odmiany pomidora polecane do uprawy w tunelach foliowych

PODosłonami.pl

De Ruiter_TATEMARU MUCHO

Dzień Pomidora w miejscowości Wijewo

9 września br w Gospodarstwie Ogrodniczym pana Piotra Johna w miejscowości Wijewo odbyło się spotkanie poświęcone odmianom i ochronie pomidora w uprawie w tunelach foliowych. Organizatorami wydarzenia były firmy Hazera Poland, Koppert oraz Sativex. Zaprezentowano łącznie 9 odmian pomidora z hodowli Hazera, Vilmorin, HM.Clause i ISI Sementi.

Czytaj dalej...

Ponad 50 lat doświadczenia

Pan Piotr John od 51 lat specjalizuje się w uprawach pod osłonami. Pierwsze obiekty w gospodarstwie wybudowano w 1970 r. Początkowo uprawiane były w nich rośliny ozdobne na kwiaty cięte (m.in. róże, goździki) oraz rośliny doniczkowe (m.in. cyklamen, chryzantema). Później ogrodnik przestawił się na produkcję warzyw: pomidorów i ogórków uprawianych w glebie. Obecnie uprawy tunelowe zajmują powierzchnię 4500 m². W tunelach zblokowanych i pojedynczych dominują pomidory. W tunelach pojedynczych uprawiana jest także fasola szparagowa (w obiektach ogrzewanych) oraz kapusta na zbiór wczesny.

Pan Piotr uprawia przede wszystkim pomidory malinowe wielkoowocowe, w jednym cyklu w roku – letnio-jesiennym. Producent samodzielnie przygotowuje rozsadę. Ze względu na duże problemy z chorobami odglebowymi zdecydowana większość roślin jest szczepiona na podkładkach. Jedynie w tunelach, w których wiosną uprawiano kapustę lub fasolę sadzona jest rozsada pomidora bez szczepienia. W gospodarstwie posadzono łącznie ponad 10 tys. rozsady w dwóch terminach: w drugiej połowie czerwca i po 17 lipca.

Uprawa jest fertygowana z wykorzystaniem wieloskładnikowych nawozów firmy Effect. Ogrodnik stosuje konwencjonalną ochronę roślin. W tym roku nie miał jeszcze problemów z chorobami dzięki zabiegom profilaktycznym (np. przeciwko zarazie ziemniaka). W uprawie pojawiły się przędziorki – udało się je zwalczyć stosując rotacyjnie Floramite 240 SC, Nissorun Strong 250 SC i Safran 018 EC. Plantację zaatakował skośnik pomidorowy (Tuta absoluta). Szkodnika udało się zwalczyć z wykorzystaniem lamp UV (20 szt./ha).

Pomidory malinowe, wielkoowocowe

Loara F1 (HMC44235) to nowa, najwcześniej owocująca odmiana pomidora malinowego w ofercie Hazera (hodowla HM.Clause). Jest wcześniejsza od znanej na rynku odmiany VP1 – mówiła Małgorzata Zadura. Polecana jest do uprawy na 6-8 gron. Ma owoce kuliste, lekko spłaszczone, żebrowane, równomiernie wybarwione i błyszczące.  Przeciętnie ważą 200-220 g. Rośliny kompaktowe, o umiarkowanym wigorze.

Kwintella F1 (hodowla Hazera)  – wczesna odmiana polecana do uprawy w krótkich cyklach (do 6 gron). Owoce trwałe i twarde. Są lekko żebrowane, spłaszczone, 220-250 g, odznaczają się doskonałym smakiem i dobrą jakością. Roślina ma krótkie międzywęźla, dzięki czemu może być uprawiana w niskich tunelach.

Manistella F1 (hodowla Hazera) to odmiana wielkoowocowa do uprawy w krótkich i przedłużonych cyklach (do 12 gron). Jest to odmiana średniowczesna polecana do wszystkich typów tuneli (niskie, wysokie). Nie jest polecana na wczesne nasadzenia, ponieważ nie toleruje niedoboru światła. Rośliny mają silny wigor. Manistella F1 zawiązuje smaczne, bardzo duże owoce (250-300 g), o wyrównanej wielkości, lekko spłaszczone, żebrowane, z ładną szypułką. Równomiernie wybarwiają się na malinowy kolor. Owoce są bardzo trwałe na roślinie i w obrocie. Zaletą odmiany jest stabilne plonowanie z bardzo dużym udziałem owoców w kalibrze BBB – wielkość owoców utrzymuje się do samego końca uprawy. Jak informował Janusz Gajzler może być uprawiana także w szklarni w cyklu jesiennym.

