Gospodarstwo w Dachowie – duży potencjał, nowe możliwości

PODosłonami.pl

Hezera 2 grudzien
Agro-Sorb 2020

Gospodarstwo w Dachowie – duży potencjał, nowe możliwości

Podczas oficjalnego otwarcia nowej siedziby Ogrodnictwa Nowaccy w Dachowie niedaleko Poznania właściciele, Beata i Mariusz Nowaccy podkreślali, jak duże możliwości daje im ten ponad 3-hektarowy, dobrze wyposażony obiekt, który nabyli w 2020 r. Służy on od tej pory do produkcji sezonowych roślin ozdobnych w doniczkach. W dniu 10 lipca, kiedy odbywało się uroczyste spotkanie, gospodarstwo było tylko częściowo wypełnione roślinami, po zakończonym sezonie balkonowo-rabatowym. Tydzień temu w uprawie dominowały byliny, na czele z rudbekiami.

Gospodarstwo w Dachowie 10 lipca 2021 r. - byliny w tunelu zblokowanym Ogrodnictwa Nowaccy, fot. A. Cecot

Gospodarstwo w Dachowie 10 lipca 2021 r. - byliny w tunelu zblokowanym Ogrodnictwa Nowaccy, fot. A. Cecot

Nowe otwarcie

Spotkanie – poświęcone także obchodom 40-lecia rodzinnej firmy – było okazją dla bywalców z branży ogrodniczej przypomnienia sobie historii obiektów produkcyjnych w Dachowie, które przez ponad dwie dekady należały do Ogrodnictwa Szaj, a jesienią ub. r. zostały sprzedane pp. Nowackim.

Gospodarstwo w Dachowej: szklarnie i tunel zblokowany, 2 parkingi, zbiorniki na wodę deszczową i zbiornik buforowy

Gospodarstwo w Dachowie: szklarnie i tunel zblokowany, parkingi, zbiorniki na wodę deszczową i zbiornik buforowy

22 lata

Gospodarstwo w Dachowie „narodziło się” w 1999 r. Wówczas państwo Szajowie postawili tam pierwszą nowoczesną szklarnię Venlo o powierzchni ponad 1 ha, wraz z zapleczem do fertygacji i komputerem klimatycznym oraz kotłownią (zainstalowano 2 piece gazowe, ale dwupalnikowe – można je opalać także olejem – o wydajności 2,9 MW każdy). Obiekt ma wysokość 4 m (3,5 m do rynny). Gospodarstwo było następnie sukcesywnie rozbudowywane. W latach 2003-2005 powstała kolejna, 1,1-hektarowa szklarnia, która sąsiaduje z tą pierwszą, lecz jest od niej o 0,5 m wyższa. W 2008 r. dostawiono do dotychczasowych obiektów 10-nawowy blok foliowy o powierzchni 1 ha, który ma wysokość 5 m. Pokryty został podwójną, „pompowaną” folią. W 2017 r. w szklarni – w mnożarkach zamontowano system zamgławiania (z zestawem do uzdatniania wody metodą odwróconej osmozy), który poprawiał warunki ukorzeniania sadzonek chryzantem. Obiekt został ponadto wyposażony w chłodnie (najnowsze zbudowano w 2016 r.) o sporej kubaturze.

Gospodarstwo w Dachowie – charakterystyczne cechy, zalety

W trakcie oprowadzania gości Mariusz Nowacki zwrócił między innymi uwagę na fakt, iż wszystkie użytkowe części gospodarstwa są połączone ciągiem komunikacyjnym, który pozwala na transport roślin pod dachem (zimą – w temperaturze powyżej 00C), co ułatwia logistykę w obrębie gospodarstwa. Ten łącznik, z którego wchodzi/wjeżdża się do trzech szklarni, a także do tunelu, stanowi przednią część obiektu i zawiera również m.in. zaplecze biurowe.

Kolejną ważną dla nowego właściciela cechą obiektów uprawowych jest ich funkcjonalność i powtarzalność. Otóż biegnące środkiem przejście dzieli każdą jednostkę na 2 zagony (wyściełane agrotkaniną), o szerokości po 50 m każda. W poszczególnych częściach szklarni, o powierzchni 0,3 ha, a także w bloku foliowym można stworzyć odrębne warunki klimatyczne, za pomocą odpowiednich ustawień w komputerze.

Obiekty są wyposażone w podwójne kurtyny cieniująco-energetyczne; ze względu na chryzantemową specjalizację poprzedni właściciele wyposażyli też szklarnie w kurtyny zaciemniające, które łatwo pozwalają sterować długością dnia. Już w 1999 roku wprowadzono pokrycie białą farbą wewnętrznych ocynkowanych elementów konstrukcyjnych, co poprawia warunki świetlne pod osłonami.

Jeśli chodzi o infrastrukturę na zewnątrz obiektów, ale ściśle związaną z ich funkcjonowaniem, należy przede wszystkim wymienić zbiorniki na wodę deszczową, które – jak podał Mariusz Nowacki – mają pojemność 74 mln l. Dzięki tak dużemu rezerwuarowi, jakim dysponuje gospodarstwo w Dachowie, właścicielom udaje się prowadzić produkcję bez korzystania w wody wodociągowej. Posiadają też studnią głębinową, której zasobów można użyć w razie niedostatku opadów.

W skład nowoczesnego wyposażenia gospodarstwa wchodzi również zbiornik buforowy, który pozwala oszczędzać na ogrzewaniu obiektów.

W lipcu – byliny

W środku lata uprawiano byliny w doniczkach. Wyróżniały się rudbekie owłosione (Rudbeckia hirta) z grupy Sunbeckia® (nieopornej u nas na mróz). Zdaniem Mariusza Nowackiego, prawdziwym hitem są odmiany o całkowicie żółtych okazałych kwiatostanach – ‘Olivia’ i ‘Ophelia’.

Inne rudbekie, jakie mieli w asortymencie pp. Nowaccy, to m.in. Rudbeckia hirta Star of Life SmileyZ™ czy Rudbeckia Flamenco® Yellow.

Z pozostałych bylin rzucały się w oczy np. naparstnice – Digitalis ×valinii Digiplexis™ ‘Berry Canary’, rozchodniki – Sedum ‘Oriëntal Dancer’, żurawki – Heuchera ‘Fire Alarm’, dąbrówki – Ajuga reptans BLACK SCALLOP.

 

      

 

1 komentarz do “Gospodarstwo w Dachowie – duży potencjał, nowe możliwości

  1. Pingback: Ogrodnictwo Nowaccy: jubileusz i oficjalne otwarcie siedziby w Dachowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
Syngenta Poinsettia_33
HortiAdNet