PODosłonami.pl

Cultilene2020_lipiec
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Balkonowo-rabatowe „dożynki” i pełnia kwitnienia bylin, czyli Dni Otwarte Vitroflory 2019

W pierwszy weekend lipca, po zakończonym sezonie handlu „rabatówką”, Vitroflora zorganizowała w swojej siedzibie w Trzęsaczu k. Bydgoszczy Dni Otwarte. Goście przybyli licznie z całej Polski, a także z zagranicy – było ich ok. 1700. Mogli się oni zapoznać nie tylko z bogatą ofertą roślin, ale również obejrzeć nową, dobudowaną w ostatnich latach infrastrukturę gospodarstwa, które zaopatruje klientów z wielu krajów w materiały wyjściowe do dalszej produkcji. Dwoma głównymi działami prezentacji „katalogu na żywo”, które stanowiły kanwę Dni Otwartych Vitroflory 2019, były gatunki balkonowo-rabatowe oraz byliny. W sumie przedstawiono około 700 pozycji asortymentowych, wśród których szczególne zainteresowanie budziły nowości odmianowe.

Podczas Dni Otwartych Vitroflory 2019 zwracała uwagę m.in. oferta ciekawych odmian petunii (tu: 'Fanfare Eclipse

Dni Otwarte Vitroflory 2019 wyróżniała m.in. oferta ciekawych odmian petunii (tu: 'Fanfare Eclipse'), fot. A. Cecot

Nowości balkonowo-rabatowe

Szefowa działu sprzedaży w Vitroflorze Agnieszka Pawlak-Anhalt zwróciła uwagę na ciekawostki wprowadzone do oferty tego przedsiębiorstwa, które pozwalają mu się wyróżnić na rynku. Za taką uznała, po pierwsze pelargonię rabatową (Pelargonium zonale) Survivor ‘Rosalinda’ (jedną z kandydatek do tegorocznej międzynarodowej nagrody FleuroStar). Jest to kreacja hodowli firmy Dümmen Orange, która jest ważnym partnerem Vitroflory.

pelargonię rabatową (Pelargonium zonale) Survivor ‘Rosalinda’

Pelargonium zonale Survivor ‘Rosalinda’ (fot. A. Cecot)

Agnieszka Pawlak-Anhalt podkreśliła też znaczenie begonii, wśród których wskazała przede wszystkim grupę Viking XL gatunku Begonia ×hybrida (w tym szczególnie oryginalną odmianę o czekoladowych liściach – ‘Red on Chocolate’). Do asortymentu Vitroflory trafiła również, wyróżniona dopiero co nagrodą FleuroStar begonia MacaRouge, a także jej siostrzana kreacja MacaRose – obie zaliczane do gatunku B. ×elatior, podobnie jak inna interesująca nowość pokazana w Trzęsaczu – ‘Glory White’. Pachnącymi, pełnymi kwiatami charakteryzują się z kolei odmiany B. ×hybrida  z grupy SweetSpice.

Nie zabrakło nietuzinkowych petunii (Petunia ×hybrida) – w ofercie Vitroflory znajdują się m.in. odmiany hodowli firmy Kerley & Co, takie jak np.: Fanfare ‘Eclipse’, Titan ‘Giant White’, Tumbelina ‘Anna’, Early Double ‘Candy’.

Ciekawostki pojawiły się też w nowym doborze koleusów (Coleus ×hybridus) – wzrok przykuwała nade wszystko odmiana ‘Stained Glassworks Spacecake’.

Rośnie znaczenie alstremerii przeznaczonych do uprawy w pojemnikach tarasowych (można uzyskać efektowny produkt z kategorii premium). W Trzęsaczu zaprezentowano grupę Colorita. Jeśli chodzi o okazałe rośliny, A. Pawlak-Anhalt zwróciła także uwagę na dalie z grupy XXL, do uprawy w doniczkach o średnicy 16-21 cm.

Byliny 

Aleksander Michalik, menedżer ds. produktu w Vitroflorze wyróżnił sporo nowości w tym dziale prezentacji, a także zwrócił uwagę na hity. Do tych ostatnich niewątpliwie należy jeżówka (Echinacea) ‘Delicious Candy’. Premierową kreacją była natomiast m.in. odmiana ‘Rainbow Yellow’.

