PODosłonami.pl
Przyznano cztery Złote Medale Fleuroselectu 2023
Fleuroselect, międzynarodowa organizacja hodowców roślin ozdobnych oraz producentów i dystrybutorów materiałów wyjściowych przyznała, jak co roku złote medale wyróżniającym się nowym odmianom. Są to 4, zgłoszone wcześniej do oceny, innowacyjne kreacje, które będą dostępne na rynku od przyszłego sezonu. Wyniki ogłoszono 27 stycznia 2022 r. podczas transmisji online.
Czytaj dalej...
Złote Medale Fleuroselectu 2023 przypadły czterem nowym kreacjom hodowlanym, fot. Fleuroselect
Złote Medale Fleuroselectu – 50 lat
Jak przypomniała prowadząca wirtualne spotkanie Ann Jennen z działu marketingu i komunikacji Fleuroselectu, organizacja ta przyznaje złote medale od pięćdziesięciu lat, a więc tegoroczna uroczystość łączyła się z jubileuszem.
- Ann Jennen prowadziła streaming z ogłoszenia nowych złotych medalistek Fleuroselectu, fot. A. Cecot (prt scr.)
Prezes Fleuroselectu Karol Pawlak podkreślił, że od samego początku wyróżnienia te znajdowały się w centrum uwagi stowarzyszenia i w ciągu minionych 5 dekad udało się wyłonić szereg odmian, które rzeczywiście zmieniły rynek roślin ozdobnych.
Wśród złotych medalistek znalazły się m.in.: Coreopsis grandiflora Early Sunrise (1989 r.), Cosmos bipinnatus Sonata White (1991), Lobelia ×speciosa Fan Scarlet (1995), Celosia argentea var. cristata Bombay Purple (1997), Viola ×wittrockiana Ultima Morpho (2002), Rudbeckia hirta Prairie Sun (2003), Salvia ×superba Merleau Blue (2003), Gaillardia grandiflora Mesa Yellow (2010), Viola cornuta Sorbet XP Delft Blue (2012), Echinacea ×hybrida Cheyenne Spirit (2012), Lewisia cotyledon Elise Mix (2013), Lavandula stoechas Bandera Purple (2015), Tropaeolum minus Baby Rose (2020).
Ocena odmian – kandydatek i werdykt
Werdykt, w wyniku którego przyznano Złote Medale Fleuroselectu 2023, zapadł decyzją grona ekspertów i dotyczy asortymentu zgłoszonego w 2021 r. przez członków organizacji. Obserwacje i ocenę przeprowadzono w ub. r., jak zwykle w kilkunastu (przeszło 15) europejskich lokalizacjach.
W imieniu Komisji ds. Zgłoszeń i Oceny (Entries & Evaluations Comitee) Fleuroselectu, medalistki przedstawił 27 stycznia przewodniczący tej komórki Ruud Brinkkemper. Na filmach wideo zaprezentowano też w skrócie cały proces, jaki zachodzi od zgłoszenia odmian przez hodowców, poprzez założenie doświadczeń porównawczych, po wielokrotną ocenę roślin przez ponad 20 jurorów, którzy przyznają punkty wyszczególnionym nowościom.
Zwycięskie kreacje wyraźnie różnią się na korzyść od innych odmian w doświadczeniach porównawczych, a także są wyjątkowe w obrębie danego gatunku – o cechach wcześniej niespotykanych.
Wyróżnione odmiany
Dzielżan jesienny (Helenium autumnale) HayDay Golden Bicolor
Hodowca – Syngenta Flowers
Rozmnażana wegetatywnie bylina lata o zwartym, regularnym pokroju, kwitnąca w 1. roku uprawy. Rośliny osiągają wysokość 25-30 cm i podobną szerokość – nadają się zarówno do sadzenia na rabatach, jak i w pojemnikach balkonowo-tarasowych. Intensywnie się krzewią i obficie, długo kwitną (między 26. a 40. tygodniem, czyli do pierwszych mrozów). Wabią owady zapylające. Koszyczki kwiatostanowe mają średnicę 4-5 cm. Kwiaty języczkowate są od góry złocistożółte, a od dołu czerwone. Poleca się produkcję tego dzielżanu w doniczkach 13-17-centymetrowych.
