PODosłonami.pl

Cultilene2020_lipiec
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Zieleń to Życie – jubileuszowo

Międzynarodowa Wystawa „Zieleń to Życie” miała w tym roku swoją 25. odsłonę. Ta okrągła liczba stała się okazją do świętowania jubileuszu, a jednocześnie docenienia tych, którzy przyczynili się do rozwoju wystawy, którą w dniach 31.08.-2.09. 2017 r. odwiedziło w Warszawie 16 860 gości z 40 krajów. Dziś, gdy wydarzenie to należy do najważniejszych europejskich targów branżowych, warto przypominać, jak powstało, kształtowało swoją markę, obrastało w imprezy towarzyszące i zdobywało znaczenie. Warto też przyglądać się, w jakim kierunku będzie podążać, w obliczu ciągłych zmian na rynku ogrodniczym.

Wystawa "Zieleń to Życie" odbyła się w Warszawie już po raz 25.

Wystawa "Zieleń to Życie" odbyła się w Warszawie już po raz 25., fot. A. Cecot

Otwarcie wystawy Zieleń to Życie 2017 – ze wspomnieniami i bieżącymi akcentami

Do dwudziestej piątej edycji wystawy Zieleń to Życie nawiązywano podczas jej otwarcia, 31 sierpnia 2017 r. Wojciech Wróblewski, obecny prezes Związku Szkółkarzy Polskich, właściciela wystawy, którą organizuje z Agencją Promocji Zieleni, przypomniał, że w pierwszej edycji targów w 1993 r. uczestniczyło niespełna 25 szkółek (w tegorocznej wzięło udział 300 firm).

Unaocznił, że od 1993 roku, gdy wystawa gościła w Auli Kryształowej SGGW i była prostym pokazem próbek asortymentu grupy członków ZSzP – stowarzyszenia, które powstało  2 lata wcześniej z inicjatywy 25 szkółkarzy – do dziś zmieniło się niemal wszystko. Sposób prezentacji, asortyment roślin, otoczka wystawy: z konferencjami, seminariami, konkursami, pokazami.

Do początków, w gościnnych progach stołecznej wyższej uczelni rolniczej (SGGW) nawiązał jej Prorektor ds. Dydaktyki prof. dr hab. Kazimierz Tomala, który przekazał organizatorom list gratulacyjny od rektora, napisany z okazji 25. odsłony wystawy.

Dyrektor wystawy Agnieszka Żukowska, zarazem prezes Agencji Promocji Zieleni (spółki powołanej w 1998 r. przede wszystkim do organizacji wystawy ZtŻ) stwierdziła podczas uroczystego otwarcia 25. edycji, że „Zieleń to Życie” nie jest zwykłą wystawą, lecz wydarzeniem, które wynika z autentycznej pasji ludzi, którzy ją tworzą i wypełniają hasło „ZtŻ” treścią. A to przekłada się na biznes, będący  zawsze w centrum uwagi uczestników targów, które pozostają ważnym narzędziem marketingowym w działalności firm z „zielonego” sektora. – Patrząc wstecz [przy okazji 25. edycji] widzimy, jak przez ten czas rozwinęły się firmy w niej uczestniczące – podkreśliła A. Żukowska.

Zmienił się też wyraźnie asortyment: podczas gdy w latach 90. dominowały rośliny iglaste, teraz widać przewagę krzewów i drzew liściastych, a z roku na rok rośnie pozycja bylin. Od ubiegłego roku dodatkowym sektorem ZtŻ są targi Flower Expo Polska, których organizatorem jest holenderska spółka BureauSierteelt.nl i które prezentują kwiaty cięte oraz rośliny doniczkowe. Jej szefowa Francine van Wijk powiedziała podczas otwarcia, że obie imprezy tworzą wspólnie komplementarną platformę z ofertą roślin ozdobnych, przykuwającą zainteresowanie różnych przedstawicieli branży – z Polski i innych krajów.

Nowością, która łączyła sektor szkółkarski z roślinami doniczkowymi, był dział tarów pod nazwą Greenery, przeznaczony dla przedsięwzięcia biznesowego określanego jako „platforma sprzedażowa roślin”, a dotyczącego handlu hurtowego (podczas wystawy Zieleń to Życie 2017 odbyła się 1. sesja targowa „na żywo”, umożliwiająca zakupienie dowolnych roślin, które pochodziły w sumie od 40 dostawców).

W tym roku wystawę, w której uczestniczyli wystawcy z 12 państw z 3 kontynentów – Europy, Ameryki Płd., Afryki (zagraniczne firmy stanowiły ponad 20% ogółu) – odwiedziło 16 860 gości, w tym 7037 profesjonalistów, z 40 krajów.

Konkursy, medale, laury

Podczas otwarcia 25.wystawy Zieleń to Życie wręczono medale i laury. W Konkursie Roślin Nowości  jury, które obradowało 30 sierpnia, przyznało 4 medale – złoty, 2 srebrne i brązowy oraz 2 wyróżnienia.

Po raz drugi spośród nowości zgłoszonych do tego konkursu został wybrany (w głosowaniu online, poprzedzającym wystawę) faworyt dziennikarzy zagranicznych i krajowych – Wyróżnienie Dziennikarzy przypadło dereniowi VENUS®.

W Konkursie o „Zielony Laur” główna nagroda trafiła do szkółki Clematis Źródło Dobrych Pnączy za Katalog roślin 2017-2018, który łączy małą formę (wydawnictwo o formacie A5) z bogactwem informacji w 3 językach, z użyciem nowoczesnych narzędzi przekazywania wiedzy o produktach (np. kody QR).

