PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Byliny lata – nowości z asortymentu firmy Syngenta Flowers

W trakcie dwóch webinariów zorganizowanych w 24. tygodniu Syngenta Flowers zaprezentowała swoim klientom odmiany polecane na nadchodzący sezon. Tematem drugiego z tych spotkań online były byliny – głównie byliny lata – oraz warzywa oferowane pod marką Vegetalis.

Byliny lata o zwartym pokroju, nadające się do krótkotrwałej produkcji w doniczkach to coraz ważniejszy segment sezonowych upraw roślin ozdobnych (tu: Helenium ×hybridum_Hayday Golden Bicolor), fot. Syngenta Flowers

Byliny lata o zwartym pokroju, nadające się do krótkotrwałej produkcji w doniczkach to coraz ważniejszy segment sezonowych upraw roślin ozdobnych (tu: Helenium ×hybridum Hayday Golden Bicolor), fot. Syngenta Flowers

W tradycyjnym terminie promocji sezonowych roślin ozdobnych

Webinaria te odbyły się w terminie typowym dla firm hodowlano-nasiennych oferujących sezonowe rośliny ozdobne – w 24. tygodniu, w którym zwykle organizowane są międzynarodowe pokazy FlowerTrials® (w 2020 i 2021 r. odwołane).

Spotkania dla polskich odbiorców prowadziła Ewa Langer, menedżer ds. sprzedaży; wiedzę przekazywali również Bartłomiej Pierzchalski, specjalista ds. technicznych w firmie Syngenta Flowers oraz Justyna Sawuła.

Pierwsze webinarium dotyczyło roślin balkonowo-rabatowych (jednorocznych), w tym pelargonii.

Lawenda – kategoria szczególna

Jak poinformował Bartłomiej Pierzchalski, program 2. prezentacji odnosił się głównie do bylin lata, wśród których w ofercie przedsiębiorstwa Syngenta Flowers najważniejsza jest lawenda, zwłaszcza wąskolistna.

Syngenta Lawenda

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia)

Odmiany rozmnażane wegetatywnie

Aromatico®

B. Pierzchalski podkreślił zalety grupy (serii) Aromatico®. Należące do niej odmiany zakwitają w 1. roku uprawy, a więc nadają się do produkcji jednorocznej, bez zimowania roślin. Lawendy te mają długie kwiatostany, a kwitnienie jest długotrwałe, nieprzerwane. Podstawową kreacją pozostaje Aromatico® Blue o ciemnoniebieskich kwiatach (i wyjątkowo wysokiej zawartości olejków eterycznych); jej ulepszona wersja Aromatico® Blue Improved charakteryzuje się m.in. bardziej wzniesionym pokrojem i wcześniejszym kwitnieniem. Z kolei Aromatico® Blue Compact wyróżnia się bardziej zwartą budową i jeszcze dłuższym kwitnieniem, jak informował B. Pierzchalski, dodając, że odmiana ta nadaje się do produkcji na późniejsze terminy (latem) i może być także dłużej oferowana w handlu niż większość lawend wąskolistnych.

Vintro®

Tę grupę (serię) B. Pierzchalski chwalił za dobrą zimotrwałość („jak u Hidcote”), a zarazem wczesność, która pozwala ogrodnikowi wyprzedzić producentów tradycyjnych odmian, jeśli chodzi o termin wprowadzania kwitnących lawend na rynek. Vintro® polecane jest przede wszystkim do niezawodnej produkcji z przezimowaniem, rozpoczynanej w 35.-37. tygodniu i prowadzonej bez uszczykiwania. Najważniejsza w obrębie tej grupy jest odmiana Vintro® Blue. Bartłomiej Pierzchalski zwrócił też uwagę na Vintro® Bee Blue, o ciemniejszych kwiatach. Z kolei Vintro® Compact Iris cechuje się zwartym pokrojem (na początku wzrostu i rozwoju roślin). Oryginalnością wyróżnia się odmiana Vintro® Pearl o srebrzystoszarych kwiatostanach, która – jak informował B. Pierzchalski – pod względem cech użytkowych pasuje też do grupy Aromatico® i może ją kolorystycznie uzupełniać. Z kolei Vintro® Tall Grey Blue, o omszonych szarych pędach i niebieskich kwiatach, odznacza się trochę silniejszym wzrostem (zarazem rośliny szybko wypełniają pojemniki uprawowe na wiosnę), a jednocześnie stosunkowo krótkimi szypułami kwiatostanowymi, co jest korzystną cechą.

Odmiany rozmnażane z nasion

Scent®

W tej grupie (serii) najpopularniejsza jest odmiana Blue Scent® Early, szczególnie polecana do uprawy na wczesne terminy kwitnienia, w krótkich cyklach. Ulepszona kreacja Blue Scent® Improved  wyróżnia się ciemnymi, prawie granatowymi kwiatami, ale też zieleńszymi liśćmi. Uzupełnieniem jest odmiana White Scent® Early (biała). Bartłomiej Pierzchalski zwrócił też uwagę na produkt pod nazwą Blue & White Scent Early Mix, czyli gotowy zestaw rozsad (w jednym „korku”), z którego ogrodnik otrzyma niebiesko-białą mieszankę.

Lawenda francuska (Lavandula stoechas)

Ten nieodporny na mróz gatunek oferowany jest na międzynarodowym rynku w grupie bylin, jednak w polskich warunkach może być traktowany tylko jako roślina jednoroczna.

Rozmnażane wegetatywnie

Jak podkreślił B. Pierzchalski, w tej kategorii w asortymencie firmy Syngenta Flowers najważniejsza jest odmiana Javelin Forte Deep Purple.

Rozmnażane z nasion

Syngenta Flowers promuje grupę (serię) odmian Violeta jako rozmnażaną z nasion, ale o cechach odmian „wegetatywnych”. Bartłomiej Pierzchalski wśród jej zalet wymienił m.in. dobrą zdrowotność. Dostępne są dwie odmiany: Vioteta Purple oraz Violeta Purple XL – nowość o większych rozmiarach roślin i kwiatostanów, a także wcześniejszym o tydzień kwitnieniu.

Inne byliny lata

Bartłomiej Pierzchalski omówił kilka gatunków z tego asortymentu, szczególnie polecanych polskim ogrodnikom do sezonowej produkcji w doniczkach.

Jastrun wielki (Leucanthemum maximum)

W przypadku tego gatunku – będącego rośliną dnia długiego – wskazał grupę (serię) Western Star, rozmnażaną wegetatywnie. Składa się ona z 6 odmian, z których najwcześniejsza jest Taurus, o dużych kwiatostanach. Nowości to Aries i Scorpio Vanilla (kremowa).

Dzielżan ogrodowy (Helenium ×hybridum)

Syngenta Flowers wprowadziła na rynek grupę (serię) Hayday własnej hodowli, dobrze nadającą się do uprawy w doniczkach (większych). Bartłomiej Pierzchalski polecał pojemniki produkcyjne o średnicy 13-17 cm. Rośliny kwitną latem i jesienią. Do pięciu obecnie oferowanych odmian, mają dołączyć kolejne.

Floks wiechowaty (Phlox paniculata)

Grupa (seria) Sweet Summer® (rośliny osiągają wysokość 50-70 cm), polecana do uprawy w doniczkach 15-19-centymetrowych, składa się z 4 odmian, wśród których nowością jest Red Improved.

Siostrzana grupa (seria) Sweet Summer® Compact charakteryzuje się bardziej zwartym pokrojem (wysokość roślin wynosi 30-40 cm) i nadaje się do uprawy w mniejszych doniczkach, nawet 13-centymetrowych. Dostępne jest 5 odmian, w tym nowa – White.

Obie grupy wykazują wysoką tolerancję na mączniaka prawdziwego, jak zapewniał B. Pierzchalski, a oferowane materiały wyjściowe (rośliny rozmnażane wegetatywnie) są wolne od wirusów i nicieni.

Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea)

Grupa (seria) Prairie Splendor charakteryzuje się średnio silnym wzrostem (wys. roślin do 70 cm). Rozmnażana jest z nasion, polecana do doniczek o średnicy co najmniej 13 cm. W asortymencie są 3 odmiany, w tym nowość – Deep Rose.

Prairie Blaze jest natomiast zupełnie nową propozycją hodowców przedsiębiorstwa Syngenta Flowers. Wyróżnia się większym wigorem i – jak powiedział B. Pierzchalski – została wyselekcjonowana pod kątem długowieczności roślin. Składa się na razie z dwóch odmian – Golden Yellow i Orange Sunset.

