Konkurs Roślin NOWOŚCI 2021 – znamy już odmiany, które powalczą o medale

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Konkurs Roślin NOWOŚCI 2021 – znamy już odmiany, które powalczą o medale

Do tegorocznego Konkursu Roślin NOWOŚCI, który towarzyszy wystawie Zieleń to Życie & Flower Expo Polska, zostało zgłoszone i zakwalifikowane 26 taksonów – ozdobnych drzew, krzewów, pnączy oraz bylin. Przedstawiamy niektóre z nich – byliny, a także inne rośliny, które nadają się do uprawy w pojemnikach balkonowo-tarasowych. Pełną pulę roślin-kandydatek do medali, które jury konkursu przyzna w przeddzień wystawy, czyli 1 września, można znaleźć na stronie internetowej tego wydarzenia, a także na portalu Związku Szkółkarzy Polskich, współorganizatora wystawy ZtŻ.

Konkurs Roślin NOWOŚCI 2021, który towarzyszy wystawie Zieleń to Życie, zostanie rozstrzygnięty na początku września

Konkurs Roślin NOWOŚCI 2021, który towarzyszy wystawie Zieleń to Życie, zostanie rozstrzygnięty na początku września

Wystawa Zieleń to Życie – na początku września

Po rocznej przerwie (ZtŻ 2020 odbyła się w formule online), organizatorzy wystawy – Związek Szkółkarzy Polskich i Agencja Promocji Zieleni – planują stacjonarne wydarzenie, pod symbolicznym hasłem „Spotkajmy się”.

W dniach 2-4 września w Warszawie zwiedzający będą mogli między innymi zapoznać się na żywo z roślinami zgłoszonymi do Konkursu Roślin NOWOŚCI 2021, w tym z odmianami wyróżnionymi medalami.

Konkursowe byliny

Alstremeria (Alstroemeria) RIVER VALLEY® ‘Tessumriver’ PBR

Odmiana z serii Summer Paradise® z linii Valley, dorastająca zaledwie do 35 cm wysokości. Cechą charakterystyczną rośliny jest kompaktowy pokrój, kremowo obrzeżone liście oraz duże różowe kwiaty z żółtą gardzielą i egzotycznie prezentującymi się, ciemnymi prążkami na wewnętrznych płatkach. Kwiaty tworzą się na szczytach łodyg wyrastających z podziemnych kłączy, są zebrane w baldachowate kwiatostany. Bylina kwitnie długo i obficie, od końca czerwca do pierwszych jesiennych przymrozków. Preferuje gleby żyzne, próchniczne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, o lekko kwaśnym odczynie, stanowiska słoneczne do lekko ocienionych. Polecana jest do sadzenia na obrzeżach rabat i kwietników – wymaga jednak starannego zabezpieczenia przed mrozem, obsypania przed zimą grubą, 10-15-centymetrową warstwą kory. Rośliny uprawiane w pojemnikach na balkonach i tarasach należy przechowywać w pomieszczeniach o temperaturze zbliżonej do 0°C.

Hodowca: HilverdaFlorist-Hortipartners, Holandia

Zgłaszający do konkursu: CLEMATIS ŹRÓDŁO DOBRYCH PNĄCZY Sp. z o.o. Sp. k.

 

Funkia (Hosta) GYPSY LEMON ‘PG 12/01’ PBR

Polska odmiana funkii o ozdobnych, trójkolorowych liściach, tworząca kępy do 40 cm wysokości. Charakteryzuje się oryginalnym wybarwieniem blaszek liściowych, które na brzegach są ciemnozielone, dalej mają jasne, białe smugi, a na środku są jasnozielone do żółtych. Wybarwienie zmienia się w trakcie sezonu wegetacyjnego. W lipcu i sierpniu roślina tworzy dzwonkowate, bladolawendowe kwiaty zebrane w luźne kwiatostany, wzniesione ponad liście, osadzone na sztywnych i ulistnionych łodygach, które dorastają do 70 cm wysokości. Odmiana ta preferuje gleby żyzne, próchniczne, gliniaste, umiarkowanie wilgotne, stanowiska półcieniste i cieniste, jest odporna na mróz. Polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych, na rabatach w parkach, zieleni osiedlowej oraz do uprawy w pojemnikach.

Hodowca: Przemysław Godlewski

Zgłaszający: OGRODY O ZIELONYCH PROGACH PRZEMYSŁAW GODLEWSKI – SZKÓŁKA BYLIN

Żurawka (Heuchera) ‘Rex Black’ PBR

Odmiana z serii Rex, osiągająca duże rozmiary, wyselekcjonowana pod kątem przydatności do uprawy na terenach zieleni miejskiej, parkowej i osiedlowej. Kultywar charakteryzuje się silnym wzrostem, przewyższającym klasyczne odmiany żurawek. W optymalnych warunkach  kępy mogą osiągać 0,5 m wysokości (1,1 m w czasie kwitnienia) i 0,7 m szerokości. Liście są duże, ciemne, od prawie czarnych, po ciemnozielone, mocno i gęsto osadzone na łodydze, co sprawia, że roślina jest wytrzymała na silne podmuchy wiatru, deszcz czy nawet grad. Odporna na mróz, żywotna, dobrze radzi sobie nawet w miejscach suchych i zacienionych. Preferuje stanowiska półcieniste, a po dobrym zakorzenieniu się w gruncie toleruje także bezpośrednie nasłonecznienie. Dobrze komponuje się z innymi roślinami wieloletnimi na rabatach bylinowych, ładnie prezentuje się w większych grupach jednorodnych, szczególnie w okresie kwitnienia.

