Spotkanie w Grabowej - odmiany papryki marki Seminis

PODosłonami.pl

GRODAN_2
ENZA_3

Pepper Cafe w Grabowej (cz.1) – prezentacja odmian

W miejscowości Grabowa w gminie Potworów 14 sierpnia odbyło się jedno ze spotkań zorganizowanych dla producentów papryki pod nazwą Pepper Cafe. Było to już kolejne
z corocznych spotkań pod egidą marki Seminis (Bayer). Zaprezentowano na nim odmiany uprawiane w gospodarstwie Marleny i Przemysława Greliaków.

Czytaj dalej...

Przedstawicielki firmy Bayer w towarzystwie Marleny i Przemysława Greliaków (właścicieli gospodarstwa) (fot. P. Bucki)

Kilka słów o gospodarstwie

W tym roku Pepper Cafe zorganizowano w gospodarstwie Marleny i Przemysława Greliaków, którzy uprawiają paprykę w tunelach na powierzchni 4 ha. Papryka roślinie w wysokich tunelach zblokowanych z firmy Haygrove. Rozsada została posadzona na miejsce stałe ok. 15 maja, a pierwszą paprykę „na zielono” zbierano od 20 czerwca przez kolejne 2 tygodnie. Następnie pierwsze papryki wybarwione już na czerwony kolor zbierano od ok. 10 lipca. Właściciel gospodarstwa zwracał uwagę, że cena, która utrzymuje się w skupie papryki, tj. 4 zł jest bliska minimalnej, aby utrzymać płynność finansową. Ciągle wzrastają koszty produkcji: robocizna, paliwo, środki ochrony roślin, nawozy. Te ostatnie podrożały o ok. 100-150%. Nic więc dziwnego, że producenci papryki rozpoczęli akcje protestacyjne. W obliczu napływu do sieci marketów dużych ilości tego warzywa z importu, głównie z Holandii, niezbędna jest dobra reklama rodzimego towaru nie odbiegającego jakościowo od zagranicznego – podsumował pan Przemysław.

Nowe odmiany papryki marki Seminis

Uprawa papryki w ostatnich latach nie należy do łatwych. Z tego powodu firma Bayer (właściciel marki Seminis) stale kładzie duży nacisk na hodowlę nowych odmian tolerancyjnych na trudne warunki uprawowe. Wynikiem najnowszych prac hodowlanych w segmencie czerwonego bloku jest odmiana Argaman, którą zaprezentowała przedstawicielka tej firmy, Karolina Misztal. Papryka Argaman jest późniejsza od swojej poprzedniczki Caravaggio o około 7-10 dni. Charakteryzuje się bardzo mocnym systemem korzeniowym i silnym wigorem. Była testowana w warunkach polskich w różnych rejonach kraju. Tegoroczna odmianowa nowość łączy w sobie cechy generatywności i wegetatywności. Paprykę tę na tle dotychczas uprawianych wyróżnia szeroki pakiet odporności, w tym na nicienie glebowe (IR: Ma/Mi/Mj), głównie guzaki powodujące guzowatość korzeni. Obecność nicieni sprzyja występowaniu uwiądów powodowanych przez grzyby chorobotwórcze. Stanowi ona odpowiedź na coraz trudniejsze warunki glebowe. Argaman wiąże duże, ciężkie, ciemnoczerwone owoce o masie przekraczającej 300 g. Od tego roku jej nasiona będą już regularnie w sprzedaży.

Nowością jest też papryka typu blok o żółtych owocach, pod numerem SVPB1008. Jest to propozycja, którą charakteryzuje wczesność, mocna siła wzrostu oraz duże, wysokiej jakości, grubościenne owoce. Papryki te nie mają tendencji do zakleszczania się, a dzięki długiej szypułce łatwo się je zbiera i łatwiej też uzyskać towar klasy premium.

Papryki marki Seminis

Karolina Misztal przypomniała również charakterystykę dwóch starszych odmian papryki o czerwonych owocach typu blok, o masie ok. 300 g, tj. Caravaggio i Maximinus. Zostały one bardzo dobrze przyjęte przez producentów w poprzednich sezonach. Z roku na rok zyskują coraz większą rzeszę „fanów”. Pierwsza z nich, dzięki silnemu systemowi korzeniowemu i tolerancji na warunki stresowe pozwala uzyskać wysoki plon handlowy, nawet w wyjątkowo zmiennych warunkach pogodowych. Bardzo dobrze buduje kolejne piętra owoców. Dojrzewa wcześniej niż Argaman. Obie jednak pod względem wczesności ustępują odmianie Maximinus, która jest szczególnie ceniona za generatywność, która przejawia się m.in. wręcz ekspresowym wybarwianiem się owoców na czereśniowy kolor. Aby w pełni wykorzystać cechy tej odmiany pierwsze owoce muszą być zebrane jeszcze „na zielono”. Odmiana ta odznacza się stosunkowo średnim wigorem i średnią siłą wzrostu toteż jest szczególnie polecana na stanowiska zasobne i o dobrej strukturze. Ze względu na szybkość wejścia w okres owocowania może być z powodzeniem uprawiana z późniejszych nasadzeń jako plon główny po nowalijkach. Ze względu swoją wczesność odmiana Maximinus będzie strzałem w dziesiątkę na początek zbiorów – dodała Karolina Misztal.

W gospodarstwie zaprezentowano również inne odmiany z segmentu czerwonego bloku, takie jak Darsena i  Zayas, a także znajdująca się w testach, numerową paprykę SVPB1112.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbiory borówki w pełni

Przygotowanie borówki do spoczynku zimowego

Po zbiorach owoców borówki należy w odpowiedni sposób przygotować rośliny do przezimowania. Jest to niezwykle istotne, ponieważ w tym okresie rozpoczyna się proces formowania paków kwiatowych na przyszły sezon. Zabiegi jesienne pomogą borówce przezimować, ograniczą [...]

Florensis_Dianthus
HortiAdNet