Mocną pozycję w asortymencie tego przedsiębiorstwa mają też rudbekie (Rudbeckia). Najwięcej nowości pojawiło się w grupie SmileyZ (nieodporna u nas na mróz), która jest szczególnie polecana do uprawy doniczkowej. Zwraca uwagę „podgrupa” Big (rośliny o większej sile wzrostu), z trzema nowymi odmianami: ‘Kiss’, ‘Love’, ‘Smile’. Bardzo dobrze prezentowały się inne nowości z grupy SmileyZ – ‘Party’ i ‘Star of Life’.

Inne szczególnie godne uwagi kreacje to, zdaniem A. Michalika m.in.: dąbrówka (Ajuga) ‘Gold Chang’ – pokazana już w styczniu podczas IPM Essen 2019, podobnie jak rojniki (Sempervivum) z grupy BigSam (także miały premierę w trakcie tych targów); floks wiechowaty (Phlox paniculata) Flame Pro ‘Soft Pink’; gailardie (Gaillardia) Spintop ‘Yellow Touch’, ‘Copper Sun’ i ‘Red Starbust’; jastrun wielki (Leucanthemum maximum) Sweet Daisy ‘Jane’; szałwia omszona (Salvia nemorosa) ‘Rianne’; kocimiętka Faassena (Nepeta ×faassenii) ‘Purrsian Blue’.

Nowe formy materiałów wyjściowych

Podczas seminarium, które rozpoczynało Dni Otwarte Vitroflory, dużo uwagi poświęcono różnym typom materiałów wyjściowych do produkcji bylin. Ich właściwy dobór pozwala skrócić produkcję roślin finalnych. Aleksander Michalik omówił  nowe  formy materiałów wyjściowych, polecanych do sadzenia do pojemników 3-5-litrowych: Fresh-40 („korki” o średnicy 4,5-5 cm w paletach 40-otworowych, okresowo – wczesną wiosną – materiał uprawiany w gospodarstwie Vitroflory w Portugalii, przeznaczony do 6-10-tygodniowej produkcji finalnej, oferowany ogrodnikom od 18. do 20. tygodnia) oraz Swift Plug (materiał wyjściowy przezimowany, daje gwarancję wcześniejszego kwitnienia, nawet o 3 tygodnie).

Z kolei Ted van Dijk z firmy Dümmen Orange przedstawił jej nowy, przełomowy produkt pod nazwą Basewell™. Dotyczy ukorzenionych sadzonek roślin balkonowo-rabatowych i niektórych doniczkowych (np. poinsecji), których mateczniki prowadzone są poza Europą. Otóż sadzonki, umieszczone w biodegradowalnej listwie, ukorzeniane są już w miejscu, w którym znajdują się rośliny mateczne (w Afryce), zabezpieczane żelem i transportowane do odbiorców (ogrodników). Basewell™ umożliwia zrobotyzowane sadzenie materiałów wyjściowych do doniczek produkcyjnych.

Dni Otwarte Vitroflory z dodatkową ofertą oraz zwiedzaniem

W Dniach Otwartych w Trzęsaczu wzięło udział ponad 20 firm zaopatrujących ogrodników w środki produkcji.

Atrakcją dla gości Dni Otwartych były bogate kolekcje bylin założone na dużym terenie wokół przedsiębiorstwa, zapoczątkowane w 2004 r.

W programie znalazło się też zwiedzanie nowoczesnych obiektów produkcyjnych pod osłonami, powiększonych w 2018 r. o ponad 1 ha (tunel zblokowany) – do 5,8 ha.

 

 

 

 

Drogę owoców z plantacji na talerz zaprezentował Mikołaj Rey

Superowoce – z plantacji na talerze

W ramach kampanii „Czas na polskie superowoce!” realizowanej przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw we współpracy ze stowarzyszeniami branżowymi pod koniec czerwca zorganizowano kulinarne pokazy z wykorzystaniem polskich owoców jagodowych – truskawek, malin [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZtZ 2020
HortiAdNet