Zgorzel pędów borówki wysokiej - jedna z groźnych chorób tego gatunku

PODosłonami.pl

Brinkman 2Brinkman 2
Agrosimex - Maral baner nr 3Agrosimex - Maral baner nr 3

Zgorzel pędów borówki wysokiej

Zgorzel pędów borówki wysokiej to najczęściej występująca choroba tego gatunku w Polsce. Objawy infekcji sprawcy choroby (grzyb Godronia cassandrae) widoczne głównie na jednorocznych i dwuletnich pędach. Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla młodych krzewów, gdyż powoduje ich całkowite zamieranie. Większość uprawianych odmian borówki wysokiej jest podatna na zgorzel pędów.

Czytaj dalej...

fot. Anna Maciejuk

Objawy i rozwój choroby

W dolnej części jednorocznych i dwuletnich pędów, wokół miejsca infekcji (głównie blizny poliściowe, uszkodzenia pędów), tworzą się eliptyczne, nekrotyczne plamy (do około 5 cm długości) otoczone czerwono-purpurową obwódką. Kora w miejscu nekroz staje się szara, a po pewnym czasie pęka i łuszczy się. Pędy więdną i stopniowo zamierają. Nekrozy mogą wystąpić na całym obwodzie pędu a przy silnym porażeniu objąć swoim zasięgiem też szyjkę korzeniową, co doprowadza do zamierania całego krzewu. Przy wysokiej temperaturze powietrza liście na porażonych pędach więdną i przebarwiają się na czerwono lub brązowo.

Sprawca choroby zimuje w formie grzybni na porażonych pędach. Do infekcji może dojść przez cały sezon wegetacyjny za pośrednictwem zarodników konidialnych, które wydostają się z owocników grzyba znajdujących się na powierzchni nekroz.

Objawy zgorzeli pędów borówki wysokiej powodowanej przez Godronia cassandrae mogą być czasami mylone z zamieraniem pędów powodowanym przez Phomopsis sp. W razie wątpliwości porażone fragmenty roślin należy poddać badaniom laboratoryjnym.

Lustracja, zapobieganie i zwalczanie 

Bardzo istotne są lustracje młodych plantacji borówki w celu wychwycenia pierwszych objawów choroby. Obserwacje roślin należy rozpocząć wczesną wiosną, w okresie bezlistnym. Należy zwrócić szczególną uwagę na wygląd pędów u nasady. Lustrację przeprowadza się na 4 próbach liczących po 25 krzewów z różnych części plantacji. Porażenie powyżej 10% pędów wymaga dalszej obserwacji krzewów w trakcie wegetacji.



Plantacje należy zakładać ze zdrowych, kwalifikowanych sadzonek. Unikać zbyt dużego zagęszczenia krzewów. Porażone pędy należy wycinać poniżej miejsca infekcji i niszczyć.

Podstawą w zwalczaniu zgorzeli pędów borówki wysokiej są działania prewencyjnie. Aktualnie brak zarejestrowanych środków chemicznych do zwalczania tej choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zuzanna Wilim z firmy FMC

Kwieciak malinowiec. Skuteczne zwalczanie od wiosny

Problem skutecznego zwalczania kwieciaka malinowca w ostatnich sezonach wegetacyjnych jest niemałym wyzwaniem. W ciągu ostatnich dwóch, trzech lat sytuacja uległa zmianie. Z rynku zostały wycofane niektóre substancje czynne zabezpieczające plantacje przed tym szkodnikiem. Obecnie plantatorzy [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet