PODosłonami.pl

Nawożenie papryki – nawozy rozpuszczalne, schelatowane mikroelementy

Podczas seminarium zorganizowanego w Potworowie przez firmę Hazera i partnerów producenci papryki mieli okazję wysłuchać prezentacji Włodzimierza Prusa z firmy ADOB. Jej tematem było racjonalne nawożenie papryki z wykorzystaniem produktów z oferty ADOB-u – polskiego producenta nawozów makro- i mikroelementowych. Dużo uwagi poświęcił nawozom schelatowanym, których składniki są w 100% dostępne dla roślin.

Czytaj dalej...
papryka w tunelu

W wielu uprawach warzyw prowadzone jest nawadnianie kroplowe

Jak informował Włodzimierz Prus firma ADOB ma szerokie portfolio, w ofercie są m.in. nawozy krystaliczne NPK przeznaczone do nawożenia dolistnego i do fertygacji. Firma jest też producentem saletry wapniowej, saletry magnezowej, siarczanu magnezu oraz mikroelementów (a także niektórych makroelementów) w formie chelatów (czynnikami chelatującymi są IDHA, EDTA, DTPA, HBED).

Różne formy nawozów, różna rozpuszczalność

Specjalista z ADOB-u omawianie asortymentu nawozów rozpoczął jednak od przypomnienia różnic w rozpuszczalności różnych form związków. Najgorzej rozpuszczalne są tlenki i wodorotlenki, mają zwykle wysoką koncentrację składników, ale słabo się rozpuszczają. Z tych powodów są zalecane do nawożenia doglebowego, nie mają natomiast zastosowania w nawożeniu dolistnym i w fertygacji. Dość dobrą  rozpuszczalnością charakteryzują się sole nieorganiczne, takie jak azotany, chlorki, siarczany, ich rozpuszczalność zależy jednak od odczynu roztworu, a z innymi agrochemikaliami może być utrudniona Wiadomo także, że w zbiornikach ze stężoną pożywką nie można łączyć niektórych soli – np. siarczanów z nawozami wapniowymi (prowadzi do to powstania gipsu – CaSO4•2 H2O). Najlepszą rozpuszczalnością wyróżniają się formy schelatowane, rozpuszczają się w bardzo szerokim zakresie pH, tworzą roztwory stabilne, można je mieszać z agrochemikaliami, stosować w fertygacji i w nawożeniu dolistnym.

Włodzimierz Prus, ADOB

Włodzimierz Prus mówił o nawożeniu papryki oraz przedstawił ofertę nawozów firmy ADOB (fot. A. Wize)

Serie nawozów do fertygacji i nawożenia dolistnego

Nowością w ofercie firmy od tego roku jest seria nawozów do fertygacji ADOB Ferti plus mikro o różnych składach, dostosowanych do faz rozwojowych roślin (N, K, P). Czynnikiem chelatującym jest w nich EDTA, a żelazo jest schelatowane silnym czynnikiem DTPA, są one w pełni rozpuszczalne. Będą też dostępne wcześniej już znane nawozy NPK ADOB ProFit z dodatkiem mikroelementów, o różnych składach (zrównoważony, potasowy, fosforowy), są polecane do nawożenia dolistnego.



Włodzimierz Prus zwracał też uwagę na bogaty zestaw mikrogranulowanych chelatów IDHA proponowanych przez firmę. Jest wśród nich również wapń chelatowany (ADOB Ca IDHA 10%). Jego zaletą jest m.in. to, że przy zastosowaniu dolistnym nie pozostawia mlecznego nalotu na roślinach, jak inne związki wapnia. Ten chelat daje roztwór rzeczywisty i nie zmienia pH roztworu, może być stosowany również ze środkami ochrony i nadal zachowuje stabilność i nie wpływa na aktywność środków.

Nowość – chelatuje i rozpuszcza osady

Ciekawym produktem do fertygacji jest też saletra wapniowa z mikroelementami, czynnikiem chelatującym mikroelementy jest w niej PASP (kwas poliasparginowy), jedynie żelazo jest schelatowane czynnikiem DTPA. Wspomniany kwas ma dodatkową zaletę – pozostawia instalację nawadniającą czystą, rozpuszcza złogi. Można ją stosować także dolistnie – w uprawie pomidora i papryki można przeprowadzić 4-6 zabiegów dolistnych.

Niedobory składników u papryki

Jak mówił Wojciech Prus warto  w uprawach podawać nawozy mikroelementowe prewencyjnie, zanim staną się widoczne ich objawy – bo wtedy jest już za późno na reakcję. Ponieważ na wytworzenie tony świeżej masy papryka pobiera 70 g Ca, 4,3 g Fe, 2,5 g Zn, 0,2 g Cu, 1,1 g Mn oraz aż 120 g Mg warto w programie nawożenia uwzględnić prewencyjne zabiegi uzupełniające przede wszystkim składniki pobierane w dużych ilościach.

Wykładowca przypomniał także objawy niedoborów lub nadmiarów składników pokarmowych u papryki. Poinformował także, że w ofercie firmy ADOB są dostępne również nawozy mikroelementowe z certyfikatem ekologicznym wydanym przez IUNG w Puławach, przeznaczone do certyfikowanych upraw ekologicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet