Targi GreenTech Live & Online - wirtualne targi i konferencje

PODosłonami.pl

Hezera 2 grudzien
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

GreenTech Live & Online – początek już 20 października! Aktualizacja – nagrody targów!

W tym roku organizatorzy GreenTech w Amsterdamie w trosce o bezpieczeństwo uczestników zrezygnowali z organizacji targów w wersji tradycyjnej. Zamiast tego przygotowali duże wydarzenie w przestrzeni wirtualnej, które będzie trwać od 20 do 22 października. Podobnie, jak podczas poprzednich edycji targów, odbędzie się konkurs na najlepszy produkt w 3 kategoriach (innowacja, zrównoważenie, koncepcja).

Ogólne informacje o targach

Targi GreenTech zawsze były inspiracją dla sektora produkcji warzyw, owoców jagodowych i roślin ozdobnych, adresowane są w dużej mierze do producentów prowadzących uprawy pod osłonami. W tym roku w bogatym programie wykładów poruszane będą m.in. tematy dotyczące szklarni zasilanych energią ze źródeł odnawialnych czy sposobów radzenia sobie w czasie ograniczonych zasobów pracowników. Wykłady będą prezentowane w trzech blokach – na głównej scenie wystąpią liderzy idei w ogrodnictwie, sesje na scenie ekspertów będą dotyczyć optymalizacji upraw, a nowym rynkom w ogrodniczym świecie poświęcone będą dyskusje w ramach Café Talks.

Pełen program wykładów znajdziecie na stronie GreenTech

Osoby planujące wirtualnie odwiedzić tegoroczną edycję targów Green Tech i wziąć udział w wykładach powinny zarejestrować się na stronie organizatora: www.greentech.nl

Nominacje do głównej nagrody GreenTech

Wystawcy targów zgłosili 26 rozwiązań do głównej nagrody. Z tej grupy jury zdecydowało o nominacji 12 produktów w trzech kategoriach: innowacje, zrównoważenie i koncepcje. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 20 października, podczas uroczystego otwarcia targów (początek o 10.00).

Mimo trudnego roku, co jest związane z epidemią koronawirusa, nadal w branży ogrodniczej pojawiają się innowacyjne rozwiązania techniczne. Przewodnicząca jury konkursu na najbardziej innowacyjny produkt, Liselotte de Vries (TU Delft AgTech Institute) stwierdziła, że ubiegły rok dowiódł, że wiele można i trzeba robić inaczej. Praca może być wykonywana zdalnie i przynosi to wiele korzyści, może nawet więcej, niż się spodziewaliśmy. – Ten rozwój znalazł odzwierciedlenie w zgłoszonych rozwiązaniach. W tym roku są one bardziej innowacyjne i śmiałe. Jak powiedział w ostatniej przemowie Król Holandii, inwestuj w innowacje, nie ograniczaj się i nie daj się ominąć innym – powiedziała przewodnicząca jury.

Poniżej przedstawiamy produkty i rozwiązania nominowane do nagrody targów GreenTech Live & Online 2020.

INNOWACJE

Van der Ende Groep, AIRMIX model G – urządzenia Airmix ułatwiają dobrą wentylację, schładzanie i obniżanie wilgotności powietrza w szklarniach z zamontowanymi kurtynami, w czasie, gdy są one całkowicie rozwinięte. Wentylator Airmix zasysa powietrze znad kurtyny i wydmuchuje je poniżej, w otoczenie roślin. Urządzenie jest wielofunkcyjne – może być używane również do poziomej wentylacji.

Crux Agribotics, SortiPack – jest to sortownica wyposażona w chwytaki, która umożliwia pełną automatyzację procesu sortowania oraz pakowania owoców lub warzyw i układania ich w różnych opakowaniach.

Ridder, Ridder HortOS – oprogramowanie dla dużych firm ogrodniczych, stwarzające centralną platformę do współpracy. Daje dostęp do danych finansowych i operacyjnych ze szklarni w różnych lokalizacjach, ale także przetwarza dane w przydatne spostrzeżenia.

Klasmann-Deilmann, Log & Solve – rozwiązanie Log & Solve umożliwia ogrodnikom prowadzącym uprawy roślin doniczkowych gromadzenie i przechowywanie ważnych danych dotyczących uprawy, co pozwala uzyskać lepszy wgląd w produkcję. Program ten wspiera w podejmowaniu codziennych decyzji uprawowych oraz tworzeniu protokołów uprawy. Gromadzone mogą być m.in. wyniki analiz podłoża, dane dotyczące klimatu, zdjęcia, notatki. Program ma być przyjazny dla użytkownika i dostępny z urządzeń mobilnych.

ISO Group, ISO Grade 8000 – jest to urządzenie do automatycznego sortowania siewek, z wykorzystaniem technologii 3D oraz sztucznej inteligencji. Dzięki temu producent rozsad/sadzonek może sortować rośliny pod względem różnych cech, a proces sortowania jest bardziej dokładny. Unikatowe chwytaki wykorzystane w tym sortowniku delikatnie chwytają młode rośliny i umieszczają je w tacach. To urządzenie zostało zdobyło główną nagrodę w swojej kategorii!

