Holandia: szybko rosnące ceny energii i szukanie rozwiązań dla branży szklarniowej

PODosłonami.pl

DeRuiter_ToBRFVDeRuiter_ToBRFV

Holandia: szybko rosnące ceny energii i szukanie rozwiązań dla branży szklarniowej

Publikujemy komunikat, który tuż przed świętami Bożego Narodzenia 2021 wydała holenderska giełda kwiaciarska Royal FloraHolland (z siedzibą w Aalsmeer), jako spółdzielnia zrzeszająca m.in. ogrodników. Dotyczy on szybujących cen energii, co szczególnie dotyka producentów prowadzących uprawy w intensywnie ogrzewanych szklarniach, z doświetlaniem, które w warunkach Europy Północnej jest w wielu przypadkach niezbędne. Temat jest palący w różnych krajach, również w Polsce, ale w Niderlandach branża szklarniowa stanowi jeden z kluczowych działów gospodarki i ma mocną reprezentację, która szeroko informuje o swoich działaniach.

Czytaj dalej...
Wysokie ceny energii mocno dotykają producentów, którzy prowadzą uprawy pod osłonami, zwłaszcza te wymagające doświetlania (fot. A. Cecot)

Wysokie ceny energii mocno dotykają producentów, którzy prowadzą ogrzewane uprawy pod osłonami, zwłaszcza te wymagające doświetlania (fot. A. Cecot)

Wysokie ceny energii elektrycznej i gazu

Ceny energii osiągają rekordowy pułap i mają duży wpływ na branżę roślin ozdobnych (tuż przed Bożym Narodzeniem dzienna cena gazu, z którego korzysta większość holenderskich ogrodników, skoczyła do 1,6 €/m3 – przyp. red.). Jeszcze bardziej niepokoi fakt, że coraz więcej jest sygnałów świadczących o tym, że ta drożyzna będzie się utrzymywać przez dłuższy czas. Wielu producentów stoi w obliczu poważnych trudności. Zagadnienie to było szeroko omawiane na specjalnym grudniowym spotkaniu kierownictwa RFH z Radą Członków (ciała reprezentującego udziałowców giełdyprzyp. red.). Aukcja Royal FloraHolland podejmuje też konkretne, wspólne działania zapobiegawcze, wraz z partnerami z Tuinbouwoverleg Team (Ogrodniczego Zespołu Konsultacyjnego), w skład którego – oprócz RFH – wchodzą: Glastuinbouw Nederland, GroentenFruit Huis, KAVB (Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur), Greenports Netherlands, Rabobank oraz Ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (Ministerstwo Rolnictwa, Środowiska i Jakości Żywności).

Branżowy lobbing – zabieganie o pomoc rządową

Pracujemy wszyscy nad tym, aby waga problemów, z jakimi boryka się nasza branża, była bardziej widoczna dla holenderskich polityków oraz władz i znajdowała odbicie w ich decyzjach. Tuinbouwoverleg Team spotykał się regularnie, od początku okresu wzrostu cen energii. Teraz, gdy wydaje się, że problem może nie ograniczyć się tylko do tej zimy, jeszcze bardziej intensyfikujemy nasze wysiłki. Organizacja z sektora szklarniowego Glastuinbouw Nederland to siła napędowa działań, stojąca za tworzeniem lobby, które jest koordynowane i rozwijane w ramach Ogrodniczego Zespołu Konsultacyjnego.Zwracamy się do rządu o konkretne rozwiązania wobec obecnej trudnej sytuacji przedsiębiorstw z branży szklarniowej. Przy obecnych cenach energii przyszłość tego działu gospodarski jest zagrożona. Rząd pracuje nad planem zapewnienia bezpieczeństwa dostaw gazu – ogrodnictwo pod osłonami musi w tym przypadku także pozostawać w centrum uwagi (choć na dłuższą metę nie może być uzależnione od tego paliwa). Ponadto będziemy nadal apelować o zwiększenie wysiłku ze strony rządu, aby rozwiązał problemy dotyczące wąskiego gardła, jakie występuje przy transformacji energetycznej (odchodzeniu od paliw kopalnych).

Glastuinbouw Nederland będzie nadal sporządzać raporty obrazujące konsekwencje podwyżek (cen energii) dla ogrodników i odpowiednio komentować te dane, w tym pokazywać możliwe skutki wdrażanej w Holandii transformacji energetycznej. Fakty i liczby pomogą w skutecznym lobbingu wobec ministerstwa rolnictwa oraz Ministerstwa Spraw Gospodarczych i Polityki Klimatycznej.

Niestety, natychmiastowe rozwiązanie nie jest osiągalne. Nie jesteśmy w stanie zagwarantować sukcesu podjętych działań, ale chcemy, abyście wiedzieli, że możecie liczyć na pełne zaangażowanie – RFH oraz naszych partnerów z branży ogrodniczej.

Oprac. AC

Źródło: Royal FloraHolland

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet