PODosłonami.pl
Uprawa pomidorów w Maroku
Zapewne nie raz zadawaliście sobie pytania: skąd mamy pomidory w Europie o tej porze roku lub myśleliście, jakie wyzwania stawiane są przed producentami pomidorów w innych zakątkach świata? Odpowiedzi na te i inne pytania częściowo poznaliśmy podczas krótkiej ekspedycji do Maroka, w towarzystwie przedstawicieli firmy Carbohort. Odwiedziliśmy farmę grupy producentów Azura, specjalizującą się w uprawie pomidorów koktajlowych. Co ciekawe – niektóre z nich rosną w podłożu z węgla brunatnego, pochodzącego z Polski.
Czytaj dalej...Grupa Azura to jeden z największych producentów warzyw w Maroku, posiadający łącznie ponad 1000 ha upraw w 50 gospodarstwach. W jej ofercie są różne typy pomidorów, głównie jednak pomidory koktajlowe. Dodatkowo firma prowadzi także uprawę ziół i kwiatów jadalnych na powierzchni 46 ha, a także zajmuje się hodowlą… małży. Większość produkcji Azury trafia na rynek europejski w okresie zimowo-wiosennym, czyli od listopada do maja.
Reżim fitosanitarny w uprawie
Podczas wizyty w gospodarstwie o powierzchni 25 ha, zlokalizowanym w okolicach Agadiru, w pierwszej kolejności zwróciliśmy uwagę na rygorystyczne procedury fitosanitarne. Wjazd na plantację odbywał się po potraktowaniu opon środkiem dezynfekującym, a w biurze musieliśmy założyć specjalne kostiumy ochronne, rękawiczki i osłony na buty – i dopiero w takim stroju ochronnym pozwolono nam wejść na teren uprawy. Przed samym wejściem na teren tuneli przechodziliśmy przez szczelny korytarz buforowy, chroniący marokańskie uprawy przed szkodnikami i wirusami wprowadzanymi z zewnątrz.
Uprawy bezglebowe w różnych podłożach
Uprawy w gospodarstwach Azury są prowadzone wyłącznie bezglebowo, w podłożach składających się głównie z „kokosu”. Lokalni producenci nie ukrywają jednak, że interesują się także alternatywnymi podłożami. W tym roku rozpoczęli doświadczenia z uprawą pomidorów w podłożu Carbomat, w którego skład wchodzi węgiel brunatny z Polski.
– To pierwszy rok współpracy z firmą Azura, ale wyniki są nader obiecujące – podkreślił Dezyderiusz Mietlicki, właściciel firmy Carbohort. Salma Lakehayli, miejscowa specjalistka ds. nowych wdrożeń, poinformowała nas, że podłoże oparte na węglu brunatnym naprawdę dobrze rokuje.
– Rośliny rosnące na matach Carbomat pobierają znacznie mniej wody (nawet o 60%!) w porównaniu z podłożem kokosowym. Dodatkowo, rośliny na macie węglowej okazały się mieć krótsze międzywęźla przy podobnym plonowaniu. W klimacie, gdzie wysokie temperatury i niedobór wody są dokuczliwym problemem, Carbomat wydaje się być naprawdę obiecującym rozwiązaniem.
Podłoże z węgla brunatnego lepiej utrzymuje wodę
Jednym z niewątpliwych atutów podłoża Carbomat jest możliwość jego wielokrotnego wykorzystania, nawet w 4-6 cyklach uprawowych, bez obawy o negatywny wpływ patogenów. Ponadto, podłoże jest bardzo łatwe do utylizacji – może być używane jako naturalny, dobrze przetworzony kompost lub stosowane do wzbogacenia gleby na polach uprawnych.
Interesującym spostrzeżeniem jest również wyjątkowa stabilność wilgotności w matach węglowych. Wilgotność podłoża Carbomat utrzymuje się na równym poziomie przez cały dzień (odchylenia na poziomie 7%), w przeciwieństwie do mat kokosowych, gdzie różnice dochodzą nawet do 14%.
– Po raz kolejny przekonujemy się, że Carbomat jest bardzo stabilnym i przewidywalnym środowiskiem dla prawidłowego rozwoju rośliny. Dobrze utrzymuje wodę i zapewnia jest stały dostęp dla roślin. Ma to szczególne znaczenie przy uprawie odmian pomidorów koktajlowych, dla których – jak wiadomo – dużym zagrożeniem jest występowanie „tipburn” (czyli suchej zgnilizny wierzchołków owoców). Dostarczanie wody do owoców, a wraz z nią wapnia, jest bardzo ważne dla utrzymania dobrej jakości owoców i uniknięcia objawów „tipburn” – wyjaśnia Radosław Łaźny, doradca uprawowy firmy Carbohort.
Uprawa z sadzenia pod koniec lipca
Uprawy na odwiedzonej przez nas farmie zostały rozpoczęte pod koniec lipca. Pomidory odmiany Sofia, zaszczepione zostały na podkładce Maxifort i prowadzone na dwa pędy. Posadzono je w zagęszczeniu 2 rośliny/m2. Małe roślinki zostały bezpośrednio umieszczone w matach uprawowych, nie praktykuje się tu sadzenia rozsady najpierw w kostki rozsadowe. W dniu naszej wizyty, tj. 10 listopada, trwały już zbiory pomidorów. Salma Lakehayli przewiduje, że z takiej uprawy do końca czerwca można będzie zebrać około 100-150 ton pomidorów z 1 hektara.
Oprócz rygorystycznych procedur bezpieczeństwa fitosanitarnego, zauważyliśmy też dużą liczbę taśm lepowych do zwalczania szkodników. Dowiedzieliśmy się, że największym zagrożeniem w regionie są: skośnik pomidorowy (Tuta absoluta), mączlik szklarniowy i wciornastki, które są także wektorami wirusów, dlatego kluczową rolę odgrywa skuteczna ochrona prewencyjna przed nimi.
Pomidory z Maroka do Europy
Pomidory z marokańskich gospodarstw grupy Azura trafiają sukcesywnie do europejskich sieci handlowych, takich jak Tesco, Morrisons i Sainsburys w Wielkiej Brytanii czy Albert Heijn, Carrefour i Rewe w innych krajach Europy. Obecnie Azura skupia się na ograniczaniu śladu węglowego, co skłoniło ich do zainteresowania się właśnie podłożem na bazie węgla brunatnego od polskiego dostawcy. I kto wie, może niedługo Carbomat będzie dominującym podłożem w marokańskich gospodarstwach zajmujących się uprawą pomidorów.
Nauka stojąca za mocą podłoży uprawowych nr 1. – podłoża Cultiwool
Maty z wełny kamiennej Cultiwool są przeznaczone do uprawy warzyw szklarniowych i są dostępne w różnych wymiarach: zarówno długości mat, jak i wymaganych przez ogrodników szerokości i głębokości mat uprawowych. Są przeznaczone dla profesjonalnej uprawy [...]