PODosłonami.pl

Trendy w uprawie pomidorów i w produkcji rozsady – garść zaleceń holenderskich specjalistów (część I)

W Europie początek uprawy pomidorów w szklarniach dawno jest już za nami, mimo kapryśnej aury mamy wiosnę. Jean-Claude Wex (firma Active Horti Ltd) oraz Hans van Herk (Propagation Solutions) przedstawiają kilka wspólnych spostrzeżeń dotyczących tego sezonu uprawy oraz “trików” dotyczących produkcji rozsady w okresie zimowym – zwłaszcza wrażliwych odmian, u których chcemy uzyskać 2-3-pędowe rośliny. W takiej produkcji mogą wystąpić problemy, takie jak samokończące się pędy po pierwszym lub drugim gronie lub (> 30%) i bardzo nierównomierny rozwój pędów.

Czytaj dalej...
Mocne rośliny podkładki pomidora

Mocne rośliny podkładki pomidora (fot. H. van Herk)

W Europie niewiele doświetlanych upraw pomidorów

W Europie zachodniej w tym sezonie (2022/2023 ) doświetlana produkcja pomidorów załamała się z powodu kryzysu energetycznego. Plantatorów nie stać już na płacenie wysokich cen za energię, a handlowcy w wielu przypadkach nie chcą już płacić więcej za warzywa. Tylko pomidory specjalne mające wyjątkowo silną pozycję na rynku, takie jak np. pomidory “miodowe”, były w stanie przetrwać.

Najgorsza sytuacja miała miejsce zimą w Wielkiej Brytanii, gdzie półki sklepów, na których powinny być pomidory, były puste. W Holandii, gdzie wcześniej doświetlanie prowadzono na 50% ogólnej powierzchni uprawy pomidorów, obecnie tylko 10% pozostało przy doświetlaniu. W innych krajach  w ogóle zaprzestano doświetlanych upraw. W takich warunkach pomysł, że Hiszpania i Maroko powinny na tej sytuacji mocno skorzystać, nie całkiem się sprawdził. Uprawy w Hiszpanii ucierpiały z powodu niskich temperatur i ulewnych deszczy.

Zostało jeszcze 90% artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

PLANTyouGROW_19
OTTE_19
HortiAdNetHortiAdNet