Zrwównoważony rozwój w rolnictwie i ogrodnictwie

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

W stronę produkcji zrównoważonej

Konferencja firmy Bayer poświęcona strategii zrównoważonego rozwoju i nowościom produktowym odbyła się 21 stycznia. Miała formę spotkania online. Najwięcej z przedstawionych nowości w ofercie firmy Bayer Crop Science przeznaczonych jest do ochrony upraw zbóż i rzepaku – i te właśnie innowacyjne środki ochrony roślin były głównym tematem spotkania online. Pojawiły się jednak też nowe rozszerzenia rejestracyjne środków mających zastosowanie w ogrodnictwie. Wszystkie propozycje zaprezentowane zostały pod hasłem „Innowacje dla Rolnictwa Zrównoważonego”.

Pracownicy firmy Bayer Crop Science podczas internetowej konferencji prasowej poświęconej nowym strategiom i nowym produktom firmy

Pracownicy firmy Bayer Crop Science podczas internetowej konferencji prasowej poświęconej nowym strategiom i nowym produktom firmy

Zrównoważony rozwój w rolnictwie i ogrodnictwie

– Centralnym elementem strategii biznesowej Bayer jest zrównoważony rozwój. W Crop Science nasze działania koncentrujemy wokół wsparcia rolnictwa zrównoważonego. Wynika to z wieloletniej obserwacji wyzwań przed jakimi stają dziś rolnicy na całym świecie. Z jednej strony rolnictwo mierzy się z koniecznością ochrony klimatu i środowiska oraz coraz bardziej wymagającymi normami w tym zakresie, z drugiej – z potrzebą zwiększenia  produktywności i zapewnienia coraz większej ilości doskonałej jakościowo żywności, przy wykorzystaniu mniejszej ilości zasobów naturalnych. Aby można było mówić o skuteczności rolnictwa zrównoważonego, nie należy postrzegać go tylko jako hasła na przyszłość. Rolnicy potrzebują innowacji już dzisiaj. To realne narzędzia, które – pomimo kurczących się zasobów naturalnych – mogą zapewniać wydajną produkcję żywności i wspierać opłacalność pracy rolnika” – mówił Antoine Bernet, szef działu Crop Science w Bayer w Polsce, krajach bałtyckich, Czechach i Słowacji.

Antoine BernetAntoine Bernet - szef działu Crop Science w Bayer dla Polski, Krajów Bałtyckich, Czech i Sowacji

Antoine Bernet – szef działu Crop Science w Bayer dla Polski, Krajów Bałtyckich, Czech i Słowacji

Bayer co roku realizuje działania edukacyjne z zakresu prawidłowych, odpowiedzialnych praktyk rolnych. Dotychczasowymi tematami tych działań były m.in. dobór środków ochrony osobistej, stosowanie oryginalnych produktów ochrony roślin, jakość plonów i zachowanie dopuszczalnych poziomów pozostałości, bioróżnorodność czy sposoby radzenia sobie z suszą i zmianami klimatycznymi. Obecnie rozpoczęto kampanię „Grunt to Zrównoważenie“, poruszającą tematy z zakresu bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin oraz rolnictwa zrównoważonego, kontynuowana będzie też edukacja na temat zmiana klimatu i ich wpływu na rolnictwo.

Tegoroczna odsłona kampanii rozwija temat rolnictwa zrównoważonego, koncentrując się na zmianach klimatycznych – mówił dr Michał Krysiak, menedżer ds. rolnictwa zrównoważonego w firmie Bayer. (…) Bezpieczeństwo i wydajność produkcji rolnej zależą dziś przede wszystkim od stanu zasobów naturalnych. Zmiany klimatu mają realny wpływ na rolnictwo. Stawiając rolnictwo zrównoważone w centrum naszej inicjatywy, chcemy pokazywać w jaki sposób działalność rolnicza może zapewnić wydajną produkcję bezpiecznej żywności oraz stabilne dochody rolników, bez nadmiernej eksploatacji zasobów naturalnych.

Czytaj też: Carbon Disclosure Project

Innowacyjne rozwiązania, także cyfrowe

Jak informowano podczas konferencji dział Crop Science rozwija szeroką gamę innowacyjnych rozwiązań w zakresie chemicznej i biologicznej ochrony roślin, dostarcza wysokiej jakości nasion oraz upowszechnia rozwiązania cyfrowe, takie jak Climate FieldView, które pomagają rolnikom  w zintegrowanym zarządzaniu uprawami oraz w ich precyzyjnej i odpowiedzialnej ochronie. W ciągu roku ponad 7800 naukowców w przeszło 50 krajach na całym świecie opracowuje produkty wspierające współczesne rolnictwo. Bayer inwestuje w rozwój rozwiązań ściśle dostosowanych do kluczowych dla polskiego rynku grup upraw (m.in.  zbóż, kukurydzy, roślin przemysłowych czy dla ogrodnictwa).

Nowe możliwości ochrony upraw ogrodniczych

W sezonie 2020 firma Bayer Crop Science uzyskała rozszerzenia rejestracyjne produktów stosowanych głównie w uprawach ogrodniczych – informacje na ten temat przekazał doradca ds. upraw ogrodniczych Radosław Suchorzewski.

Radosław Suchorzewski przedstawił nowe możliwości ochrony upraw ogrodniczych produktami firmy Bayer Crop Science

Radosław Suchorzewski przedstawił nowe możliwości ochrony upraw ogrodniczych produktami firmy Bayer Crop Science

Insektycyd Movento 100 SC o działaniu systemicznym dwukierunkowym, przeznaczony do zwalczania szkodników o aparacie gębowym kłująco-ssącym w uprawach ogrodniczych ma szerokie zastosowanie. Przeznaczony jest m.in. do ochrony uprawianych w gruncie i pod osłonami sałat, rukoli, pietruszki naciowej, koperku, szczypiorku, selera naciowego, roślin zielarskich oraz liściastych i iglastych drzew i krzewów ozdobnych. Ostatnio w etykiecie rejestracyjnej znalazły się także nowe możliwości zastosowania. Na otwartych plantacjach borówki wysokiej środek może być używany do zwalczania mszyc, czerwców, szpeciela pączkowego borówki oraz pryszczarka borówkowca. W uprawach agrestu, aronii i jagody kamczackiej można nim zwalczać mszyce, czerwce i przędziorki.

Fitter jest insektycydem i akarycydem  biologicznym, zawierającym nienasycone kwasy karboksylowe uzyskane z oliwy z oliwek. Preparat działa na roślinie powierzchniowo, a na szkodniki kontaktowo – poprzez uszkodzenie kutykuli i zaburzenie osmoregulacji. Już poprzednio był polecany do zwalczania mączlików, mszyc i przędziorków w uprawach pomidorów, ogórków i truskawek pod osłonami. Rozszerzenie rejestracji obejmuje m.in. możliwość ochrony przed szkodnikami borówki, maliny, porzeczki, agrestu, aronii, jagody kamczackiej uprawianych w polu i pod osłonami. Podobnie – w uprawach w otwartym gruncie i pod osłonami – środek może być stosowany do ochrony melonów, kawonów oraz różnych gatunków dyni.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dzień Pomidora w miejscowości Wijewo

9 września br w Gospodarstwie Ogrodniczym pana Piotra Johna w miejscowości Wijewo odbyło się spotkanie poświęcone odmianom i ochronie pomidora w uprawie w tunelach foliowych. Organizatorami wydarzenia były firmy Hazera Poland, Koppert oraz Sativex. Zaprezentowano [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet