Chryzantemy doniczkowe – nowości firmy hodowlanej Royal van Zanten

PODosłonami.pl

Gardenia
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Chryzantemy doniczkowe – nowości firmy hodowlanej Royal van Zanten

W dobie pandemii koronawirusowej jeden z najpopularniejszych hodowców chryzantem, Royal van Zanten zachęca do wirtualnego zapoznania się z odmianami chryzantem doniczkowych, które pokazano „na żywo” latem w siedzibie tego przedsiębiorstwa w Rijsenhout w Holandii. Na stronie internetowej hodowcy można obejrzeć m.in. wideoprezentacje, w których rekomendowane są niektóre nowości. Pokazujemy je poniżej, podobnie jaki inne wprowadzone ostatnio do oferty tej firmy kreacje, które w oznaczone są jako nowe.

Wciąż można się zapoznać z ofertą firmy Royal van Zanten zaprezentowaną w Holandii podczas czerwcowych pokazów, a udostępnioną także online; wśród pokazanych roślin znalazły się doniczkowe chryzantemy (tu: Milkshake™ Papaya); fot. A. Cecot - prt.scr.

Wciąż można się zapoznać z ofertą firmy Royal van Zanten zaprezentowaną w Holandii podczas czerwcowych pokazów, a udostępnioną także online; wśród przedstawionych roślin znalazły się doniczkowe chryzantemy (tu: drobnokwiatowa Milkshake™ Papaya); fot. A. Cecot - prt.scr.

Chryzantemy drobnokwiatowe

● letnie (wczesnojesienne)

W ofercie RvZ jako nowości oznaczone są 3 odmiany, które dodano do grupy (serii) Tribeca, charakteryzującej się naturalnym zakwitaniem w 34.-36. tygodniu. Są to: ‘Dark Pink’, ‘White’ oraz ‘Yellow’.

jesienne (kwitnienie w 40., 41. tygodniu roku)

– Podczas tegorocznych czerwcowych pokazów w 24. tygodniu, które zastąpiły FlowerTrials® 2021, Royal Van Zanten jako nowość promował grupę Milkshake™ – de facto miała ona premierę rok wcześniej i już w sezonie 2020/2021 trafiła do ofert polskich gospodarstw produkujących ukorzenione sadzonki chryzantem. W asortymencie RvZ figuruje 6 wyrównanych, otrzymanych drogą mutagenezy odmian z grupy Milkshake™, których nazwy nawiązują do nazw popularnych napojów (shake’ów): ‘Coconut’ – biała, ‘Banana’ – żółta, ‘Cherry’ – fioletowa ‘Strawberry’ – bordowa, ‘Papaya’ – złota, ‘Raspberry’ – różowa. Odznaczają się małą siłą wzrostu – według informacji hodowcy, można uprawiać te chryzantemy nawet całkowicie bez użycia retardantów – oraz zgrabnym pokrojem roślin. Dekoracyjne kwiatostany o intensywnych barwach mają średnicę ok. 3 cm i stopniowo się otwierają, co przedłuża ich trwałość. Royal van Zanten podaje, że czas reakcji fotoperiodycznej jest stosunkowo krótki i wynosi 6 (7) tygodni w sterowanej uprawie, do której grupa Milkshake™ dobrze się nadaje. Polecana jest równie mocno do produkcji tradycyjnej, bez zaciemniania. Nadaje się nie tylko do mis, lecz także do mniejszych zwykłych doniczek, 10-15-centymetrowych.

O kwiatostanach średniej wielkości

W segmencie doniczkowych chryzantem „średniokwiatowych” w bieżącym roku szczególnie wyróżniono nowości, takie jak:

‘Alpine Time’ – odmianę o koszyczkach pojedynczych, czysto białych z zielonym środkiem oraz o 7-tygodniowej reakcji fotoperiodycznej; jak podkreśla Tjomme Gerbranda, menedżer ds. eksportu w RvZ, rośliny mają mocną budowę oraz przeciętną siłę wzrostu i nadają się do uprawy zarówno w małych, jak i większych doniczkach (polecane są 9-23-centymetrowe);

‘Cardinal Time’  – również odmianę 7-tygodniową o pojedynczych koszyczkach, które mają atrakcyjną podstawową barwę, intensywnie czerwoną (kwiaty języczkowate), a środek jest żółty;

‘Hermosa Yellow’ –  igiełkową, żółtą, 6,5-tygodniową, wprowadzoną na rynek de facto już w ubiegłym roku jako dodatek do białej siostrzanej kreacji ‘Hermosa White’, która miała premierę w 2019 r.

‘Santosa Pink’ – kreację klasyfikowaną do kategorii „specjalnej”, cechującą się łyżeczkowatymi kwiatami języczkowatymi koloru różowego i żółtymi rurkowatymi (tworzą rozbudowany środek koszyczka), 7-tygodniową reakcją fotoperiodyczną i zwartym pokrojem;

W nowej ofercie przedsiębiorstwo Royal van Zanten znajduje się również ‘Sunda’ – o anemonowych kwiatostanach (purpurowo-białe kwiaty języczkowate i żółte rurkowate, tworzące rozbudowany środek), 7,5-tygodniowej reakcji fotoperiodycznej oraz średniej sile wzrostu.

Tjomme Gerbranda z przedsiębiorstwa Royal van Zanten prezentuje odmianę Hermosa Yellow – rośliny w doniczkach o różnej wielkości, fot. A. Cecot (prt. scr.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
HortiAdNet