Ochrona roślin pod osłonami zgodna ze strategiami Zielonego Ładu

PODosłonami.pl

Ochrona roślin w zgodzie z Zielonym Ładem

Uprawy warzyw i owoców jagodowych prowadzone pod osłonami (tunele, szklarnie) bardzo dobrze wpisują się w koncepcję Europejskiego Zielonego Ładu (EZŁ). Założenia EZŁ realizowane są dzięki wykorzystaniu w nich zaawansowanych technologii. W jaki sposób powinna prowadzona być ochrona roślin w okresie wycofywania substancji chemicznych środków ochrony roślin?

Czytaj dalej...

fot. Pixabay

Zasady ochrony roślin

Ochronę roślin powinno prowadzić się zgodnie z zasadami Integrowanej Produkcji (IP). Do zwalczania agrofagów w pierwszej kolejności powinny być wykorzystane metody niechemiczne (agrotechniczne, mechaniczne, biologiczne). Środki chemiczne mogą być użyte, gdy inne rozwiązania są już niewystarczające. Ochronę chemiczną stosuje się dopiero po przekroczeniu poziomu progów szkodliwości. Szczegółowe wytyczne dla poszczególnych gatunków dostępne są w Metodykach IP opracowane przez Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach. Źródłem informacji na temat patogenów i szkodników są strony internetowe, np. hortiochrona.pl.

EZŁ nie zakazuje całkowicie ochrony chemicznej ale kładzie duży nacisk na stosowanie preparatów biologicznych. Asortyment tego typu produktów przeznaczonych do upraw pod osłonami jest dosyć szeroki.

Ochrona zgodna z założeniami EZŁ wymaga profesjonalnej wiedzy i pełnego zaangażowania. Na ograniczenie stosowania chemicznych środków ochrony roślin do niezbędnego minimum ma wpływ znajomość objawów chorobowych, biologii patogena, czynników sprzyjających infekcji i rozwojowi choroby. Ważna jest umiejętność rozpoznawania szkodników, znajomość zasad i terminów prowadzenia lustracji. Kompleksowa wiedza pozwala na określenie optymalnych terminów do wykonywania zabiegów ochronnych.

W porównaniu do metody konwencjonalnej ochrona roślin zgodna z Strategiami EZŁ jest także bardziej pracochłonna.

Sposoby ograniczenia użycia środków ochrony roślin

Stosowanie osłon uniezależnia produkcję od warunków pogodowych, które mają bardzo duży wpływ na wystąpienie infekcji. Presja ze strony patogenów jest mniejsza niż w otwartym gruncie. Bardzo ważnym elementem ochrony roślin jest regularny monitoring plantacji pod kontem występowania chorób i szkodników. Do wykrywania i odławiania szkodników wykorzystywane są m.in. tablice lepowe, pułapki feromonowe, pułapki wodne. Objawy występowania niektórych patogenów bywają niejednoznaczne. W takim przypadku konieczna jest pogłębiona diagnostyka laboratoryjna. Rozpoznanie agrofaga pozwala na przygotowanie precyzyjnej ochrony chemicznej po przekroczeniu przez niego progu zagrożenia. Pozwala to wykonanie tylko koniecznego zabiegu.



Rośliny uprawiane w podłożu inertnym lub organicznym, na rynnach lub w pojemnikach ustawionych na agrotkaninie nie mają kontaktu z glebą. Dzięki temu nie są narażone na wystąpienie chorób odglebowych.

Wskazane jest także regularne stosowanie preparatów indukujących odporność roślin, biostymulatorów poprawiających wzrost i rozwój roślin. Mocniejsze rośny są mniej podatne na infekcje i atak szkodników. Zabiegi należy przeprowadzać zapobiegawczo. Biostymulatory stosowane po ustąpieniu stresów przyspieszają regenerację roślin.

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bez pozostałości pestycydów – nowe podejście czy konieczność?

Konferencja BerryCon zorganizowana w lutym dla producentów owoców jagodowych obfitowała w tematy dotyczące różnych strategii dla gospodarstw. Ważne jest m.in. zapewnienie jakości i bezpieczeństwa produktów przy ograniczonej liczbie środków ochrony roślin. Ten temat podjęli Jan [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet