Floraliën Gent 2022 – wystawa roślin ozdobnych w Gandawie

PODosłonami.pl

Seminis Britanos 2

Floraliën Gent 2022 – wystawa roślin ozdobnych w Gandawie

Organizowana zwykle co 4, 5 lat belgijska wystawa Floraliën Gent, co można przetłumaczyć jako Gandawskie Floralia, odbędzie się w tym roku po dłuższej przerwie. Poprzednia edycja tej prezentacji flamandzkiego sektora roślin ozdobnych odbyła się bowiem w 2016 r., a zaplanowana na 2020 r. kolejna odsłona „floraliów” została najpierw odwołana z powodu koronawirusa, a następnie przesunięta na br. Termin wystawy to 29.04.-8.05. 2022 r.

Czytaj dalej...
Floraliën Hall w Parku Citadel - migawka z wystawy Floraliën Gent 2016, fot. © Karin Borghouts

Floraliën Hall w Parku Citadel - migawka z wystawy Floraliën Gent 2016, fot. © Karin Borghouts

Temat przewodni: „Mój raj – globalny ogród”

Organizatorem wystawy Floraliën Gent, kierowanej do szerokiej publiczności, jest belgijskie Królewskie Towarzystwo Rolnicze i Botaniczne KMLP, które ma siedzibę w stolicy Flandrii Wschodniej, Gandawie.

W tym roku wystawa – kiedyś mieszcząca się w całości pod dachem jednego pawilonu i mająca tradycyjną formę pięknie zaaranżowanych roślin i kwiatów – zostanie zlokalizowana w kilku miejscach Gandawy, takich jak np. ogród botaniczny czy  Huis van Allijn, ale główne atrakcje znajdą się w dwóch obiektach, którymi są Floraliën Hall oraz Gent ICC w Parku Citadel (Citadelpark).

Hasło tegorocznej wystawy to „Mój raj – globalny ogród”.  – W trudnych czasach pandemii korzyści zdrowotne osiągane dzięki ogrodnictwu stają się coraz ważniejsze. Dlatego w 2022 roku kładziemy nacisk na bioróżnorodność, klimat, innowacje i zdrowie. Postanowiliśmy zachęcić ludzi do priorytetowego traktowania przyrody i zieleni – podkreślił Pieter Toebaert, dyrektor generalny KMLP.

Długie tradycje wystawy Floraliën Gent

Od 1 kwietnia w obiekcie pod nazwą Provinciehuis w Gandawie będzie czynna dodatkowa ekspozycja, poświęcona 250-letniej historii roślin ozdobnych w stolicy Flandrii Wschodniej. Pokaże ona m.in. wpływ Floraliów na gospodarkę i system przyrodniczy miasta, w którym wystawa Floraliën gości od 1809 r.

Flandria – ogrodniczy region

Ta północna część Belgii jest znana m.in. z dobrze rozwiniętej produkcji roślin ozdobnych, w tym szkółkarstwa. Ogrodniczymi symbolami regionu są doniczkowe azalie, drobnokwiatowe chryzantemy („Belgian mums”), wawrzyn szlachetny, begonie bulwiaste. Nie brakuje też jednak innych gatunków, które popularyzują Flandrię jako źródło interesujących produktów i odmian tutejszej hodowli, by wspomnieć choćby agapanty, ciemierniki, żurawki (Dirka Scheysa) i inne byliny (m.in. nagradzane przez ISU kreacje firmy Spruyt Select GCV) czy kalatee (odmiany z grupy Bicajoux®).

Wystawa w Gandawie służy promocji i popularyzacji ozdobnego ogrodnictwa Flandrii oraz konkretnych roślin i ich tamtejszych producentów.

Warto dodać, że Floraliën Gent 2022 zazębi się z Floriade Expo, które rozpocznie się 14 kwietnia w nieodległych Niderlandach, oraz z inną wystawą kierowaną do szerokiej publiczności i mającą podobne założenia – Euroflorą we włoskiej Genui (23.04-8.05.).

Floralien Ghent_logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Florensis_Dianthus
BIOCONT
Syngenta Poinsettia_33
HortiAdNet