PODosłonami.pl

„Kokos” kontra węgiel brunatny – pojedynek na argumenty

W Stacji Doświadczalnej Boryna testowano odmiany maliny uprawiane w pojemnikach, w technologii bezglebowej. Do tego celu wykorzystano substrat na bazie kokosu oraz mieszankę zaproponowaną przez dr hab. Zbigniewa Jarosza, z udziałem węgla brunatnego. Każde podłoże ma swoje wady i zalety. W trakcie Berry Tech 2021 na te tematy wypowiadali się przedstawiciele firm Ceres oraz CarboHort.

Czytaj dalej...

Podłoża kokosowe

Maliny w podłożu kokosowym mogą być uprawiane maksymalnie 2 sezony. „Kokos” to podłoże w pełni organiczne, które łatwo zutylizować. Powinno być dobrane do określonego gatunku, ponieważ odpowiednio dobrana struktura (frakcja) zapewnia optymalne warunki wzrostu i rozwoju systemu korzeniowego – mówił Tomasz Szuławy (Ceres). Substraty do truskawki, maliny, jeżyny nie powinny zawierać grubych frakcji (tzw. chipsów), bo bardzo trudno jest je zbuforować – usunąć z kompleksu sorpcyjnego jony sodu, chloru i potasu, które znajdują się w nich w ilościach toksycznych dla roślin. Wymienione pierwiastki zastępowane są kationami wapnia. Podłoża z firmy Ceres do uprawy roślin jagodowych zawierają grubiej zmielone włókno kokosowe, tj. od 5 mm do 2 cm długości. Włókna mają za zadanie drenowanie tego podłoża, jak również bardzo dobre rozprowadzanie wody w całym przekroju doniczki czy maty. Substraty pozbawione są pyłu czyli najdrobniejszych frakcji, która ogranicza przepuszczalność.

Substraty kokosowe łatwo się nawadnia, łatwo też oddają nadmiar wody.

– W „kokosie”, przy jakiejkolwiek awarii nawadniania, mamy pewną pojemność buforową i zapas wody w podłożu. Dzięki temu systemy korzeniowy nie zostanie bezpowrotnie uszkodzony – podkreślił prelegent. – Rośliny uprawiane w pojemnikach mogą bez problemu przezimować, ponieważ „kokos” zamarznie ale będzie trzymał wilgotność – informował T. Szuławy.

Przedstawiciel firmy Ceres rekomendował wyrób podłoży, które są już przepłukane i zbuforowane. W przypadku używania podłoży niezbuforowanych sód, chlor i potas mogą stopniowo uwalniać się i doprowadzać do wzrostu EC.

Olbrzymią zaletą podłoży na bazie kokosu jest dopracowana technologia uprawy. Wadą substratów kokosowych jest niestety coraz wyższa cena zakupu, co związane jest ze wzrostem zapotrzebowania na ten towar, rosnącymi kosztami transportu oraz cła.

Podłoże na bazie węgla brunatnego

W stacji doświadczalnej Boryna trwają testy z wykorzystaniem podłoża na bazie węgla brunatnego Carbomat, które zostało wzbogacone o specjalne dodatki zaproponowane przez Doradcę Jagodowego. Podłoże to jest polskim produktem produkt pochodzenia naturalnego, zawiera m.in. kwasy humusowe oraz życiodajny pierwiastek – węgiel. Podłoże na bazie węgla brunatnego może być wykorzystywane do uprawy malin w donicach przez co najmniej 3 lata.

Substrat z węgla brunatnego ma strukturę ziarnistą, co zabezpiecza korzenie roślin przed negatywnymi skutkami zalania oraz zapewnia prawidłowe napowietrzenie.

r e k l a m a

CarboHort

System korzeniowy roślin, które rosną w Carbomacie ma dużo włośników, co sprzyja prawidłowemu pobieraniu substancji odżywczych, podłoże jest bardzo trwałe, można  je swobodnie używać przez dłuższy czas. Uprawa nie jest trudna różni się jednak od uprawy w kokosie (producent podłoża z węgla brunatnego zapewnia wsparcie agrotechniczne). – Na przykład podłoże na bazie węgla bardzo dobrze utrzymuje wodę pod warunkiem, że kilka dni przed sadzeniem roślin zostało bardzo dobrze nawodnione – podkreślał Dezyderiusz Mietlicki (CarboHort). W donicy z rośliną powinny znajdywać się 3 kapilary. Cykle nawodnieniowe powinny być częstsze niż w uprawie w podłożu kokosowym, ale jednorazowe dawki wody mniejsze.

Według informacji przekazanych przez Dezyderiusza Mietlickiego, rośliny uprawiane w podłożu nie są podatne na choroby systemu korzeniowego. Ponadto podłoże to po zakończeniu uprawy świetnie nadaje się do kondycjonowania gleby i może być użyte jako nawóz organiczny, zawierający makro i mikroelementy oraz kwasy humusowe.

Zdaniem dr hab. Z. Jarosza w przypadku substratów na bazie węgla brunatnego należy jeszcze dopracować technologię uprawy, ma ono jednak jego zdaniem bardzo duży potencjał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

PLANTyouGROW_19
OTTE_19
HortiAdNetHortiAdNet