PODosłonami.pl

Hezera 2 grudzien
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Warsztaty na plantacji truskawki „powtarzającej”

Uczestnicy warsztatów Berry Tech 2021 mogli zobaczyć plantację truskawki powtarzającej owocowanie uprawianej w tunelach, w matach kokosowych ustawionych na rynnach. Omówiono technologię prowadzenia tego typu uprawy. Spotkanie odbyło się w gospodarstwie „Raf-Berry” Rafała Popławskiego w miejscowości Wychodźc koło Czerwińska.

Plantacja truskawki powtarzającej

W tym roku producent po raz pierwszy zdecydował się uprawiać truskawkę powtarzającą w matach z substratem kokosowym, które ustawiono na rynnach.  Rośliny uprawiane są w tunelach na łącznej powierzchni około 3000 m2. Zdaniem Rafała Popławskiego uprawa na rynnach nie generuje większych kosztów związanych z obsługą, zapewnia natomiast większy komfort pracy.

Wybrano odmianę ‘Hademar’ – powtarza owocowanie na wyrównanym, wysokim poziomie.  Kwitnie bardzo intensywnie, również podczas wysokich temperatur latem. Owoc stożkowy, jasnoczerwony, wysokiej jakości. Producent dostarcza owoce do marketów.

Sadzonki typu „mini tray” posadzono do mat kokosowych na przełomie marca i kwietnia. Rośliny uprawiane są w zagęszczeniu 8 szt./1 m bieżący maty. Pierwsze owoce zebrano na przełomie maja i czerwca czyli po 60 dniach od posadzenia. W lipcu był drugi wysyp truskawek, natomiast trzeci termin zbiorów zaplanowano pod koniec września. Odmiany powtarzające owocowanie wymagają większych nakładów pracy, tzn. regularnie należy usuwać liście, utrzymywać równowagę generatywno-wegetatywną, po to żeby cały czas stymulować kwitnienie.

– Technologia uprawy w podłożach inertnych wymaga bardzo precyzyjnego zarządzania przez cały okres produkcji – mówił dr hab. Zbigniew Jarosz.

Dobór podłoża

Tomasz Szuławy z firmy Ceres podkreślił, że podłoże kokosowe powinno być dostosowane do gatunku. Odpowiednio dobrana frakcja zapewnia optymalne warunki do wzrostu i rozwoju systemu korzeniowego. Rekomendował wyrób gotowych mat, które są już właściwie przygotowane. Podłoże kokosowe ma wiele zalet, o których można przeczytać w artykule „Kokos” kontra węgiel brunatny – pojedynek na argumenty”.

Ceres maty kokosowe

Truskawki powtarzające w matach kokosowych można uprawiać przez 2-3 sezony. Należy mieć świadomość, że plony będą spadać około 8-10% w stosunku do pierwszego sezonu uprawy. W kolejnych latach mogą pojawić się problemy z nadmierną wilgotnością a także choroby, które obciążają rośliny. – Jeżeli przez cały sezon utrzymano zdrowotność roślin i wszystkie rośliny na koniec uprawy będą w dobrej kondycji, to możemy rozważyć pozostawienie maty na przyszły sezon. W innych przypadkach jest to dość ryzykowne – doradzał T. Szuławy.

Ochrona roślin

W trakcie sezonu plantację truskawki powtarzającej atakowane są przez przede wszystkim przez przędziorki. Pojawiły się także zmienniki i wciornastki. Rośliny chroniono zgodnie z technologią „Zero Pozostałości”.  – W tym przypadku działamy z wyprzedzeniem, przede wszystkim profilaktycznie – podkreślał dr hab. Z. Jarosz.

Plany na przyszłość

R. Popławski w matach z podłożem kokosowych ustawionym na rynnach będzie uprawiał tylko odmiany powtarzającą owocowanie. Jego zdaniem uprawa truskawek konwencjonalnych (w 2 nasadzeniach) w tym systemie jest zbyt kosztowna.

Właściciel gospodarstwa uprawia także odmiany konwencjonalne w gruncie na podwyższonych zagonach. Szczegóły w artykule „Truskawki uprawiane w tunelach w okolicy Czerwińska”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Migawka z Targów Gardenia 2021, fot. A. Cecot

Gardenia 2021: wybrane środki produkcji w uprawach pod osłonami

Targi Gardenia 2021 w Poznaniu, które odbyły się miesiąc temu, okazały się wydarzeniem branżowym niejako zamykającym okres dużych stacjonarnych imprez wystawienniczych lub konferencyjnych organizowanych bez szczególnych ograniczeń. Tym chętniej uczestnicy tegorocznej Gardenii wracają do listopadowych [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
HortiAdNet