Nowe odmiany roślin balkonowo-rabatowych z asortymentu firmy Florensis

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Nowe odmiany roślin balkonowo-rabatowych z asortymentu firmy Florensis

Kolejne firmy hodowlano-nasienne i dystrybucyjne (dostawcy sadzonek oraz rozsad) prezentują swoją nową ofertę na nadchodzący sezon. W asortymencie roślin jednorocznych (balkonowo-rabatowych) przedsiębiorstwa Florensis prezentowanych w katalogu na 2022 rok zwracają uwagę m.in. kalibrachoa czy osteospermum, ale nie brakuje też innych ważnych gatunków z tej kategorii, w której królują pelargonie, a za nimi plasują się petunie.

Kalibrachoa - nowe odmiany z trzech grup (Cabaret® , Conga™, Can-Can® Rosies) - z oferty przedsiębiorstwa Florensis na 2022 r., fot. Florensis

Kalibrachoa - nowe odmiany z trzech grup (Cabaret® , Conga™, Can-Can® Rosies) - z oferty przedsiębiorstwa Florensis na 2022 r., fot. Florensis

Wokół FlowerTrials®

W 24. tygodniu, w tradycyjnym terminie FlowerTrials® – które w tym roku odwołano – rozpoczął się wzmożony okres prezentacji i promocji nowości balkonowo-rabatowych proponowanych przez firmy hodowlano-nasienne na sezon 2021/2022. Reprezentanci wielu przedsiębiorstw przedstawiali potencjalne hity w Studiu FlowerTrials, które zastępczo zorganizowano w Holandii. W kraju tym, a także w Niemczech, można było ponadto odwiedzić, w reżimie sanitarnym skromniejsze niż zazwyczaj pokazy roślin „na żywo”, przygotowane przez niektórych hodowców i dystrybutorów w kilkunastu lokalizacjach. W okresie od 24. do 34. tygodnia Florensis zaprasza klientów do swojego ogrodu pokazowego w Hendrik-Ido-Ambacht, zorganizowanego pod hasłem Solutions Summer.

Poniżej przedstawiamy wybrane nowości z oferty tej firmy.

Begonie

Begonia boliviensis

Nowością jest grupa (seria) Groovy – rozmnażana z nasion, ale o cechach odmian „wegetatywnych”, jak zapewnia Mariusz Federowicz, menedżer ds. sprzedaży w przedsiębiorstwie Florensis Polska. Charakteryzuje się ona wczesnością, licznymi pojedynczymi kwiatami, zwartym i regularnym, przewieszającym się pokrojem roślin, które intensywnie się rozkrzewiają od samego dołu, a także wyrównaniem poszczególnych odmian (jest ich 5: Mellow Yellow, Orange, Red, Rose, White). Według M. Federowicza, produkcja tych begonii, które nie wymagają uszczykiwania, jest łatwa i krótka, gdy zaczyna się od gotowych materiałów wyjściowych (siewek w dużych koreczkach, dostarczanych w paletach o 84 komórkach).

Begonia ×hybrida

W grupie (serii) Megawatt, o dużych rozmiarach roślin, rozmnażanych z nasion przybyła odmiana White Green Leaf (białe kwiaty, zielone liście), która dołączyła do dotychczasowych sześciu siostrzanych kreacji o różowych lub czerwonych kwiatach (trzech ciemnolistnych i trzech zielonolistnych). Jak informuje M. Federowicz, odmiany z grupy Megawatt, a zwłaszcza zielonolistne, wyróżniają się większymi rozmiarami roślin i kwiatów w porównaniu z najpopularniejszymi begoniami z tego segmentu rynkowego.

Bidens ferulifolia

W asortymencie uczepów oferowanych przez Florensis pojawiły się dwie odmiany z grupy (serii) Bee Happy™ – Orange i Red – średnio wczesne, o zwartym, półkulistym pokroju.

Calibrachoa ×hybrida

To tegoroczna „perła w koronie” firmy Florensis, jeśli chodzi o nowości i ogólną różnorodność oferty, podzielonej na kilka kategorii (Cabaret® , Conga™, Can-Can® Rosies). Mariusz Fedorowicz potwierdził rosnący w naszym kraju popyt na kalibrachoę, która znajduje się już w pierwszej trójce najpopularniejszych gatunków balkonowo-rabatowych, gdy wziąć pod uwagę zamówienia składane w tej firmie przez polskich ogrodników.

Cabaret®

Najbardziej w br. promowano grupę (serię) Cabaret® Early, która dotyczy 10 bardzo wczesnych odmian o dość zwartym, półkulistym pokroju. Znalazły się wśród nich 3 nowości: Bright Red, Deep Blue i Light Pink Eye. Mariusz Federowicz zwrócił uwagę, że ta ostatnia odmiana (różowa z ciemniejszym oczkiem) ma wyjątkowo duże kwiaty, co odróżnia ją od podobnych tego typu kalibrachoi osiągalnych na rynku. Podkreślił, że w sumie pod marką Cabaret® dostępne jest obecnie 17 odmian, przy czym Florensis stopniowo będzie zwiększał asortyment kreacji wcześniejszych (Early), kosztem „zwykłych”, które zakwitają o 10-14 dni później. Tymczasem w obrębie klasycznej grupy (serii) Cabaret® pojawiła się ciekawa nowość – Diva Orange, o pomarańczowo-żółtych kwiatach.

Conga™

Grupa (seria) Conga™ – o kompaktowym, wzniesionym pokroju, dużych kwiatach oraz bardzo wczesnym kwitnieniu – została wzbogacona o 3 odmiany (łącznie jest ich już 9): Orange Star, Pink Star, Rose.