Clarosa F1 (hodowla HM.Clause) – owoce smaczne, 220-250 g, w intensywnie malinowym kolorze. Są twarde i trwałe. Roślina o zbalansowanym wzroście. Zawiązuje 6-8 owoców w gronie.  Jak podkreślała przedstawicielka firmy odmianę wyróżnia bardzo dobre wyrównanie wielkości owoców w gronie, dzięki czemu nie ma problem z ich sortowaniem. Odmiana polecana do uprawy w tunelach, na 6-8 gron.

Odmiany typu Bawole Serce

Gourmansun F1 (hodowla HM.Clause) to nowa, delikatesowa odmiana o owocach w kształcie serca.  Owoce początkowo są w żółtym kolorze. W miarę dojrzewania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz wzdłuż owocu pojawiają się „smugi” w czerwonopomarańczowym kolorze. Owoce o masie 200-220 g, wielokomorowe, mięsiste, bez pustych komór, bardzo smaczne i aromatyczne (smak porównywany jest do ananasa). Mają cienką skórkę. Są dość trwałe w obrocie. „Najlepszym momentem na zbiór owoców są pierwsze przebarwienia w kolorze malinowym widoczne na piętce” – doradzała M. Zadura. Roślina o typie wzrostu generatywnym. Odmiana polecana do uprawy w krótkich cyklach (6-8 gron) w tunelach foliowych.

Rosamunda F1 (hodowla ISI Sementi) to odmiana pomidora malinowego typu Bawole Serce. „Jest rozpoznawana przez konsumentów. Otrzymała główną nagrodę Fresh Market Award w 2019 roku oraz II nagrodę Perła Rynku FMCG w kategorii Innowacja Spożywcza 2020″ – mówił J. Gajzer. Rosamunda F1 zawiązuje duże owoce  (średnio 250 g), które odznaczają się pięknym kolorem i bardzo dobrym smakiem. Odmiana funkcjonuje zarówno w segmencie pomidorów szklarniowych (do uprawy przedłużonej), jak i tunelowych. Jest wrażliwa na niedobór światła, najwcześniej może być sadzona pod osłonami od lutego.  Roślina o mocnym wigorze, ciągłym wzroście i otwartym pokroju. Ponieważ  tworzy rozbudowane grona zaleca się ich regulację i usuwanie kwiatów staśmionych.

Pomidory w kształcie śliwki

Kongo F1 (hodowla HM.Clause) – owoce w kształcie wydłużonej śliwki (średnio 200 g) w malinowym kolorze, z połyskiem. Owoce wysokiej jakości, są wyrównanej wielkości w gronie. Odmiana intensywnie plonująca. Wymaga regularnego nawadniania. Polecana do uprawy tunelowej w krótkim cyklu.

Jangcy F1 (hodowla Vilimorin) to pomidor malinowy, mięsisty, o owocach w kształcie śliwki (średnio 160-180 g). „W porównaniu do odmiany Kongo owoce są krótsze i bardziej okrągłe, szczególnie przy niedoborze światła” – mówiła M. Zadura. Roślina kompaktowa, o dobrym wigorze. Odmiana prosta w uprawie, polecana do tuneli foliowych i uprawy na 6-7 gron. Jangcy wcześnie wchodzi w owocowanie. Zawiązuje po 5-8 owoców w gronach zapewniając wysoki plon.

Plenorange F1 (hodowla Vilimorin) to odmiana pomidora o wydłużonych, żółtopomarańczowych owocach o masie 130-150 g. Owoce mięsiste, równomiernie wybarwione na zewnątrz i wewnątrz. Są bardzo trwałe. Mogą być zbierane w kolorze żółtym. Odmiana polecana do uprawy w szklarni od stycznia, na cykl przedłużony (po szczepieniu roślin nawet do 25-30 gron). Doskonale sprawdza się w tunelach na krótkie cykle (do 8 gron). Charakteryzuje się łatwością wiązania owoców w regularnych gronach (po 6-7 sztuk owoców). Roślina o silnym wigorze i międzywęźlach średniej długości.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Florensis_Dianthus
BIOCONT
Syngenta Poinsettia_33
HortiAdNet