Wystawa Zieleń to Życie 2021 – medale oraz inne nagrody

PODosłonami.pl

Hezera 2 grudzien
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Wystawa Zieleń to Życie 2021 – medale oraz inne nagrody

Od czwartku do soboty, czyli w dniach 2-4 września, trwała w Warszawie 28. Międzynarodowa Wystawa Zieleń to Życie & Flower Expo Polska. Jej wymowne hasło „Spotkajmy się!” oddawało atmosferę wydarzenia targowego, które jako pierwsze od marca 2020 r., ponownie połączyło w Polsce uczestników branży roślin ozdobnych. Zgodnie z tradycją, organizatorzy – Związek Szkółkarzy Polskich i Agencja Promocji Zieleni – przygotowali konkursy: dotyczący nowości odmianowych, a także wyróżniających się ekspozycji. Zwiedzający mogli obejrzeć nie tylko te atrakcje, a także inne propozycje około 150 wystawców, ale też wziąć udział w konferencjach czy skorzystać z informacji przekazywanych ze Studia Targowego ZtŻ, dostępnego również zdalnie (online).

Od lewej: dyrektor wystawy Zieleń to Życie Joanna Filipczak i prezes ZSzP Wiesław Szydło oraz przedstawiciele firm nagrodzonych w Konkursie Roślin "Nowości" 2021, fot. A. Cecot

Od lewej: dyrektor wystawy Zieleń to Życie Joanna Filipczak i prezes ZSzP Wiesław Szydło oraz przedstawiciele firm nagrodzonych w Konkursie Roślin "Nowości" 2021, fot. A. Cecot

Konkurs Roślin „Nowości” podczas wystawy Zieleń to Życie 2021

Tym razem do oceny wystawcy zgłosili 26 konkursowych taksonów, przy czym do oceny jury, która odbyła się w przeddzień wystawy, 1 września przedstawiono 24 z nich. W wyniku głosowania jurorów przyznano 5 medali i 2 wyróżnienia:

Złoty medal

• Laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus) ‘Miniredia’ PBR

To innowacyjna odmiana, o zwartym i gęstym pokroju, a dodatkowo pomarańczowoczerwonych młodych przyrostach. Liście mają owalny kształt.
Zgłaszający: Minier Pepinieres – Minier Professional Solution, Hortival Diffusion z Francji

Srebrne medale

• Borówka wysoka (Vaccinium corymbosum) CABERNET SPLASH™ ‘VacBri1’ PBR

Roślina ozdobno-użytkowa, o efektownie zabarwionych liściach (przez cały sezon) i zwartym pokroju. Wiosną dodatkową ozdobę stanowią białe kwiaty. Owoce, dojrzewające w lipcu i sierpniu są smaczne. Roślina polecana także do uprawy w pojemnikach balkonowo-tarasowych. Wizualnie atrakcyjna w punkcie sprzedaży.

Zgłaszający: Breederplants z Holandii

• Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba) GOLD FLAME® ’Desginb2’

Odmiana o wąskim, kolumnowym pokroju i atrakcyjnym ulistnieniu.

Zgłaszający: Minier Pepinieres – Minier Professional Solution, Hortival Diffusion

Brązowe medale

• Judaszowiec kanadyjski (Cercis canadensis) GOLDEN FALLS ‘NC2015-12’ PLP

Pierwsza płacząca odmiana judaszowca o złocistym ulistnieniu. Liście młodych przyrostów wyróżnia pomarańczowa barwa.
Zgłaszający: Szkółkarstwo Ozdobne Olszewscy

• Świerk serbski (Picea omorika) ‘Golden Rain’

Polska, wyselekcjonowana przez Krzysztofa Wolskiego odmiana o żółtych młodych przyrostach oraz jasnym, limonkowym kolorze starszych igieł i regularnym pokroju.

Zgłaszający: DAGLEZJA Artur Maj Szkółka Roślin

Wyróżnienia

• Funkia (Hosta) GYPSY LEMON ‘PG 12/01’ PBR

Polska pstrolistna odmiana o średnich rozmiarach i wzniesionym pokroju roślin, wyselekcjonowana przez Przemysława Godlewskiego jako spontaniczna mutacja pędowa. Barwa liści jest zmienna w trakcie wzrostu i rozwoju roślin.
Zgłaszający: Ogrody o Zielonych Progach Przemysław Godlewski – Szkółka Bylin.

• Róża (Rosa) INCREDIBLE FRUITY ‘Bozmilefra’ PBR

Odmiana z grupy róż rabatowych INCREDIBLE ROSES® uprawianych dla aromatycznych, jadalnych kwiatów, które zarazem są atrakcyjne wizualnie. Nadaje się również do uprawy w pojemnikach balkonowo-trasowych.
Zgłaszający: Gospodarstwo Szkółkarskie Łazuccy

Dodatkowe nagrody

Wyróżnienie Dziennikarzy

Wyróżnienie to, przyznawane przez dziennikarzy z krajowych i zagranicznych redakcji mediów ogrodniczych w głosowaniu mailowym (na podstawie zdjęć roślin i opisów) przypadło sośnie kosodrzewinie (Pinus mugo subsp. uncinata) ‘Tukan’, zgłoszonej przez Szkółkę Nowaczyk. Jest to polska odmiana, wyselekcjonowana przez Nikodema Nowaczyka. Ma żółto-zielone igły, których nasady okresowo różowieją, zwłaszcza w pobliżu pąków wierzchołkowych – w czasie mrozów stają się wyraźnie różowoczerwone.

Zwycięzca internetowego plebiscytu

W plebiscycie przeprowadzonym w mediach społecznościowych wśród szerokiego grona odbiorców najwięcej głosów zdobyła róża INCREDIBLE FRUITY.

Patrz też: Wyniki Konkursu Roślin „Nowości” 2021

Wawrzyny – za ekspozycje

Wawrzynami nagrodzono wystawców, którzy przygotowali najatrakcyjniejsze stoiska i najlepiej spełniające cele marketingowe.

Złoty Wawrzyn – Szkółka Szmit

Srebrny Wawrzyn – ICL Specialty Fertilizers Polska

Brązowy Wawrzyn – Ogród Marzeń / Szkółki Sójka

Honorowy Zielony Laur

Nagroda ta, przyznawana przez ZSzP przy okazji wystawy Zieleń to Życie trafiła w 2021 roku do dr. Adama Marosza, który w ciągu swojej wieloletniej pracy w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach zajmował się szkółkarstwem; jest autorem licznych artykułów popularno-naukowych kierowanych do producentów drzew, krzewów i bylin.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Migawka z Targów Gardenia 2021, fot. A. Cecot

Gardenia 2021: wybrane środki produkcji w uprawach pod osłonami

Targi Gardenia 2021 w Poznaniu, które odbyły się miesiąc temu, okazały się wydarzeniem branżowym niejako zamykającym okres dużych stacjonarnych imprez wystawienniczych lub konferencyjnych organizowanych bez szczególnych ograniczeń. Tym chętniej uczestnicy tegorocznej Gardenii wracają do listopadowych [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
HortiAdNet