PODosłonami.pl

GRODAN_2
ENZA_3

Kompleksowe działania przed założeniem plantacji truskawki

Przy obecnych kosztach założenia i produkcji truskawki bardzo ważny jest już sam początek rozpoczęcia uprawy. Przed założeniem plantacji należy w pierwszej kolejności zbadać stan mikrobiologiczny gleby i sadzonek. Pozwoli to zaplanować zabiegi związane z racjonalną ochroną roślin. Na temat działań jakie powinny zostać podjęte przed rozpoczęciem uprawy truskawek mówiono w trakcie tegorocznej edycji Berry Tech.

Czytaj dalej...
Uprawa w tunelu zblokowanym

Uprawa truskawek w tunelu zblokowanym

Dlaczego warto zbadać aktywność mikrobiologiczną gleby i roślin?

Na to pytanie odpowiedzi udzielał Michał Dworniczak z laboratorium Nexbio. Na stanowisku wybranym pod uprawę może występować wiele rodzajów organizmów szkodliwych, które atakują różne gatunki roślin.  Wśród nich znajdują się patogeny wywołujące choroby odglebowe. Najczęściej plantację truskawki porażają organizmy grzybopodobne z rodzaju Phytophthora, grzyby z rodzaju Fusarium, Verticillium  oraz Rhizoctonia. W niekorzystnych do rozwoju warunkach Verticillium (w postaci mikrosklerocjów) może znajdować się w glebie nawet przez 10 lat. Biotyczna analiza gleby pozwoli na zaplanowanie efektywnego programu ochrony roślin. Firma bazuje na badaniach genetycznych (testy PCR).

–  Przed założeniem plantacji należy w pierwszej kolejności zbadać stan mikrobiologiczny gleby. Wyniki analizy zadecydują o ewentualnym odkażaniu – podkreślał dr hab. Zbigniew Jarosz (Doradca Jagodowy).

Przed posadzeniem sadzonek truskawki warto zrobić także analizę roślin. Materiał kupiony ze szkółki powinien być zdrowy, niestety zdarzają się wyjątki. Część patogenów może zostać zawleczona na plantację razem z sadzonkami.  Występują na roślinie w formie utajonej a choroba rozwija się w trakcie wegetacji, po wystąpieniu czynników stresowy dla roślin. – Po posadzeniu sadzonek gołokorzeniowych (np.  typu frigo) czynnikiem stresowym jest podwinięty system korzeniowy – mówił Albert Zwierzyński (Doradca Jagodowy). Jarosław Barszczewski (Calfert) doradzał zarządzanie od szkółkarza wydania świadectwa fitosanitarnego roślin.

laboratorium Nexbio

Odkażanie stanowiska

Do kompleksowego odkażania (likwidacja grzybów chorobotwórczych, szkodników glebowych, nicieni, nasion chwastów) polecany był Basamid 97 GR (dazomet). Zabieg najlepiej wykonać przed uformowaniem zagonu. Granulat powinien być równomiernie rozsypany na całej powierzchni przeznaczonej pod uprawę, dokładnie wymieszany z glebą i przykryty nieprzepuszczalną folią – szczegółowe zalecenia znajdują się na etykiecie fumigantu.

Po podjęciu decyzji o likwidacji plantacji, w zagony z roślinami można zaaplikować Nemasol 510 SL (metam sodowy) za pośrednictwem linii kroplującej. Środek zdezynfekuje podłoże i przypala korzenie, dzięki czemu rośliny łatwo można usunąć z gleby.

Gwarancją prawidłowego i skutecznego zabiegu odkażającego jest ścisłe przestrzeganie zaleceń producenta. Odkażanie gleby powinno być prowadzone przez profesjonalną firmę lub osobę odpowiednio przeszkoloną. Przed rozpoczęciem uprawy roślin zalecane jest sprawdzenie zawartości pozostałości preparatu w odkażonej glebie poprzez tzw. test rzeżuchowy.

– Cyjamid wapnia (Perlka) polecam na glebę, którą chcemy utrzymać w dobrej kondycji. Nawóz ograniczy rozwój patogenów ale nie wyeliminuje całkowicie problemu – mówił Adam Borzęcki (firma Boryna).

Odbudowanie mikrobionu w glebie

– Należy mieć świadomość, że w trakcie odkażania z gleby usuwamy wszystkie mikroorganizmy – mówił dr hab. Z. Jarosz. Po dezynfekcji powinno się odnowić populację pożytecznych mikroorganizmów. Najlepiej do tego celu wykorzystać biopreparat zawierający w swoim składzie Trichoderma spp..  Grzyby z rodzaju Trichoderma szybko zasiedlają dane stanowisko, są bardzo agresywne w stosunku do patogenów i nie pozwalają się rozwijać organizmom szkodliwym. M. Dworniczak podkreślił znaczenie bioróżnorodności – w glebie powinno znajdować się wiele rodzajów organizmów pożytecznych. Także zbyt duża ilość grzybów z rodzaju Trichoderma może być problemem. Przedstawiciel Nexbio doradzał biostymulowanie gleby preparatami zawierającymi bakterie z rodzaju Bacillus.

Ogólne wskazówki nawozowe i poprawa jakości gleby

W pierwszej kolejności należy wykonać analizę gleby metodą ogrodniczą. Przed założeniem plantacji należy uregulować pH podłoża. Zbyt niskie pH utrudnia pobieranie i dostępność składników pokarmowych, a także sprzyja rozmnażaniu się w glebie szkodliwych mikroorganizmów. Kolejnym etapem jest uzupełnienie składników pokarmowych w glebie na podstawie wyników badań.

Paramenty fizykochemiczne i biologicznych gleby poprawiają preparaty zawierające kwasy humusowe. Poprawiają strukturę gleby, dostępność składników pokarmowych, bufor wody, a także wpływają korzystnie na warunki zapewniające zdrowotność roślin. Uzupełniają ubytki próchnicy w glebie. Przywracają równowagę w składzie gatunkowym mikroorganizmów glebowych, dzięki czemu zapobiega się rozwojowi chorób systemu korzeniowego. Sprzyjają one rozbudowie systemu korzeniowego po posadzeniu roślin na miejsce stałe.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ruszył sezon na minikiwi z Polski

Minikiwi jest jednym z najzdrowszych i najbardziej oczekiwanych polskich superowoców. Polska jest pionierem uprawy minikiwi. Dopiero od niedawna pojawiło się ono także w sprzedaży w innych krajach Europy, USA, Nowej Zelandii i w Chinach. Dwa [...]

Florensis_Dianthus
HortiAdNet