- Helenium autumnale HayDay Golden Bicolor, fot. Fleuroselect
Rudbekia błyskotliwa odm. Sullivanta (Rudbeckia fulgida var. sullivantii) Goldblitz
Hodowca – PanAmerican Seed
To odmiana, która pochodzi z hodowli prowadzonej pod marką Kieft. Została najwyżej oceniona (uzyskała największą liczbę jurorskich punktów) spośród wszystkich zgłoszonych do tej edycji konkursu o Złote Medale Fleuroselectu. Określana jako rudbekia błyskotliwa „nowej generacji” – można ją wyprodukować w wyjątkowo krótkim cyklu. Jest byliną zakwitającą w pierwszym roku uprawy, rozmnażaną z nasion – ustaloną. Wyróżnia się kwitnieniem o 14-21 dni wcześniejszym niż tradycyjna odmiana Goldstrum, które trwa od końca lipca do października, a także lepszym wyrównaniem roślin i ich znakomitym wzrostem oraz rozwojem na rabacie. Rośliny, o kępiastym pokroju osiągają wysokość ok. 80 cm i szerokość 60 cm. Zaleca się sadzić je na miejscu stałym w rozstawie 40 x 40 cm. Nadają się m.in. na obwódki rabat ogrodowych, ale również do większych nasadzeń na terenach zieleni i do pojemników tarasowych. Złocistożółte kwiatostany z ciemnobrązowym środkiem mają średnicę 7-8 cm i są atrakcyjne dla pszczół oraz motyli. Można ścinać pędy do wazonu.
- Rudbeckia fulgida var. sullivantii Goldblitz, fot. Fleuroselect
Słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus) Lemon Cutie
Hodowca – SeedSense
Odmiana heterozyjna, polecana do uprawy na rabatach ogrodowych lub miejskich kwietnikach, a także w pojemnikach balkonowo-tarasowych. Nadaje się zarówno na profesjonalny, jak i hobbystyczny rynek (nasiona). Wyróżnia się oryginalną budową półpełnych kwiatostanów, które są cytrynowożółte, a ponadto zwartym, dobrze rozkrzewionym pokrojem roślin – osiągają wysokość ok. 40 cm. W trakcie produkcji nie wymagają traktowania retardantami. Na rabacie powinno się je sadzić w rozstawie 20 x 20 cm. Kwitnienie trwa średnio 23 dni.
- Helianthus annuus Lemon Cutie
- Odmiana Lemon Cutie w uprawie w tunelu, fot. 1 i 2 Fleuroselect
Werbena argentyńska (Verbena bonariensis) Vanity
Hodowca – Van Hemert & Co.
Zwarta, rozmnażana z nasion odmiana gatunku, który w międzynarodowym obrocie klasyfikowany jest do grupy bylin, ale w naszym klimacie zwykle przemarza. Może mieć więc szersze zastosowanie niż typowa Verbena bonariensis – polecana na rabaty i tereny zieleni (sadzić w rozstawie 40 x 40 cm) oraz do pojemników tarasowych. Rośliny nadają się do produkcji w doniczkach i nie wymagają uszczykiwania ani retardowania. Na miejscu stałym osiągają wysokość 70-80 cm i szerokość 40-50 cm. Kwiatostany, które lekko pachną rano oraz wieczorem, mają intensywną, fioletowoniebieską barwę, pojawiają się przez długi okres – od połowy lata do końca jesieni – i są atrakcyjne dla pszczół, a także motyli. Można ścinać pędy do wazonu.
- Verbena bonariensis Vanity, fot. Fleuroselect

Nowatorskie środki produkcji i rozwiązania – nominacje do GreenTech Innovation Awards
Wystawcy międzynarodowych targów techniki i technologii szklarniowej GreenTech Amsterdam 2022 zgłosili prawie 40 nowości do tegorocznej edycji konkursu „ GreenTech Innovation Awards”. Do finału jurorzy wybrali 5 spośród tych produktów lub rozwiązań. Wyniki zostaną ogłoszone, [...]