Ostróżka wyniosła (Delphinium elatum)

Wizytówką oferty Syngenty jest w przypadku tego gatunku grupa (seria) Delphina o zwartym pokroju, rozmnażana z nasion. W ofercie znajdują się 4 odrębne odmiany (a pięć w mieszance), w tym nowość: Pink White Bee.

Dzwonek dalmatyński (Campanula portenschlagiana)

Grupę (serię) Clockwise F1 charakteryzuje kwitnienie w pierwszym roku uprawy i zwarty, kulisty pokrój roślin, które zakwitają w warunkach dnia długiego. Nowością jest odmiana White Blush.

Rozchodnik kaukaski (Sedum spurium)

Spot On to nazwa dwuodmianowej grupy (serii), którą wyróżnia atrakcyjna kolorystyka kwiatostanów, długie (VI-X) i obfite kwitnienie. Jak stwierdził B. Pierzchalski, ta odporna na niedobór wody bylina jest niedoceniana w naszym kraju.

Ubiorek (Iberis ×hybrida)

W przeciwieństwie do ubiorka wiecznie zielonego, Iberis ×hybrida Mermaid Lavender kwitnie latem. Jest to mieszaniec międzygatunkowy – przełomowa kreacja hodowlana firmy Syngenta Flowers. Rośliny, rozmnażane wegetatywnie nie wymagają jaryzacji, by zakwitły. Bartłomiej Pierzchalski poinformował, że długość produkcji tego ubiorka, z uszczykiwaniem (rozpoczynanej od doniczkowania ukorzenionych sadzonek) wynosi 8-12 tygodni. Polecał pojemniki o średnicy 12-14 cm.

Program wspierania owadów zapylających – Bee Loved!

Justyna Sawuła zwróciła uwagę na to, że Syngenta Flowers proponuje zestaw bylin pod hasłem Bee Loved! – gatunków i odmian kwitnących pomiędzy kwietniem a październikiem (szczyt – w lipcu, sierpniu). Te atrakcyjne dla pożytecznych owadów pozycje oznaczone są w katalogu symbolem pszczoły. Jak powiedziała J. Sawuła, rekomendowane byliny (konkretne odmiany) zostały przebadane pod kątem atrakcyjności dla pszczół. Są zarazem efektowne kolorystycznie w czasie kwitnienia – pozwalają ogrodnikom i sprzedawcom przygotowywać tace z roślinami przykuwającymi wzrok różnobarwnością.

Są to: dzwonek dalmatyński (Campanula portenschlagiana) ‘Clockwise Compact Deep Blue’; gailardia oścista (Gaillardia aristata) ‘Barbican Yellow Red Ring’ i ‘Sunrita Yellow Tip’; jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) ‘Prairie Splendor Deep Rose’, ‘Prairie Splendor Compact White’ i ‘Prairie Blaze Golden Yellow’; nachyłek wielkokwiatowy (Coreopsis grandiflora) ‘Corey Single Gold’; penstemon Hartwega (Penstemon hartwegii) ‘Phoenix Violet’; pszonak lnolistny (Erysimum linifolium) ‘Super Bowl Mauve’ i ‘Super Bowl Sunset’; rozchodnik (Sedum) ‘Spot On Deep Rose’; szałwia (Salvia) ‘Bordeau Deep Blue’ i ‘New Dimension Blue’; lawenda francuska (Lavandula stoechas) ‘Javelin Forte Deep Purple’ oraz lawenda wąskolistna (L. angustifolia) ‘Blue Scent Early’, ‘Blue Scent Early Imp.’, ‘Aromatico Blue’ i ‘Aromatico Blue Imp.’

Syngenta oferuje także materiały promocyjne z serii Bee Loved!, przydatne w handlu do oznakowania roślin przyjaznych owadom zapylającym – etykiety oraz banery na wózki CC.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dzień Pomidora w miejscowości Wijewo

9 września br w Gospodarstwie Ogrodniczym pana Piotra Johna w miejscowości Wijewo odbyło się spotkanie poświęcone odmianom i ochronie pomidora w uprawie w tunelach foliowych. Organizatorami wydarzenia były firmy Hazera Poland, Koppert oraz Sativex. Zaprezentowano [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet