PODosłonami.pl

DeRuiter_ToBRFVDeRuiter_ToBRFV

LED-y i wiele poziomów – wertykalna produkcja rozsady warzyw z doświetlaniem

Po raz kolejny specjalista z firmy Propagation Solutions – Hans van Herk – dzieli się wiedzą na temat produkcji rozsady. Tym razem tematem jego artykułu jest wertykalna produkcja rozsady (vertical farming), na wielopoziomowych regałach lub wózkach duńskich. Taki sposób produkcji jest coraz częściej wykorzystywany w firmach rozsadowych.

Czytaj dalej...

Coraz popularniejsze uprawy wertykalne

Uprawy wertykalne są obecnie bardziej powszechne w uprawie sałaty i ziół, ponieważ regały pozwalają uzyskać większą produkcję z danej powierzchni pomieszczenia uprawowego – gdyż każdy jej metr kwadratowy może być wykorzystywany wielokrotnie! A czy możliwa jest wertykalna produkcja rozsady?

W przypadku bardzo precyzyjnych procesów – siew, szczepienie i/lub uszczykiwanie młodych roślin – w produkcji rozsady warzyw warzyw, takich jak pomidory, papryka, ogórki, arbuzy czy bakłażany, także możliwe jest wykorzystanie „farmy wertykalnej”. Poniżej przedstawię więcej szczegółów, ponieważ istnieją nie tylko zalety techniczne takiej produkcji, ale także te, dotyczące zarządzania ryzykiem – co może zmienić reguły gry.

W północno-zachodniej Francji firma Tecnosem, specjalizująca się w produkcji rozsady warzyw, zastosowała te możliwości w praktyce i zimą 2023 r. uzyskała bardzo dobre wyniki!

Możliwości wertykalnej produkcji rozsady

Już 25 lat temu funkcjonowały komory do zrastania się szczepionych roślin, z doświetlaniem asymilacyjnym, ale warunki w nich nie były tak optymalne, jak można stworzyć obecnie. Około 2020 roku były producent rozsady warzyw, firma Grow Group z Naaldwijk w Holandii, korzystał już z prostych pomieszczeń klimatyzowanych, w których używano duńskich wózków, na nich ustawiano tace z siewkami po szczepieniu. Wózki miały 4 lub 5 półek i nad każdą montowano nad roślinami plastikowy tunelik. Każda warstwa była doświetlana lampą fluorescencyjną, przez 16-18 godzin na dobę. Rozwiązanie to dawało dużą elastyczność i możliwość zastosowania różnych strategii doświetlania lub sterowania klimatem, a duńskie wózki były bardzo wygodne w użyciu. Czynnikiem ograniczającym było doświetlanie, ponieważ lampy emitowały również ciepło, można więc było ustawić tylko 5 półek z roślinami na wózku.

Możliwe jest również wykorzystanie jednego pomieszczenia klimatyzowanego na każdy dzień szczepienia. Szczepione rośliny umieszczamy na półkach i ustawiamy początkową wilgotność na 100%. W tym samym okresie, co w powyższym przykładzie, tego rodzaju system był używany przez ówczesnego producenta rozsady, firmę Van der Lugt. Również w tym rozwiązaniu liczba roślin była ograniczona, ponieważ lampy emitowały za dużo ciepła.

Zostało jeszcze 82% artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet