PODosłonami.pl

Chryzantemy Da Vinci, Calimero i wiele innych odmian

Początek listopada to dobra pora, by przywołać temat chryzantem i ich hodowli, która szczególnie mocno rozwija się w zachodniej Europie, a także na Dalekim Wschodzie. Jednym z przedsiębiorstw hodowlanych, które łączy te dwa bieguny, jest holenderski Floritec, dobrze znany naszym producentom dzięki takim m.in. grupom odmian, jak Da Vinci (doniczkowa) czy Calimero (na kwiaty cięte). Będąc od czterech lat częścią japońskiej firmy Inochio Seikoen, Floritec wykonał w 2023 r. kolejny krok do przodu. Otworzył mianowicie w Niderlandach, w Honselersdijk nowy oddział – przeznaczony do prowadzania hodowli chryzantemy. Obiekt ten, i znajdującą się tam kolekcję odmian, można zwiedzać parę razy do roku – pierwszą okazją były czerwcowe FlowerTrials, które służą do zapoznania się zwłaszcza z nowym asortymentem proponowanym przez hodowców.

Czytaj dalej...
Kolorowe chryzantemowe "mixy" z trzech odmian z grupy Da Vinci (fot. A. Cecot)

Kolorowe chryzantemowe "mixy" z trzech odmian z grupy Da Vinci (fot. A. Cecot)

Dwa etapy

Floritec powstał w 2007 r. w Holandii. Miał czterech założycieli. Postanowili oni prowadzić hodowlę chryzantem w sposób określany mianem customised breeding – w szklarniach produkcyjnych u klientów, tak by jak najlepiej sprostać potrzebom ogrodników i by mieli oni udział w selekcjonowaniu kreacji, które wejdą na rynek.

Po przejęciu firmy przez przedsiębiorstwo Inochio Seikoen  (które zajmuje się hodowlą chryzantem od 1921 r.) nastąpiła jednak, przynajmniej częściowa zmiana w jej podejściu do tworzenia nowych odmian i – oprócz customised breeding – stosowane są typowe dla kwiaciarskich przedsiębiorstw hodowlanych procedury, we własnym obiekcie hodowcy.

Inochio Seikoen jest częścią koncernu Inochio Group, w którym działają 4 podmioty – każdy specjalizuje się w jednej z dziedzin agrobiznesu. Przy okazji przejęcia w 2019 r. poinformowano opinię publiczną, że ten ruch ułatwi firmie Inochio zaistnienie na światowym rynku chryzantem – dzięki międzynarodowej sieci dystrybucyjnej, jaką zbudował Floritec, który z kolei zyskał dostęp do nowoczesnego, laboratoryjnego zaplecza badawczo-hodowlanego i diagnostycznego, jakim dysponuje mocny japoński partner.

Jak powiedziała w czerwcu br. Daphne Hoogeveen, menedżerka ds. marketingu w firmie Floritec, ta ostatnia ma teraz do dyspozycji znacznie większe zasoby genetyczne niż przed czterema laty. Dotyczy to zwłaszcza wielkokwiatowych odmian chryzantemy do uprawy na kwiat cięty, które są charakterystyczne dla Japonii. Ponadto z tego kraju (z Inochio) przybył na stałe do Niderlandów hodowca, który na co dzień współpracuje z twórcami odmian z firmy Floritec i, tym samym wpływa na końcowy efekt prac.

Dyrektorem generalnym Floriteku jest od 2019 r. Jeroen Ravensbergen, który ma doświadczenie w pracy w międzynarodowych przedsiębiorstwach hodowlanych. Podkreśla on, że – niezależnie od ostatnich przemian w firmie, którą kieruje – hodowla odmian ma na uwadze potrzeby producentów w konkretnych rejonach, w których odbywa się uprawa chryzantem (ważne ośrodki to, oprócz Holandii, np. Włochy czy Wietnam, a także Ameryka Płd.) i tamtejsze warunki stanowią kluczowe kryterium selekcji konkretnych nowych kreacji hodowlanych (Polska mieści się w regionie „Europa Północna i Środkowa”).

Podobnie jak w całym chryzantemowym świecie, jest też cały pakiet nadrzędnych kryteriów, które mają uczynić produkcję „sprzedawalną”, opłacalną oraz zrównoważoną (odporność na choroby i szkodniki).

Nowy obiekt hodowlany

Szklarnia, w której Floritec prowadzi obecnie część swoich prac hodowlanych, znajduje się w Honselersdijk i służy też do prezentacji kolekcji odmian klientom (najbliższa okazja – podczas targów Trade Fair Aalsmeer i IFTF). To obiekt o powierzchni 1,4 ha, w którym wcześniej odbywała się komercyjna produkcja kwiatów ciętych chryzantemy. Oficjalnie został otwarty przez Floritec 12 czerwca 2023 r., by zaraz potem gościć zwiedzających FlowerTrials 2023.

Został wówczas już częściowo zmodernizowany, m.in. zainstalowano stoły uprawowe, które są niezbędne w przypadku doniczkowych chryzantem (a także celozji i astrów, których hodowlą Floritec również się zajmuje).

Wybrane odmiany chryzantemy

Do uprawy na kwiaty cięte

Santini

Jeśli chodzi o globalną produkcję chryzantem, Floritec słynie przede wszystkim z gałązkowych drobnokwiatowych odmian – Santini. Jak podała D. Hoogeveen, w tej kategorii firma posiada aż 40-procentowy udział w rynku. Bestsellerami są grupy (serie): Maverick, Rossi, Ellison, Calimero (popularna w Polsce, zawiera aż 15 odmian o różnych kolorach kwiatostanów).

Jak zawsze w przypadku chryzantem Santini, liczą się też bardzo kreacje o intensywnie zielonych koszyczkach kwiatostanowych – w asortymencie Floriteku ten segment reprezentuje m.in. odmiana Lorenzo.



Typowe gałązkowe

W obrębie oferty zaprezentowanej podczas tegorocznych FlowerTrials znalazły się np. takie odmiany jak: Sabatini White i Yellow (liczne koszyczki kwiatostanowe, bardzo dobra trwałość kwiatów ciętych, tolerancja roślin co do temperatury uprawy), Vallato i Vallato Sunny, Migo, Ramazzotti, Goldband, Mahon, Zippo, Avila, Daniela, Romance Purple, Marshmello (efektowne anemonowe koszyczki barwy różowej, bardzo dobra jakość liści i wyrównanie roślin we wzroście oraz rozwoju).

Wielkokwiatowe – na 1 pęd

Daphne Hoogeveen szczególnie wyróżniła nową białą pomponową odmianę Laporta, która ma dać początek całej grupie (serii), a także odmianę Pristine – o mocnej szypule i ładnej kolorystyce kwiatostanu, który osiąga średnicę do 15 cm), polecaną jednak przez hodowcę do uprawy w Ameryce Południowej.

Karymsky to z kolei nazwa jednej z białych wielkokwiatowych odmian do uprawy na kwiat cięty, zaprezentowanych w czerwcu w Honselersdijk.

Sporo interesujących kreacji, które być może trafią w przyszłości do komercyjnej oferty, pokazano „pod numerami”, zbierając opinie gości dni otwartych pomocne w procesie selekcjonowania  odmian.

Odmiany doniczkowe o kwiatostanach średniej wielkości

Pełnokwiatowe grupy (serie)

Da Vinci

W Polsce znakiem rozpoznawczym hodowli firmy Floritec jest grupa (seria) Da Vinci – o pełnych dekoracyjnych kwiatostanach, 47-dniowej reakcji fotoperiodycznej i zgrabnym, zwartym pokroju. Składa się ona z dziewięciu odmian, które są wyrównane pod względem wzrostu i rozwoju, w tym terminu zakwitania. W Honselersdijk pokazano m.in. 3-elementowe „mixy”  odmian z grupy Da Vinci.

Elixer

Nowa średnio silnie rosnąca odmiana o różowych dekoracyjnych koszyczkach, która zapoczątkowała całą grupę (serię) – podczas FlowerTrials można już było oglądać 5 sportów odmiany Elixer: Dark Pink (ciemnoróżowa), Blush (bladoróżowa), Salmon (łososiowa), Orange (pomarańczowa) i Yellow (żółta).

Dynamic

Silniej rosnąca grupa 7 odmian, również o dekoracyjnych koszyczkach kwiatostanowych.

Pełnokwiatowe samodzielne odmiany „średniokwiatowe”

Nienależące do żadnych serii odmiany „średniokwiatowe” to m.in. • białe – Cure (mocna budowa roślin), Ghost (okazałe, liczne koszyczki kwiatostanowe), Spirit (ładny zaokrąglony pokrój), Swirl (wyjątkowo duże, oryginalne koszyczki kwiatostanowe); • żółta – Cozy (mocna budowa, bardzo dobra trwałość, łatwa uprawa, pasuje do białej odm. Spirit); • różowe nowości – Amy Dark (mocna budowa, dobre pokrycie roślin kwiatostanami), Beatles Pink (zwarty pokrój, stosunkowo krótki, 48-dniowy czas reakcji fotoperiodycznej), Pink Floyd.

Grupy (serie) o kwiatostanach pojedynczych

Donovan

Składa się z 4 wyrównanych odmian, które nadają się do „miksów”. Pąki kwiatostanowe „pokazują” kolor. Szybka uprawa.

Jackson

Składa się z 5 wyrównanych odmian, o nieco dłuższej reakcji fotoperiodycznej niż u grupy Donovan.

Heat

3 odmiany o kwiatostanach z kontrastującym zielonym środkiem.

Samodzielne odmiany „średniokwiatowe” o kwiatostanach pojedynczych

Zwracają uwagę kreacje dwubarwne, które – jak powiedziała D. Hoogeveen, są w centrum uwagi firmy Floritec, jeśli chodzi o hodowlę doniczkowych odmian chryzantemy o pojedynczych koszyczkach kwiatostanowych. W czerwcu wzrok przykuwały następujące: Lysandra, Sensa, Sia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Easter_Dutch Flower Arrangements_Vatican City

Kwiaty na Wielkanoc w Watykanie – dla całego świata

Zgodnie z tradycją rozpoczętą za pontyfikatu Jana Pawła II i kontynuowaną przez jego następców, i w tym roku uroczystościom wielkanocnym na placu św. Piotra w Rzymie będą towarzyszyły aranżacje z roślin ozdobnych przygotowane i podarowane [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet