PODosłonami.pl

FLUENCE

Jak pokonać kwieciaka w uprawie truskawek?

Podczas konferencji BerryTech zorganizowanej przez Doradcę Jagodowego i firmę Boryna 30 lipca dużo uwagi poświecono jednemu szkodnikowi – kwieciakowi malinowcowi. Dwoje naukowców z UP w Lublinie: dr hab. Edyta Górska-Drabik i dr hab. Zbigniew Jarosz podkreślali, jak duże szkody wyrządził na plantacjach maliny i truskawki w bieżącym sezonie. W artykule zamieszczam także szereg informacji dotyczących biologii szkodnika, dzięki którym można lepiej zrozumieć i dobrać metody zwalczania kwieciaka malinowca.

Czytaj dalej...
Kwieciak malinowiec

Kwieciak malinowiec – chrząszcz (fot. G. Łabanowski)

Wróg truskawki i maliny

Kwieciak malinowiec (Anthonomus rubi) jest chrząszczem z rodziny ryjkowcowatych. Jest szkodnikiem na plantacjach truskawki i maliny. Straty w plonie są efektem obecności i żerowania niedużych chrząszczy o długości ciała ok. 4 mm. Pierwsze chrząszcze pojawiają się na roślinach wiosną, gdy temperatura powietrza osiągnie ok. 12°C, ale były obserwowane m.in. w tym roku już przy 9°C. Zwykle ich pojawienia się można się spodziewać w kwietniu lub maju. W ciągu roku występuje jedno pokolenie szkodnika. Chrząszcze żyją od końca maja-czerwca, od wyjścia z poczwarek, do wiosny następnego roku, kiedy po kopulacji i złożeniu jaj giną.

Chrząszcze zimują na plantacji, w ściółce, w resztkach roślinnych i w glebie. Po żerowaniu na liściach (efektem są drobne dziurki w liściach), samice składają po jednym jaju do pąka kwiatowego. Po jego złożeniu samica nakłuwa szypułkę w kilku miejscach na obwodzie (podcina pąk), szypułka załamuje się, pąk zwisa, więdnie i w nim rozwija się wylęgająca się po kilku dniach larwa. Z czasem pąk opada i pozostaje tylko resztka szypułki. Jest to bardzo charakterystyczny obraz wskazujący na obecność chrząszczy w uprawie, a także wskazówka do wykonania zabiegu zwalczającego. Na pąku, do którego zostało złożone jajo można zauważyć także miejsce nakłucia.

Zostało jeszcze 69% artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wciornastki w uprawach papryki

Wciornastki to polifagi, czyli szkodniki żerujące na dużej liczbie gatunków roślin. Na plantacjach papryki najczęściej stwierdza się wciornastka tytoniowca i wciornastka zachodniego. Ich obecność najlepiej jest monitorować w uprawie za pomocą tablic lepowych. Odłowienie szkodników [...]

ICL Osmocote
HortiAdNetHortiAdNet