Can-Can® Rosies

Mariusz Federowicz poinformował również o rozbudowywaniu przez Florensis pełnokwiatowej, kaskadowej grupy (serii) Can-Can® Rosies i rozwijaniu w jej przypadku własnej hodowli, ze szczególnym uwzględnieniem intensywnego rozkrzewiania się roślin, a tym samym – obfitości kwitnienia. Premierę w bieżącym roku miały dwie odmiany – Rose i Yellow, które dołączyły do sześciu dotychczasowych.

Osteospermum ecklonis

Astra®

Jeśli chodzi o potrzeby polskich producentów osteospermum, M. Federowicz wskazał przede wszystkim średnio wczesną grupę (serię) Astra®, która określana jest jako łatwa w uprawie, kompaktowa, niewymagająca uszczykiwania ani intensywnego retardowania, umożliwiająca rentowną produkcję w mniejszych, 10,5-centymetrowych doniczkach. Rośliny stopniowo zakwitają, co ułatwia ich sprzedaż za pośrednictwem tradycyjnych kanałów dystrybucji. Nowością jest odmiana Orange Brique o atrakcyjnej barwie kwiatostanów.

Serenity™

W tej grupie (serii), o nieco większej sile wzrostu roślin, wyróżniającej się efektowną kolorystyką kwiatostanów, nowością jest Sunshine Beauty – trzecia z rzędu kreacja o różnobarwnych koszyczkach (po Blue Eyed Beauty i Pink Eyed Beauty), które przykuwają wzrok.

Dalina®

Tę grupę (serię) o silnym wzroście i dużych kwiatostanach, M. Federowicz polecał ogrodnikom, którzy mają już doświadczenie z uprawą osteospermum oraz dysponują lepiej wyposażonymi obiektami, i którym zależy na wyprodukowaniu większych roślin (doniczki 12-15-centymetrowe), wywołujących efekt Wow! Uprawę, która wymaga uszczykiwania oraz przezimowania roślin, zaleca się rozpocząć w 40.-45. tygodniu, tak by otrzymać kwitnące okazy na przełomie marca i kwietnia.

Wśród nowości na sezon 2021/2022 znalazły się m.in. odmiany Purple Outback i Purple Reflection.

Pelargonie

Pelargonium zonale

Florensis oferuje pelargonie pod własną marką Toscana®, z podziałem na kilka grup o różnej sile wzrostu roślin. W przypadku P. zonale  wzbogacono asortyment dwóch z tych grup – Smart (średnio zwarty pokrój, zielonolistna) i Castello (kompaktowa, ciemnolistna).

Odmiana Smart Splash to nowość o dwubarwnych kwiatach z oczkiem – „o takim kontrastowym zestawieniu kolorystycznym, jaki był oczekiwany wśród klientów firmy Florensis”, co podkreślił M. Federowicz.    

Odmiana Castello Benja Pink, o intensywnie różowych kwiatach, które kontrastują z ciemnozielonymi liśćmi, jest określana jako „kompaktowa wersja odmiany Anne z grupy Dolce Vita (o średniej sile wzrostu)”.    

Estelle Appleblossom – odmiana ta, oferowana jako osobny, wyjątkowy produkt o jasnoróżowych kwiatach (kolorystyka w stylu vintage) zyskała dużą międzynarodową promocję jako kandydatka do tegorocznej nagrody FleuroStar.

Mieszańce międzygatunkowe (interspecific)

Galaxy™ to nowa grupa (seria) odmian hodowli przedsiębiorstwa Ball FloraPlant (w Europie oferowanych przez Florensis na zasadach wyłączności). Rośliny mają wygląd pelargonii rabatowych (P. zonale), ale są bardzo okazałe – w rozmiarze XL – i ponadto odznaczają się typowymi cechami mieszańców międzygatunkowych, jak większy wigor, lepsza trwałość na miejscu docelowym i jakość. Mariusz Federowicz zwrócił uwagę na wczesność odmian z grupy Galaxy, których jest 6, i powiedział, że można ich użyć do szybkiej produkcji w mniejszych doniczkach, rozpoczynanej w 13.-15. tygodniu, szczególnie gdy rośliny mają być przeznaczone do miejskich nasadzeń, Polecał też uprawę tych pelargonii we wcześniejszych terminach, ale wówczas niezbędne są doniczki o średnicy 12 cm i większe.

Petunie

GO!Tunia®

W grupie (serii) GO!Tunia®, o zwartym pokroju, wczesnym kwitnieniu i dużych kwiatach, pojawiły się 4 nowe odmiany, w tym dwie dwubarwne – French Kiss i Cosmic Pink.

Viva®

W tej grupie (serii), o przewieszających się pędach nowościami są kreacje ulepszone, m.in. Red Improved, która – jak informował M. Federowicz – ma korzystniejszy pokrój i większe kwiaty niż dotychczasowa czerwona odmiana (Red).

Sutera diffusus („bakopa”)

Grupę (serię) MegaCopa™ – wczesną, o dużych kwiatach – poszerzono o dwie „kolorowe” odmiany, Blue Impr. oraz Pink Glow.

Sutera diffusus MegaCopa™ Pink Glow, fot. Florensis

Sutera diffusus MegaCopa™ Pink Glow, fot. Florensis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dzień Pomidora w miejscowości Wijewo

9 września br w Gospodarstwie Ogrodniczym pana Piotra Johna w miejscowości Wijewo odbyło się spotkanie poświęcone odmianom i ochronie pomidora w uprawie w tunelach foliowych. Organizatorami wydarzenia były firmy Hazera Poland, Koppert oraz Sativex. Zaprezentowano [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet