Dobra atmosfera, pozytywne nastroje – Zieleń to Życie 2021

PODosłonami.pl

Hezera 2 grudzien
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Dobra atmosfera, pozytywne nastroje – Zieleń to Życie 2021

Podsumowanie 28. Międzynarodowej Wystawy ZIELEŃ TO ŻYCIE & FLOWER EXPO POLSKA zawierające się w liczbach to: prawie 9400 zwiedzających, którzy w ciągu 3 dni (2-4 września 2021 r.) pojawili się w warszawskim Centrum Expo XXI, gdzie około 150 wystawców z 7 krajów zaprezentowało swoją ofertę: roślin, środków produkcji, akcesoriów ogrodowych itp. Jeśli natomiast chodzi o ogólną charakterystykę, powtarzają się opinie o dobrej atmosferze, jaka panowała podczas tych targów, które w Polsce przełamały pandemiczną passę wydarzeń wystawienniczych odwoływanych od marca ub. r. lub organizowanych w formule online. Wielu przybyszów odczuwało zarazem niedosyt (potęgowany dwuletnim wyczekiwaniem na ZtŻ) – z powodu mniejszej niż wcześniejsza skali wystawy, zwłaszcza jej kwiaciarskiej części, czyli FEP.

Zielen to Zycie 2021

Podczas targów Zieleń to Życie 2021 panował dobry nastrój, który wynikał z ponownego spotkania się uczestników branży, ale także z jej dobrej kondycji; fot. A. Cecot

W pandemicznym okresie, po przerwie

Podczas uroczystego otwarcia wystawy jeden z jej gospodarzy, prezes Związku Szkółkarzy Polskich Wiesław Szydło podkreślił na wstępie, że podstawowym powodem do radości jest to, że wydarzenie w ogóle się odbywa. Opisał tym samym niepewność i trudności, jakie przez cały czas wiązały się z organizacją tegorocznej odsłony ZtŻ & FEP.

Dyrektor wystawy Joanna Filipczak (Agencja Promocji Zieleni) zaadresowała zaś do gości i wystawców stwierdzenie: – Dziękujemy, że w tych trudnych chwilach jesteście z nami.

W istocie, organizowanie targów w normalnych warunkach rozpoczyna z chwilą zakończenia ich poprzedniej edycji. Tymczasem kolejne fale pandemii koronawirusowej i lockdowny, gdy ludzie walczyli o zdrowie, a nawet życie lub je tracili (w zielonej branży również zdarzyły się takie smutne przypadki), zablokowały na ładnych kilka miesięcy jakiekolwiek działania dotyczące wystawy Zieleń to Życie 2021. Joanna Filipczak tłumaczy, że prace organizacyjne ruszyły w zasadzie pod koniec kwietnia, a na dobrą sprawę dopiero w czerwcu (gdy oficjalnie zapaliło się zielone – nomen omen – światło do takich działań) świat dowiedział się i uwierzył, że zbliżają się stacjonarne targi ogrodnicze w Warszawie. Nie brakowało dalszych perturbacji, zwłaszcza gdy minister zdrowia w sierpniu ostrzegł przed kolejną, wrześniową falą epidemii, co wpłynęło na wycofanie się części wystawców ZtŻ & FEP. Opoką okazali się stali wystawcy, którzy nie anulowali zgłoszeń złożonych w 2020 r. i niezmiennie deklarowali swój udział, pomimo zawirowań. – To głównie dzięki nim „zbudowaliśmy” tegoroczne targi – podsumowuje J. Filipczak.

Jeden z honorowych gości oficjalnego otwarcia wystawy Zieleń to Życie 2021, JM Rektor SGGW prof. dr hab. Michał Zasada powiedział – nawiązując do nazwy targów – że w ostatnich kilkunastu miesiącach zieleń rzeczywiście ratowała nasze życie, a wystawa jest miejscem, w którym „trzeba być”.