Honorowy Zielony Laur, którym ZSzP honoruje corocznie osobę przyczyniającą się do rozwoju szkółkarstwa w Polsce, powędrował tym razem do Wiesława Gawrysia z Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie.

Tradycyjnie też nagrodzone zostały najładniejsze stoiska (w dwóch kategoriach, „roślinnej” i „nieroślinnej”) – Złote Wawrzyny otrzymały: Szkółka SZMIT, której ekspozycja, jak zwykle zachwyciła bioróżnorodnością i nawiązaniem do bieżących trendów w architekturze krajobrazu oraz designie, a także przedsiębiorstwo ICL Polska Sp. z o.o., które oferuje nawozy.

Po raz pierwszy zorganizowano konkurs plastyczny dla najmłodszych przedstawicieli szkółkarskiej branży – dzieci członków ZSzP i pracowników szkółek zrzeszonych w tej organizacji. Nosi on nazwę „Zieleń to Życie – Pierwsze Skojarzenie” i ma zwrócić uwagę na rolę kolejnych pokoleń w rozwoju zielonego biznesu. W 1. edycji „Skojarzeń” nagrodę podczas otwarcia wystawy odebrał najmłodszy uczestnik konkursu Jan Bronisław Szmit (1,5 roku).

Wyróżnienia specjalne – z okazji 25. edycji wystawy

Podczas Wieczoru Wystawców, 31 sierpnia uhonorowano wystawców, którzy najdłużej uczestniczyli w ZtŻ (7 szkółek nie opuściło żadnej z 25 wystaw). Oto lista laureatów:

  1. SZKÓŁKI

Szkółka Bylin BARCIKOWSCY

GOSPODARSTWO SZKÓŁKARSKIE CIEPŁUCHA

CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy

Bracia DĘBSCY Szkółki Drzew, Krzewów i Bylin

GRĄBCZEWSCY

Szkółki KUROWSCY

Szkółka SZMIT

Szkółka Krzewów Ozdobnych SZYMANOWSKI Szymanowski Bartłomiej

Szkółkarstwo Ozdobne ULIŃSCY

ZYMON Szkółka Krzewów Ozdobnych

ACROCONA Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych Joanna Widaj

Gospodarstwo Szkółkarskie ŁAZUCCY Katarzyna Łazucka-Cegłowska

KORDUS Szkółkarstwo Ozdobne

Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych GURSZTYN Sp-ka z o.o. Sp-ka komandytowa

Szkółka Roślin Ozdobnych Krystyna HOMA–KOSAKOWSKA

Szkółka Krzewów Ozdobnych BIELICKI

M.M. KRYT Młody Materiał Szkółkarski Marcin Kryt

Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych i Zalesieniowych Michał BOJANOWSKI

DUET Sp. j. Konopka, Pełka

Gospodarstwo Szkółkarskie KOMSTA

TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

Szkółka Roślin Wrzosowatych Magdalena i Marek MAJEWSCY

GREEN MARKET Sp. z o.o. Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych

Szkółka Krzewów Ozdobnych Bogdan HAJDROWSKI

BÓR Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych

H. LORBERG

Szkółka PIECH

Szkółka Drzew i Krzewów FRYSZKOWSCY

Szkółki Roślin Ozdobnych WAŻYŃSCY

 

  1. FIRMY

AMMA® Anna i Adam Milczarkowie

INTERPLAST PLASTIC PRODUCTS Sp. z o.o.

MARTEX® – Przedsiębiorstwo Prywatne Jerzy Marek Strenkowski

EUROFLORA Andrzej Otwiaska

ICL Polska Sp. z o.o.

PLANTPRESS Sp. z o.o.

BRINKMAN POLSKA Sp. z o.o.

FLORAMEDIA POLSKA – Reflection Studio

HORTPRESS Sp. z o.o. (wydawca m.in. czasopisma „Pod Osłonami”)

PUH VENTA Sp. z o.o.

DON-KWIAT Z.P.T.S. Grzegorz Smołecki

CERES INTERNATIONAL Sp. z o.o.

 

  1. DZIENNIKARZE

Organizatorzy wystawy “ZIeleń to Życie” wyróżnili też dziennikarzy, którzy przyczynili się do budowania marki tej imprezy. Jako reporter, który był obecny na wszystkich 25 wystawach ZtŻ i zrelacjonował każdą dotychczasową edycję tych targów, miałam przyjemność odebrać jedną z okolicznościowych statuetek. Oto pełna lista laureatów z tej kategorii:

Marek Jezierski

Maja Popielarska

Alicja Cecot

Anna Słomczyńska

Wojciech Górka

 

 

 

 

 

 

AIPH Conference_Sept. 2020

Konferencja AIPH: jak uzdrowić branżę roślin ozdobnych po kryzysie?

„Recovery from Crisis – the Future for Ornamentals” to tytuł konferencji, którą organizuje AIPH (International Association of Horticultural Producers), czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów-Ogrodników, we współpracy z czasopismem branżowym FloraCulture International (FCI). Odbędzie się ona [...]

1 komentarz do “Zieleń to Życie – jubileuszowo

  1. Pingback: Wyniki konkursu Wzorowy Ogrodnik 2017 r. w kategoriach warzywa pod osłonami, rośliny ozdobne pod osłonami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet