Chryzantemy drobnokwiatowe – nowe odmiany Gediflory

PODosłonami.pl

GRODAN_2
ENZA_3

Chryzantemy drobnokwiatowe – nowe odmiany Gediflory

Belgijska firma hodowlana Gediflora – znana z wprowadzenia na rynek przebojowych kulistych doniczkowych odmian chryzantemy, takich jak te z grup Jasoda, Staviski czy Aduro – ogłosiła ostatnio poszerzenie swojego bogatego asortymentu o 8 nowości, na 2022 r. Są to kreacje zarówno letnie, jak i jesienne, o różnych barwach i formach koszyczków kwiatostanowych.

Czytaj dalej...
Wśród nowych tegorocznych odmian chryzantemy znajduje się Osteria Orange, fot. Gediflora

Wśród nowych tegorocznych odmian chryzantemy znajduje się Osteria Orange, fot. Gediflora

Chryzantemy – według terminów zakwitania

Przedstawiamy opisy ośmiu nowych drobnokwiatowych odmian chryzantemy z oferty przedsiębiorstwa Gediflora (Belgian Mums), uszeregowanych według terminów naturalnego kwitnienia. Informacje na temat tych kreacji, a także zdjęcia ilustrujące poszczególne nowości pochodzą od hodowcy.

Cipriani Pink

Odmiana opisywana przez hodowcę jako „piękna” – ze względu na intensywnie różowy kolor kwiatostanów, które ładnie kontrastują z ciemnozielonymi liśćmi. Rośliny mają kształt idealnie kulisty i dość zwarty pokrój, są odporne na rdzę. Naturalnie zakwitają w 36. tygodniu roku w uprawie na zewnątrz (w 38. – pod osłonami), niedługo przed odmianami z „rodziny” Arluno, co czyni odmianę Cipriani Pink dobrym dodatkiem do letniego asortymentu chryzantem drobnokwiatowych.

Tekoko Orange

Te Koko to wyspa u wybrzeży Nowej Zelandii, słynąca z fantastycznych zachodów słońca, których kolor ma się kojarzyć z barwą tej odmiany. Kwiatostany Tekoko Orange wyróżnia nie tylko intensywny, miedziaopomarańczowy kolor, ale też forma – kwiaty języczkowate są igiełkowe. Rośliny zakwitają w 38. tygodniu. Są trwałe w obrocie. Gediflora poleca uprawę i oferowanie Tekoko Orange wraz z liliową odmianą Baoli, ponieważ stanowią one udane zestawienie – pod względem pokroju i terminu kwitnienia, a także barw.

Possidi Yellow

To kreacja siostrzana wobec białej, wprowadzonej wcześniej na rynek odmiany Possidi White. Obie cechują duże, trwałe igiełkowe kwiatostany (u Possidi Yellow mają barwę limonkowożółtą) i polecane są do uprawy na zewnątrz. Naturalnie zakwitają w 39. tygodniu. Gediflora sugeruje zestawić je z odmianą Penera Red.

Koori Pink

Hodowca określa tę odmianę jako hit i zapowiada, że będzie to jeden z najlepiej sprzedających się produktów z jego asortymentu. Rośliny mają mocną budowę, atrakcyjne pąki kwiatostanowe, duże pełne dekoracyjne kwiatostany o dwóch odcieniach różowej barwy (można się spodziewać kolejnych kreacji kolorystycznych w tej samej serii). Walorem Koori Pink są także ciemne, błyszczące liście i trwałość w handlu.  Naturalne kwitnienie przypada w 39. tygodniu w uprawie na zewnątrz (w 41. tygodniu – pod osłonami). Odmiana nadaje się do uprawy w doniczkach różnej wielkości.

Penera Red

Odmiana ta, o ciemnoczerwonych kwiatostanach dołączyła do siostrzanej kreacji Penera Mauve (fioloetoworóżowa), która od paru lat jest w ofercie Gediflory i, jak podaje ten hodowca – stała się ulubienicą wielu jego klientów. Penera wyróżnia się intensywną kolorystyką kwiatostanów, które nie blakną, i niezwykle długim okresem ich trwałości. Zakwita w 39.-40. tygodniu i bardzo dobrze łączy się z grupą Possidi.

Osteria Orange

Odmianę tę (oferowaną już przez większość polskich firm specjalizujących się w produkcji sadzonek chryzantem – przyp. red.) wyróżnia kolor kwiatostanów, który jest intensywnie pomarańczowozłoty.  Ponadto są one duże – mają średnicę 5,5 cm. Naturalne kwitnienie przypada w 41. tyg./na początku 42. tygodnia. Rośliny są bardzo atrakcyjne wizualnie, dzięki czemu są chętnie kupowane pod wpływem impulsu. Rośliny nie są łamliwe, łatwo je pakować i umieszczać w rękawach. Hodowca zapowiada, że do odmiany Osteria Orange dołączy w przyszłym roku siostrzana kreacja kolorystyczna.

Banfi White

Odmiana o pojedynczych kwiatostanach – kwiaty języczkowate są czysto białe, a rurkowate (środek koszyczka) – żółte. Wyróżnia się już w fazie pąków. Określana jako elegancka, wyjątkowa. Jednocześnie jest bardzo wytrzymała: kwiaty znoszą niekorzystne warunki atmosferyczne, a rośliny – o mocnym systemie korzeniowym – są odporne na choroby naczyniowe (Verticillium), bytujące w glebie (podłożu). Naturalne kwitnienie przypada w 42. tygodniu (w 41. tyg. pod osłonami). Odmiana ta nadaje się do sterowanej uprawy – czas reakcji fotoperiodycznej wynosi 6 tygodni.

Pomax Pink

To późna kreacja (kwitnienie – w 43. tygodniu) z segmentu „mini”, która dołączyła do już wcześniej oferowanej odmiany Pomax Red. Kwiatostany u tej nowości są intensywnie różowe – kolor ma dwa odcienie (efekt nasila się w miarę rozwoju koszyczka). Rośliny cechuje ponadto bardzo regularny kształt kuli, mocny system korzeniowy i „elastyczność” (nie łamią się podczas pakowania oraz transportu). Polecane są do uprawy sterowanej – okres reakcji fotoperiodycznej wynosi 7,5 tyg.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fresh Market 2022 był miejscem promocji m.in. nowych odmian chryzantem, a także próbą zintensyfikowania dostaw holenderskich produktów kwiaciarskich na polski rynek detaliczny (fot. Royal Van Zanten)

Rozwojowy polski rynek roślin ozdobnych?

Wydarzenie Fresh Market B2B Meeting & Trade Show, które odbyło się 22 września w Ożarowie Mazowieckim, po raz pierwszy miało tak wielu przedstawicieli branży kwiaciarskiej. Związane to było przede wszystkim z misją handlową przedstawicieli holenderskiego [...]

Florensis_Dianthus
HortiAdNet