Uprawa truskawek pod tunelami w gospodarstwie Dawida Janiaka

PODosłonami.pl

FLUENCE

Truskawki z Dąbrowy, w okolicach Kalisza

Dawid Janiak, wspólnie z rodzicami (Ireną i Ireneuszem) oraz bratem Adrianem, prowadzi gospodarstwo specjalizujące się w uprawie truskawek powtarzających owocowanie. Plantacja znajduje się w miejscowości Dąbrowa (okolice Kalisza). Obecnie uprawa tego gatunku pod tunelami foliowymi prowadzona jest na powierzchni 1,20 ha.

Czytaj dalej...

Truskawki uprawiane są na rynnach (fot. Dawid Janiak)

Prowadzenie uprawy i odmiany truskawki

Truskawki uprawiane są w tunelach pojedynczych z firmy Tunelex i zblokowanych z firmy Haygrowe.

Uprawiane są trzy odmiany truskawki powtarzające owocowanie: ‘Karima’, ‘Vivara’ oraz ‘Hademar’. W tym roku sadzonki typu frigo A++ oraz mini tray posadzono na początku kwietnia w matach kokosowych (z firmy Ceres) ustawionych na rynnach. Testowano także uprawę w czystym perlicie. Zdaniem producenta ten typ podłoża nie jest odpowiedni dla naszego klimatu. W tym roku wiosna była zimna. W porównaniu z podłożem kokosowym, rośliny uprawiane w perlicie wiosną były w gorszej kondycji, natomiast latem w lepszej. – W Polsce pogoda latem jest niepewna i w związku z tym postanowiliśmy postawić na „kokos” – podsumował Pan Dawid.

Podstawową odmianą uprawianą w gospodarstwie jest ‘Karima’ (z hodowli Mattivi Breeding, dostarczona przez szkółkę Scandola Fruit z Włoch). Truskawka ma smaczne i aromatyczne owoce, które są jędrne i wyróżniają się wysoką trwałością pozbiorczą. Odmiana jest odporna na mączniaka prawdziwego i fytoftorozę. Jedną z jej zalet jest równomierne wybarwienie się owoców w okresie jesiennym. – Odmiany powtarzające owocowanie mają problem z tzw. zielonym paskiem przy szypułce, przez co stają się towarem niehandlowy. Natomiast owoce odmiany ‘Karima’ wybarwiają się całkowicie – mówił producent.

Owoce sprzedawane są na rynku krajowym (50%), głównie do sieci handlowych i na eksport (Włochy, Anglia, Niemcy). Standardowo pakowane są w opakowania po 500 g, a na rynek włoski po 250 g. Pierwsze tegoroczne zbiory z odmiany ‘Karima’  odbyły się około 25 maja, tj. 1,5 miesiąca po posadzeniu. Truskawki ‘Hademar’ zaczęto zbierać w pierwszych dniach czerwca. Ze względu na opóźnione sadzenie w nowych tunelach pierwsze zbiory owoców ‘Vivara’ rozpoczęły się pod koniec czerwca.  Zbiory na plantacji zakończą się wraz z nadejściem przymrozków – w tamtym roku trwały do 10 listopada.

Nawożenie i biostymulacja truskawki

Pożywka do nawożenia truskawki sporządzana jest z pojedynczych nawozów. Poprzez fertygację podawany jest także nawóz NHCa Delta.

Przez cały okres uprawy (od zalania mat) w formie fertygacji aplikowany jest biostymulator Idrogrena (zawiera poliaminy) w dawce 15 l/ha tygodniowo (w zbiorniku B). Rośliny, dzięki użyciu poliamin, są w lepszej kondycji, bardziej odporne na stres. Od momentu kwitnienia do końca sezonu stosowany jest też stymulator Grandferti (na bazie glonów morskich, z wysoką zawartością kwasu foliowego) w dawce 2 l/1000 litrów (dawany do zbiornika A).

Ochrona roślin truskawki

W ochronie przed szarą pleśnią wykonywane są zabiegi prewencyjne środkami ochrony roślin (Luna Sensation 500 SC, Signum 33 WG) oraz produktami biologicznym (Julietta,  Polyversum WG). Na koniec sezonu,  stosowany jest dokorzeniowo (do mat)  preparat miedziowy Avtivicur (zawiera miedź w formie nanocząsteczek), o działaniu systemicznym.



W ochronie roślin przed przędziorkami i wciornastkami stosowana jest ochrona biologiczna z wykorzystaniem organizmów pożytecznych:  Amblyseius  swirskii, Phytoseiulus persimilis oraz preparatu NoFly WP (grzyby Paecilomyces fumosoroseus). Na odmianie ‘Hademar’, która ma bardzo wysoko wzniesione kwiatostany, uciążliwymi szkodnikami w tym sezonie były zmieniki. Do ich zwalczania wykorzystano produkt biologiczny Methakron (grzyby z rodzaju Metarhizium, Beauveria, Trichoderma). Zdaniem Pana Dawida preparat jest bardzo skuteczny ale w okresie upałów wymaga wykonywania częstych zabiegów (co 4-5 dni), co jest to dość uciążliwe. Preparat nie ma specjalnych wymagań dotyczących stosowania, jednak przy braku czasu optymalna częstotliwość wykonywania zabiegów jest zbyt duża.

Na plantacji nie było problemów ze szkodnikami i chorobami odglebowami.

Podsumowanie sezonu i plany  na przyszłość

Obecnie Pan Dawid jest zadowolony z przebiegu sezonu i zbiorów. Problemem jest dostępność pracowników, przez co producent nie decyduje się na powiększenie powierzchni uprawy.

W przyszłym sezonie będą produkowane te same odmiany truskawki, przy czym zwiększona zostanie powierzchnia uprawy ‘Karima’, która bardzo dobrze się sprawdziła w tym roku. Rośliny prawdopodobnie zostaną posadzone w marcu (wcześniej niż dotychczas) i dodatkowo przyspieszane poprzez okrycie włókniną. Decyzja jeszcze nie została podjęta, zależy od dostępności pracowników. – Okrywanie włókniną jest bardzo pracochłonne, należy praktycznie codziennie zdejmować włókninę i wieczorem okrywać rośliny z powrotem – mówił Pan Dawid. W przyszłym roku 90% będą stanowiły sadzonki typu tray i mini tray.

W poprzednich sezonach mata kokosowa była usuwana po zakończeniu uprawy. Na przyszły sezon tegoroczne podłoże będzie wykorzystanie ponownie – „kokos” po wyciągnięciu z maty będzie rozdrabniany, rozluźniany i wsypywany do doniczek. Prawdopodobnie podłoże będzie ozonowane, ale nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ICL Osmocote
HortiAdNetHortiAdNet