PODosłonami.pl

Osłony bezpośrednie (Cz. III). Mikroklimat i specyfika uprawy.

Zależnie od rodzaju wykorzystywanego materiału i uprawianych gatunków rośliny można osłaniać niemal przez cały rok. Kształtujące się pod płaskim okryciem korzystne warunki – specyficzny mikroklimat pod osłonami płaskimi – sprawiają, że wciąż rośnie zainteresowanie uprawami osłanianymi. Na ile warunki te są one zbliżone do tych panujących w niskich tunelach?

Czytaj dalej...
Osłanianie wysadzonej rozsady cukinii w wilgotną glebę ułatwia przyjmowanie się roślin, fot. P. Bucki

Osłanianie wysadzonej rozsady cukinii w wilgotną glebę ułatwia przyjmowanie się roślin (fot. P. Bucki)

Warunki świetlne i temperatura

Właściwości spektralne osłon są związane z rodzajem tworzywa, z którego są wykonane. Zdecydowana większość nowych materiałów służących do osłaniania charakteryzuje się ok. 80% transmisją promieniowania czynnego fotosyntetycznie (PAR). Folia perforowana przepuszcza nieco więcej promieniowania fotosyntetycznie czynnego niż włóknina i siatka, te różnice wpływają na różny mikroklimat pod osłonami płaskimi. Niezależnie od osłony transmisja promieniowania słonecznego wraz z kolejnym rokiem użytkowania maleje w wyniku zabrudzeń, matowienia i rozpadu cząsteczek polimerów. Docierające do roślin promienie słoneczne pod włókniną i niektórymi siatkami są w dużym stopniu rozpraszane, co zapobiega oparzeniom roślin.

Temperatura powietrza pod bezpośrednimi osłonami jest uzależniona od stopnia przepuszczalności promieniowania słonecznego oraz rodzaju i grubości tworzywa, a także warunków środowiska na zewnątrz. Dobra wymiana powietrza w przypadku włókniny i siatki sprawiają, że te osłony mogą dłużej pozostawać na roślinach. W przypadku folii perforowanej (zwłaszcza o małej perforacji) dochodzi w słoneczne dni do zbytniego wzrostu temperatury, czego efektem są poparzenia i więdnięcie roślin. Bezpieczniejsze pod tym względem i dłużej utrzymywane na roślinach mogą być włókniny i siatki.

Agrimpex Marina w artykule

Przeprowadzone badania wykazały, że temperatura powietrza i gleby były pod włókniną PP 20 g/m2 wyższe średnio o 2,1 i 2,2ᵒC, a pod siatką HDPE 38 g/m2 średnio o 1,4 i 1,3ᵒC w porównaniu do warunków zewnętrznych w okresie osłaniania plantacji cukinii – od posadzenia rozsady do połowy czerwca.

Ochrona przed chłodem i nadmierną wilgotnością

W przypadku spadku temperatury poniżej zera na powierzchni włókniny i siatki para wodna skrapla się i woda zamarza. Pod osłonami panuje mniejsza wilgotność, co zabezpiecza rośliny przed uszkodzeniami, a także stwarza lepsze warunki dla zachowania ich dobrej zdrowotności. Zbliżona ochrona przed przymrozkami występuje pod folią perforowaną, mimo, że para wodna kondensuje się po jej wewnętrznej stronie.

W czasie zimy wpływ osłon na warunki termiczne jest mało zauważalny. Niemniej jednak dużą wagę przypisuje się ich ochronie przed oddziaływaniem mroźnych wiatrów. Korzystny efekt był widoczny zwłaszcza w ciągu wielu poprzednich sezonów, gdy warstwa śniegu zimą była niewielka. Najwyższa wilgotność powietrza występuje pod słabo przepuszczającą powietrze folią perforowaną. Największe wysycenie parą wodną pod bezpośrednimi osłonami ma miejsce w czasie słonecznej i ciepłej pogody i intensywnego parowania wody z gleby, a także w nocy, gdy powietrze ochładza się.

Specyfika osłanianej uprawy warzyw

Osłony bezpośrednie zazwyczaj są używane do przyspieszenia uprawy warzyw o krótkim okresie wegetacji i wczesnym terminie zbioru. W ten sposób uprawia się np. nowalijki, warzywa korzeniowe na pęczki, wczesne warzywa kapustne (kapusta, kalafior, kalarepa). Drugie pod względem powierzchni upraw zastosowanie dotyczy przyspieszenia wegetacji warzyw ciepłolubnych (psiankowate i dyniowate). W praktyce ogrodniczej osłony płaskie wykorzystuje się również do ochrony przed chłodem warzyw wieloletnich i zimujących (cebula, pory) oraz do zabezpieczania rozsady produkowanej w otwartym terenie.

Korzystniejsze warunki kształtujące się pod osłonami są powodem znacznego zachwaszczenia osłanianych plantacji. Wśród chwastów pod osłonami duży udział mają szybko wschodzące wczesną wiosną gatunki dwuliścienne tj. komosa biała, tasznik pospolity i tobołki polne oraz chwasty ciepłolubne, np. psianka czarna, żółtlice (drobnokwiatowa i owłosiona), szarłat szorstki i chwastnica jednostronna. Specyfika opisywanej technologii uprawy nie pozwala korzystać ze standardowej ochrony herbicydowej przez cały okres uprawy. Szybki wzrost uprawianych roślin powoduje ich wydelikacenie, a krótki okres wegetacji niektórych gatunków sprzyjałby nadmiernemu gromadzeniu się w nich substancji aktywnych herbicydów. Bezpiecznym rozwiązaniem jest więc jedynie użycie herbicydów przedsiewne lub przed sadzeniem rozsady.

Rośliny lub zasiewy powinno okrywać się na stanowiskach już wilgotnych, ponieważ w ten sposób (w przypadku rozsady) następuje lepsze przyjmowanie się, a w uprawach z siewu następują wczesne i równomierne wschody. Ponadto dłużej utrzymuje się wyższa wilgotność gleby, a wody na wiosnę jest zazwyczaj „jak na lekarstwo”.

Nawożenie potasowo-fosforowe powinno być przeprowadzone jesienią w roku poprzedzającym uprawę, natomiast nawozy azotowe lepiej jest zastosować w postaci wolno-działającej. Pogłównie zasila się na ogół jedynie gatunki ciepłolubne, po odchwaszczaniu.

Czytaj też:

Rodzaje tworzyw

Zakładanie i zdejmowanie osłon

2 komentarze do Osłony bezpośrednie (Cz. III). Mikroklimat i specyfika uprawy.

  1. Pingback: włóknina i folia perforowana - zastosowanie w uprawie warzyw

  2. Pingback: agrowłókniny, siatki i folie perfotowane do bezpośredniego osłaniania warzyw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

OTTE_19
HortiAdNetHortiAdNet