet w niskich tunelach foliowych (rośliny są kompaktowe).

Wielkoowocową kreacją w typie Marmande jest Buffalopink F1 (EXP44169). Wiąże wyraźnie żebrowane owoce o masie 270-350 g. Jest polecana do uprawy wiosennej na 6-10 gron. Możliwe jest również prowadzenie tej odmiany w uprawie przedłużonej z uprzednim szczepieniem roślin.

Janusz Gajzler z firmy Hazera polecał m.in. odmianę pomidora malinowego Manistella F1 przeznaczoną głównie do tunelowej uprawy na 8-12 gron (na własnym korzeniu). Silny wigor zapewniający nieprzerwany wzrost spowodował jednak duże zainteresowanie tą odmianą także producentów szklarniowych. Dobrze radzi sobie w takich obiektach z nasadzeń od lutego, może być prowadzonych na 24-28 gronowy (niezbędne jest wówczas szczepienie). Owoce są duże, osiągają ok. 250-350 g, są delikatnie żebrowane i lekko spłaszczone. Nie mają skłonności do wykazywania objawów suchej zgnilizny wierzchołkowej. Są trwałe w transporcie i obrocie handlowym. Zalecane jest sadzenie zaawansowanej w rozwoju rozsady z widocznym pierwszym gronem oraz umiarkowane nawożenie azotem, a podwyższone potasem (od 3. lub 4. kwitnącego grona).

Wdzięczną odmianą pomidora malinowego jest Rosamunda F1 o unikalnych owocach w kształcie „sakiewki”. Rekomendowana jest do uprawy przedłużonej w szklarni z nasadzeń od lutego (ze szczepieniem na silnie rosnących podkładkach). Wskazane jest usuwanie kwiatów staśmionych, z których zawiązują się nietypowe bardzo duże owoce, co może wpłynąć negatywnie na równomierność zawiązywania gron w późniejszym okresie. Owoce Rosamundy F1 osiągają średnio 160-250 g i powinny być pakowane jednowarstwowo, np. w wytłoczkach papierowych. Wyróżniają się bardzo dobrym smakiem.

Inne, interesujące odmiany pomidora

Spośród pomidorów o owocach czerwonych w kształcie wydłużonej papryki nowszą alternatywą dla odmiany Cornabel F1 jest średniowczesna Bellandine F1. Jej przeznaczeniem są uprawy na 8-12 gron (w tunelu) lub przedłużone (w szklarni, zalecane jest wówczas szczepienie na podkładkach). Rośliny cechują się silnym wigorem i małą wrażliwością na przebarwienia fizjologiczne owoców typu „blotchy”. Ważną cechą tej odmiany jest również odporność na nicienie.

Niecodzienną odmianą wprowadzoną do uprawy jest Gourmansun F1 (EXP44171). To pomidor w typie Bawolego Serca o owocach w kształcie serca, masie 230-350 g i kolorze żółto-pomarańczowym (zewnątrz jak i wewnątrz). Ma umiarkowany wigor z przewagą cech generatywnych. Wyróżnia się rewelacyjnym smakiem. Polecany jest do uprawy w cyklu skróconym na 6-7 gron w okresie wiosennym, szczególnie dla producentów oferujących produkt delikatesowy.

Do wypróbowania śliwkokształtnej odmiany Plenorange F1 o żółtych, wydłużonych, nieco stożkowatych owocach przekonywał Janusz Gajzler. Jest przeznaczona do uprawy tunelowej na 5-8 gron, ale może też być prowadzony nawet na ponad 20 gron w szklarni, z uprzednim szczepieniem roślin. Charakteryzuje się silnym wigorem i równomiernie wybarwionymi owocami (brak zielonej piętki) o masie 150-170 g. Może wiązać nawet do 8 owoców w gronie. Kwestia regulowania gron tej odmiany jest dyskusyjna i zależna jedynie od decyzji producenta.

Podkładki pomidora

W ofercie znajdują się dwie podkładki przeznaczone do szczepienia pomidora: Superpro F1 o silnym wigorze oraz Protector F1 o bardziej zrównoważonej sile wzrostu. Są polecane również dla producentów pomidorów tunelowych aby przeciwdziałać skutkom zmęczenia gleby, spowodowanego wieloletnią uprawą tego warzywa na tym samym stanowisku. Mogą być używane w uprawach tradycyjnych, w podłożu kokosowym i na wełnie mineralnej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowy pomidor malinowy – pokaz uprawy w Dołędze

W gospodarstwie szklarniowym państwa Artura i Kingi Mierzów w Dołędze w Małopolsce 2 czerwca 2022 odbyło się spotkanie zorganizowane przez przedstawicieli marki De Ruiter, należącej do koncernu Bayer Crop Sciences. W szklarniach gospodarstwa AK Mierzwa [...]

Florensis_Dianthus
BIOCONT
Syngenta Poinsettia_33
HortiAdNet