Oficjalne otwarcie 28. Międzynarodowej Wystawy Zieleń to Życie & Flower Expo Polska (od lewej: hostessa, Radca Rolny Ambasady Królestwa Niderlandów Carolien Spaans, JM Rektor SGGW prof. dr hab. Michał Zasada, dyr. Biura Ochrony Środowiska Miasta Stołecznego Warszawy Patrycja Stawiarz, prezes ZSzP Wiesław Szydło, dyr. wystawy "Zieleń to Życie" Joanna Filipczak), fot. A. Cecot

Symboliczne otwarcie 28. Międzynarodowej Wystawy Zieleń to Życie & Flower Expo Polska (od lewej: hostessa, Radca Rolny Ambasady Królestwa Niderlandów Carolien Spaans, JM Rektor SGGW prof. dr hab. Michał Zasada, dyr. Biura Ochrony Środowiska Miasta Stołecznego Warszawy Patrycja Stawiarz, prezes ZSzP Wiesław Szydło, dyr. wystawy „Zieleń to Życie” Joanna Filipczak), fot. A. Cecot

Zwiedzanie „w realu”

Wśród ok. 9400 zwiedzających targi stacjonarnie było ponad 4900 profesjonalistów, co stanowi 69% ich frekwencji z 2019 r.

20% przybyłych przyjechało z zagranicy: z Belgii, Białorusi, Bułgarii, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Holandii, Irlandii, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Niemiec, Rosji, Rumunii, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch, Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Przedsięwzięcia ery cyfrowej na wystawie Zieleń to Życie

Jak stwierdziła Joanna Filipczak, Zieleń to Życie łączy tradycję z nowoczesnością. Przejawem tej ostatniej jest digitalizacja przekazu, poszerzająca zasięg wystawy i zwiększająca grono odbiorców. Wydarzeniom „w realu” towarzyszyły przedsięwzięcia cyfrowe, m.in. streamingowana 3 września, w czasie rzeczywistym konferencja „Mocno Zielone Miasto –  doCENIONA wartość”. Zapis tej konferencji jest  dostępny w sieci.

Działało też po raz pierwszy Studio Targowe ZtŻ, nadające 2 września na żywo z Expo XXI Warszawa. Studio to z werwą i wdziękiem prowadzili red. Marek Jezierski i Oktawia Wasilewska. Ponad 7,5 godzin transmisji, oddającej ducha wystawy i całej branży, a także przybliżającej nowości można odtworzyć w każdej chwili na YouTubie.

Podobnie jak w 2020 r. (kiedy to odbyła się Międzynarodowa Wystawa Zieleń to Życie & Flower Expo Polska ONLINE), uruchomiono platformę informacyjno-promocyjną prezentującą wystawców i ich produkty.

Kwiaty – w niedoborze

Kwiaciarska część targów była w tym roku skromna. Ten dział znalazł odzwierciedlenie przede wszystkim w pokazie florystycznym „Radość spotkania”, w wykonaniu Katarzyny Sikory (Kassi Dekor) i Marii Sarnowskiej (Florys). Zaprezentowały one prawie 20 kompozycji okazjonalnych i eventowych, łączących rośliny ogrodowe z kwiatami ciętymi (można odtworzyć nagranie z pokazu, zarejestrowane przez Studio Targowe ZtŻ).

Optymizm, ożywiona koniunktura

Wśród wystawców i zwiedzających 28. Międzynarodową Wystawę Zieleń to Życie & Flower Expo Polska panowała dobra atmosfera i radość z powrotu do bezpośrednich kontaktów międzyludzkich oraz możliwości oglądania roślin i innych produktów „na żywo”.

Pozytywny nastrój miał z pewnością także związek ze świetną koniunkturą, która panuje w branży roślin ogrodowych, a została spotęgowana przez okoliczności funkcjonowania społeczeństwa w pandemii.

Organizatorzy ZtŻ & FEP, czyli Związek Szkółkarzy Polskich i Agencja Promocji Zieleni, zapowiadają, że kolejna edycja targów odbędzie się 1-3 września 2022 r. Spodziewają się ponownie ożywionych i owocnych, bezpośrednich spotkań uczestników branży, którzy potwierdzili w br., że najważniejsze są kontakty i prezentacje produktów „w realu”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Migawka z Targów Gardenia 2021, fot. A. Cecot

Gardenia 2021: wybrane środki produkcji w uprawach pod osłonami

Targi Gardenia 2021 w Poznaniu, które odbyły się miesiąc temu, okazały się wydarzeniem branżowym niejako zamykającym okres dużych stacjonarnych imprez wystawienniczych lub konferencyjnych organizowanych bez szczególnych ograniczeń. Tym chętniej uczestnicy tegorocznej Gardenii wracają do listopadowych [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
HortiAdNet