Dwudziestolecie pelargonii Toscana – jedna marka, wiele odmian

PODosłonami.pl

Seminis Britanos 2

Dwudziestolecie pelargonii Toscana – jedna marka, wiele odmian

Pelargonie oferowane pod marką Toscana® są obecne są na rynku od dwóch dekad. W tym czasie powiększał się i zmieniał asortyment odmian, który ona obejmuje, a sama marka przeszła metamorfozę i utrwaliła się w świadomości uczestników sektora roślin balkonowo-rabatowych. Obecnie, przy okazji okrągłego jubileuszu, który świętuje Florensis wraz z partnerami – współwłaścicielami marki i odmian za nią stojących – warto przypomnieć jej historię oraz charakterystykę obecnego doboru „toskańskich” kreacji hodowlanych, mających rodowód niemiecko-holenderski.

Czytaj dalej...
Pelargoniowa marka Toscana ma już 20 lat (na zdjęciu jedna z odmian oferowanych pod tą marką - Dolce Vita Linus Pink), fot. Florensis

Pelargoniowa marka Toscana ma już 20 lat (na zdjęciu jedna z odmian oferowanych pod tą marką - Dolce Vita Linus Pink Eye), fot. Florensis

Etapy rozwoju marki Toscana oraz hodowli odmian

2002-2007

W latach 90. XX w. państwo Fischerowie z Niemiec rozpoczęli hodowlę pelargonii w rodzinnej firmie Silze, które cieszyła się dobrą opinią na rynku. Po ok. 10 latach prac hodowlanych, w 2002 r. wprowadzono markę Toscana, która – podobnie jak sławny włoski region Toskania – miała wywoływać ciepłe uczucia, kojarzyć się z przyjazną atmosferą, słońcem i radością. Równocześnie Silze GmbH & Co. KG systematycznie rozszerzało ofertę produktów (odmian). W tamtym czasie gros sprzedaży sadzonek tych pelargonii odbywało się w Niemczech.

2007

W 2007 roku firma Silze rozpoczęła – jako hodowca – ścisłą współpracę z holenderskimi przedsiębiorstwami Perry van der Haak (producent materiałów wyjściowych) i Hamer Bloemzaden (nazwa założycielska firmy Florensis) – sprzedaż i dystrybucja. Partnerstwo to zostało nawiązane w celu lepszego rozpowszechnienia odmian z serii Toscana w całej Europie.

2012

W kolejnych latach po 2007 r. wzrastał udział odmian z serii Toscana w międzynarodowym rynku pelargonii.

W 2012 roku firmy Florensis oraz Perry van der Haak, wraz z amerykańskim przedsiębiorstwem Ball przejęły cały asortyment odmian z serii Toscana od spółki Silze.

Mniej więcej w tym samym czasie Florensis wszedł w posiadanie kilku zakładów produkcyjnych w Kenii, gdzie prowadzone są mateczniki pelargonii i skąd pochodzą nieukorzenione sadzonki tych roślin – odmian oferowanych przez tę firmę.

W pierwszym roku po przejęciu spółki Silze państwo Fischerowie nadal pracowali w macierzystym gospodarstwie, a jednocześnie – jako nowy hodowca w przedsiębiorstwie Florensis – została zatrudniona Fabienne Monté, która początkowo działała wraz z pp. Fischerami w Niemczech. W tym samym czasie w centrali firmy Florensis w Hendrik-Ido-Ambacht w Holandii wybudowano obiekt przeznaczony do prac hodowlanych, w którym Fabienne od 2013 r. prowadzi światowy program hodowli odmian pelargonii objętych marką Toscana.

2017

W 2017 roku, w następstwie rocznej ścisłej współpracy z innym niemieckim hodowcą pelargonii, firmą Geranien Endisch, Florensis przejął jej cały program hodowlany, wzbogacając asortyment z linii Toscana o grupy i odmiany, które były komplementarne wobec dotychczasowej oferty.

Przy okazji przeprowadzono rebranding marki Toscana. Odświeżono logo, a katalog z pelargoniami zyskał nowy wygląd i charakter – kolorystycznym wyróżnikiem marki stała się głęboka czerwień. Spójna identyfikacja graficzna objęła też markowe doniczki z nadrukiem, etykiety itd.

Ponadto logicznie pogrupowano wszystkie odmiany oraz nadano im zmienione nazwy – tak, by dla producentów było czytelne, które serie i konkretne kreacje odpowiadają ich potrzebom.

2022

Jak podkreśla dyrektor generalny firmy Florensis Leo Hoogendoorn, obecnie – w czasach zmian klimatycznych – w swojej hodowli firma Florensis zwraca szczególną uwagę także na odporność nowych odmian na suszę. Zapewnia on, że pelargonie wciąż będą jednym z najważniejszych produktów w kierowanym przez niego przedsiębiorstwie.

W 2022 roku Florensis pozostaje firmą rodzinną, działając na międzynarodowym rynku jako hodowca, a także producent materiałów wyjściowych (sadzonek i rozsad) różnych roślin: balkonowo-rabatowych – na czele z pelargoniami, doniczkowych, bylin, a także tych do uprawy na kwiaty cięte. Ma zakłady w Holandii, Niemczech, Portugalii, Kenii i Etiopii. Zatrudnia w sumie ponad 2500 pracowników. Co roku oferuje 4000 odmian roślin ok. ośmiu tysiącom profesjonalnych ogrodników z 50 krajów.

Segmentacja oferty pelargonii Toscana

Stosowana od 2017 roku wyraźna segmentacja asortymentu pelargonii oferowanych pod marką Toscana polega na podzieleniu odmian przede wszystkim ze względu na siłę wzrostu roślin, a następnie kolorystykę liści lub/i budowę kwiatów.

I tak, w przypadku gatunku Pelargonium zonale istnieją 4 serie: • Castello (kompaktowa, ciemnolistna – obecnie zawierająca 13 odmian), • najważniejsza dla polskiego rynku Dolce Vita (średnia siła wzrostu, ciemnolistna – 13 odmian, w tym szczególnie popularna, czerwono kwitnąca ‘Mylena’), • Smart (średnio zwarty pokrój, zielonolistna – 10 odmian), • Trend (silnie rosnąca, zielonolistna – 12 odmian).

W obrębie gatunku P. peltatum wyodrębnione jest 7 serii, ze względu na siłę wzrostu oraz budowę kwiatów (pełne lub pojedyncze), a także barwę liści (specyfiką oferty firmy Florensis są ciemnolistne pelargonie bluszczolistne – z 5-odmianowej serii Moonflair, o pełnych kwiatach). Z punku widzenia polskiego producenta na podkreślenie zasługują serie Big5 (silnie rosnąca, pełnokwiatowa) i Medio (o przeciętnej sile wzrostu i pełnych kwiatach).

Marka Toscana dotyczy także mieszańców międzygatunkowych (interspecific) – z serii Galaxy.

 

Do pelargoniowego zestawu co roku wprowadzane są nowości – kolejne zapewne zostaną zaprezentowane podczas FlowerTrials 2022.

Źródło: materiały firmy Florensis

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Florensis_Dianthus
BIOCONT
Syngenta Poinsettia_33
HortiAdNet