 

ZRÓWNOWAŻENIE

Bio Nova, Bio Nova Veganics – to w 100% certyfikowany naturalny nawóz i biostymulator, zawierający glony jednokomórkowe (fitoplankton), ekstrakty z glonów morskich i substancje pochodzenia roślinnego. Połączenie tych elementów wzbogaca mikroflorę glebową. Nawóz jest wolny od związków chemicznych i produktów pochodzenia zwierzęcego. Przeznaczony jest głównie do nawożenia roślin mających zastosowanie w medycynie, gdy szczególnie ważna jest uprawa zrównoważona i czystość produktu finalnego.

Van der Ende Groep, Nexus – Nexus High Performance Reverse Osmosis (HPRO) – wysoko wydajne urządzenie do odwrotnej osmozy, zapewniające niższe zużycie energii w stosunku do poprzednich rozwiązań tego typu. Pozwala na lepsze wykorzystanie źródła wody – niższe zużycie wody i mniejszy udział wody niezdatnej, odprowadzanej do ścieków. Jest to zwycięzca w tej kategorii!

Viscon, WaterWick – rozwiązanie przydatne dla ogrodnika, handlowca i ostatecznego klienta. Jest to prosta metoda podsiąkowego nawadniania (poprzez sznurek wbity w podłoże od spodu doniczki) roślin doniczkowych od etapu ich uprawy, aż po dom ich nabywcy. Nawadnianie z wykorzystaniem podsiąkowego systemu WaterWick zapewnia większe wyrównanie roślin i bardziej efektywne wykorzystanie wody.

MJ-Tech, MJ-Tech Dynamic Ventilation Disinfection (DVD) – bakterie, drożdże, wirusy i grzyby sprawiają wiele problemów już od czasu uprawy w szklarni, aż po czas, w którym towar jest eksponowany w sklepie. Magazyny żywności i środki transportu można skutecznie dezynfekować z wykorzystaniem stacji dozującej DS-10 i wentylatorów (FU-10s). System ten pozwala na rozpylenie bardzo drobnych kropli perhydrolu, odkażając przechowywane produkty i ich otoczenie.

KONCEPCJA

Sensor Factory, CELINE – pożywka do fertygacji może by korygowana i dostosowywana do potrzeb roślin w dowolnym czasie. Wszystkie składniki są mierzone w sposób ciągły, w rzeczywistym czasie. Te aktualne dane w połączeniu z indywidualnym systemem dozowania składników pokarmowych umożliwiają podawanie idealnej pożywki, która zawsze będzie stabilna i kontrolowana, niezależnie od warunków. Pozwala to uzyskać nawet 5% wzrost plonu i poprawę jego jakości, umożliwia także zredukowanie zużycia wody i nawozów. Urządzenie może być sterowane zdalnie. To rozwiązanie zwyciężyło w kategorii koncepcja!

Insolight, THEIA – rekordowo wydajny, przepuszczający światło fotowoltaiczny panel PV. Wytwarza więcej energii elektrycznej niż dotychczasowe panele, a dodatkowo aktywnie kontroluje ilość przenikającego przez niego światła. Podstawowym miejscem zastosowania panelu są dachy szklarni lub może on być montowany bezpośrednio nad uprawami. Rozwiązanie to może przyczynić się do znacznego zmniejszenia emisji dwutlenku węgla przez rolnictwo oraz pozwolić na lepsze wykorzystanie gruntów.

Brite Solar, PanePower – szkło solarne o ponad 80% przepuszczalności dla światła. Zastosowane nanopowłoki absorbują promieniowanie UV i reemitują je w zakresie światła czerwonego, zwiększając efektywność komórek solarnych, a także zwiększają dostępność dla roślin promieniowania aktywnego fotosyntetycznie (PAR). Nakładając wspomniane nanopowłoki na zwykłe szkło uzyskuje się tylko drugi z wymienionych efektów – zwiększenie PAR dostępnego dla roślin, co pozwala uzyskać wyższy plon.

Jury konkursu

W skład międzynarodowego jury konkursu GreenTech Innovation Awards 2020 wchodzą: przewodnicząca Liselotte de Vries, TU Delft AgTech Institute (Holandia); Silke Hemming, Wageningen University & Research (Holandia); Peter Zwinkels, Tecknokas (Holandia); Mark Durno, Rockstart (Wielka Brytania); Perry van Adrichem, Horti-Tech B.V. (Holandia); Wolfgang Steiner, Gemüsebau Steiner GmbH & Co KG (Niemcy).

Komitet doradczy jury: Brian Sparks, Greenhouse Grower (USA); Leonardo Capitanio, Vivai Capitanio (Włochy):
Enrico Verhoef, Total Greenhouse Service (Meksyk); Christoph Geissler, TASPO, Haymarket Media (Niemcy).

Czytaj też:

Kolejne targi….

Zdobywca Green Tech Innovation Award

Wszystkie oblicza techniki…

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Migawka z Targów Gardenia 2021, fot. A. Cecot

Gardenia 2021: wybrane środki produkcji w uprawach pod osłonami

Targi Gardenia 2021 w Poznaniu, które odbyły się miesiąc temu, okazały się wydarzeniem branżowym niejako zamykającym okres dużych stacjonarnych imprez wystawienniczych lub konferencyjnych organizowanych bez szczególnych ograniczeń. Tym chętniej uczestnicy tegorocznej Gardenii wracają do listopadowych [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
HortiAdNet