PODosłonami.pl

Seminis_3Seminis_3

Wciornastki w uprawie truskawki (część I)

Uprawa truskawek od zawsze wiązała się z wieloma problemami i wyzwaniami. Jednymi z większych zagrożeń na plantacjach są szkodniki. Wraz ze zmianą systemu produkcji zmieniły się gatunki atakujące plantacje truskawek. Uprawa w tunelach czy szklarni sprzyja rozwojowi gatunków z klimatu o niższej wilgotności powietrza i wyższej temperaturze. Stąd m.in. w ostatnich latach nasiliła się presja ze strony wciornastków.

Czytaj dalej...

Wciornastki uszkadzają kwiaty truskawki (fot. D. Daniłkiewicz)

Groźne gatunki wciornastków

Obecnie na świecie zidentyfikowano około 6 000 gatunków wciornastków, z czego w Polsce występuje 20 z nich. Wraz z rozwojem upraw pod osłonami, obserwujemy rosnącą presję ze strony tych szkodników w uprawach ogórka, papryki, kwiatów czy truskawki.

Agronom plants_cz1

Do szczególnie uciążliwych zalicza się 4  gatunki: wciornastek zachodni (Frankliniella occidentalis), wciornastek tytoniowiec (Thrips tabaci), wciornastek amerykański (Echinothrips americanus) i wciornastek różówek (Thrips fuscipennis).  Różnią się one wyglądem, preferencjami żywieniowymi, pochodzeniem oraz wrażliwością na insektycydy. Identyfikacja poszczególnych gatunków jest jednym z kluczowych elementów strategii ochrony plantacji przed tymi szkodnikami.

Najbardziej niebezpiecznym i zarazem powodującym największe straty w produkcji owoców  (sięgające niekiedy 70%) jest wciornastek zachodni. Dorosła samica charakteryzuję się żółto-brązowym zabarwieniem ciała z wyraźnie zaznaczoną ciemnobrązową kreską biegnącą pomiędzy skrzydłami w kierunki odwłoku. Owad ma około 1,5-2 mm długości, wyraźnie zaznaczoną głowę z ciemnymi oczami i czółkami. Larwy, bezpośrednio po wykluciu z jaja zmieniają barwę z niemal przezroczystej na jasno kremową. W późniejszym okresie rozwoju kolor ciała szkodnika zależy w głównym stopniu od temperatury i dostępności pokarmu. Samica wciornastka składa od 70 do ponad 100 jaj, z których wylęgają się larwy stanowiące największe zagrożenie dla naszych upraw. Larwy w trakcie żerowania uszkadzają kwiaty i zawiązki owoców, z których rozwijają się uszkodzone owoce, nie spełniające standardów jakościowych.

Zostało jeszcze 34% artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

FLORENSIS_10 (XII 2023)
ICL Osmocote
TSWTSW
HortiAdNetHortiAdNet