PODosłonami.pl
Sposoby na szkodniki w glebie – zalecenia przed założeniem plantacji
W wielu uprawach sadowniczych prowadzonych pod osłonami dużym problemem są szkodniki podgryzające korzenie. Problem dotyczy nie tylko truskawek, ale także malin i borówki wysokiej. Bardzo trudno jest te szkodniki zwalczać w trakcie prowadzenia uprawy, szczególnie, że w ostatnich latach wycofano z rejestru insektycydy oparte na chloropiryfosie (m.in. Dursban 480 EC, Pyrinex 480 EC), które do tego były przeznaczone. Dziś plantatorzy najlepiej, aby łączyli wszystkie dostępne metody, w tym odpowiednio przygotowali stanowisko pod uprawę, stosowali metodę mechaniczną i biologiczną.
Czytaj dalej...
Opuchlak rudonogi (fot. Gabriel Łabanowski)
Rośliny więdną, zamierają
To najczęściej objawy towarzyszące obecności w glebie szkodników podgryzających korzenie. Są to formy larwalne chrabąszcza majowego, guniaka czerwczyka, ogrodnicy niszczylistki oraz opuchlaków (o. truskawkowiec, o. rudonóg, o. lucernowiec). Lokalnie szkody mogą powodować drutowce – larwy sprężykowatych, czyli osiewnika rolowca i osiewnika skibowca. Chrząszcze wszystkich tych gatunków żerują na liściach roślin powodując niekiedy gołożery, ale najbardziej dotkliwe szkody o znaczeniu gospodarczym powodują stadia larwalne występujące w glebie. Niszczą one szyjki korzeniowe i korzenie roślin, powodując ich placowe więdnięcie i zamieranie.
- Opuchlaki powodują stopniowe osłabienie i placowe zamieranie truskawek (fot. Barbara Łabanowska)
- Zamierająca roślina uszkodzona przez larwy opuchlaków (fot. Barbara Łabanowska)
- Zakola na liściach wyjedzone przez chrząszcze opuchlaka (fot. Barbara Łabanowska)
Zapobiegać łatwiej niż zwalczać
Najważniejszym elementem ochrony roślin przed szkodnikami występującymi w glebie jest zapobieganie. Aby jednak zapobiegać, trzeba wiedzieć, że problem może wystąpić. Ważne jest przeglądanie gleby przed założeniem plantacji w 32 próbach pobranych losowo z 1 ha kopiąc szpadlem dołki o wymiarach 25 x 25 x 30 cm. W takim wypadku sygnałem ostrzegawczym jest znalezienie w tych próbach więcej niż 1 pędraka chrząszczy lub 10 larw opuchlaków. Dodatkowo w trakcie uprawy niepokój powinno wywołać zauważenie słabo rosnących lub więdnących roślin podczas lustracji wizualnej. Dodatkowym narzędziem monitorującym mogą być pułapki z atraktantami do odłowów samców ogrodnicy niszczylistki, chrabąszcza majowego lub pułapka świetlna na chrząszcze.
- Larwy opuchlaka truskawkowca (fot. Barbara Łabanowska)
- Chrząszcz opuchlaka truskawkowca (fot. Barbara Łabanowska)
- Larwa osiewnika czarnego – drutowiec (fot. Gabriel Łabanowski)
- Opuchlak rudonogi (fot. Gabriel Łabanowski)
- Chrząszcz sprężyka – osiewnika rolowca (fot. Gabriel Łabanowski)
Zostało jeszcze 37% artykułu
Dalsza część artykułu dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników.
Jeśli jeszcze nie posiadasz konta, zarejestruj się za darmo.

Bez pozostałości pestycydów – nowe podejście czy konieczność?
Konferencja BerryCon zorganizowana w lutym dla producentów owoców jagodowych obfitowała w tematy dotyczące różnych strategii dla gospodarstw. Ważne jest m.in. zapewnienie jakości i bezpieczeństwa produktów przy ograniczonej liczbie środków ochrony roślin. Ten temat podjęli Jan [...]