Hodowca: AB-Cultivars, Holandia

Zgłaszający: VITROFLORA GRUPA PRODUCENTÓW Sp. z o.o.

 

Karłowe krzewy

Borówka wysoka (Vaccinium corymbosum) CABERNET SPLASH™ ‘VacBri1’ PBR

Odmiana o czerwono zabarwionych liściach, łącząca w sobie walory rośliny ozdobnej i użytkowej, uzyskana jako sport odmiany ‘Toro’. Po trzech latach roślina dorasta do 0,8 m wysokości. Wyróżnia się liśćmi w kolorze ciemnego, szlachetnego wina. Młode liście są czerwonopurpurowe, latem pojawiają się zielone przebarwienia, a jesienią liście ponownie przebarwiają się na czerwono i purpurowo. Kwiaty białe, w pąkach fioletowe, rozwijają się w kwietniu i maju. Owoce dojrzewają w lipcu i sierpniu, są średniej wielkości, kuliste, czarnogranatowe, pokryte woskowym nalotem, słodkie i smaczne. Odmiana odporna na mróz. Wymaga gleb kwaśnych, próchnicznych, umiarkowanie wilgotnych, stanowisk słonecznych. Nadaje się do uprawy w formie niewysokich żywopłotów oraz w pojemnikach na balkonach i tarasach. Dobrze prezentuje się sadzona w ogrodach wrzosowiskowych.

Hodowca: Lynne Caton, USA

Zgłaszający: BREEDERPLANTS (Holandia)

 

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) PETITE™ LANTERN ‘LISSJUDY’ PBR

Krzew dorastający zaledwie do 80 cm wysokości i 40 cm szerokości, tworzący na szczytach pędów bardzo duże, wiechowate kwiatostany. Kwiatostany przyjmują kształt wydłużonych stożków, są zbudowane głównie z kwiatów płonnych i niewielkiej liczby kwiatów płodnych. W trakcie kwitnienia kwiaty zmieniają barwę z białej, przez kremową, po kolor czerwonych malin. Krzew jest ozdobny z kwiatów od lipca do października. Roślina łatwa w uprawie, odporna na mróz, wymaga stanowisk słonecznych. Dzięki niewielkim rozmiarom odmiana o wszechstronnym zastosowaniu, polecana do sadzenia w zieleni publicznej, miejskiej i osiedlowej. Nadaje się do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Hodowca: Liss Forest Nursery Limited, Wielka Brytania

Zgłaszający: BREEDERPLANTS (Holandia)

 

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) PETITE™ STAR ‘COUSTAR02’ PBR

Krzew dorastający zaledwie do 60 cm wysokości i osiągający 90 cm szerokości. Ozdobą rośliny są duże wiechowate kwiatostany, tworzące się na szczytach jednorocznych pędów, zbudowane z kwiatów płonnych i płodnych. W trakcie kwitnienia kwiaty zmieniają barwę z seledynowej, przez białą, różową, po ceglastoczerwoną jesienią. Krzew kwitnie obficie od lipca do jesieni. Roślina łatwa w uprawie, odporna na mróz, wymaga stanowisk słonecznych. Dzięki niewielkim rozmiarom odmiana o wszechstronnym zastosowaniu, polecana do sadzenia w zieleni publicznej, miejskiej i osiedlowej, także jako roślina okrywowa. Nadaje się do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Hodowca: Jacques Couturieux, Francja

Zgłaszający: BREEDERPLANTS (Holandia)

Laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus) ‘Miniredia’ PBR

Najmniejsza na rynku, karłowa odmiana laurowiśni, o zwartym, kulistym pokroju. Po 10 latach uprawy osiąga nie więcej niż 1 m średnicy. Roślina tworzy krótkie, silnie rozgałęzione pędy, ma zimozielone, błyszczące, skórzaste liście. Młode przyrosty są pomarańczowoczerwone, ładnie kontrastują z zielenią starszych liści, co przykuwa uwagę wiosną. Roślina tolerancyjna względem podłoża, najlepiej rośnie na glebach piaszczysto-gliniastych, umiarkowanie wilgotnych, na stanowiskach półcienistych. Dobrze prezentuje się sadzona pojedynczo oraz w grupach, w miejscach eksponowanych. Jest polecana do ogrodów przydomowych, skalnych, zieleni osiedlowej i parkowej, sadzenia na rabatach i obwódkach kwietników, tworzenia niskich żywopłotów. Nadaje się do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Hodowca: Hortival Diffusion S.A.S., Francja

Zgłaszający: MINIER PEPINIERES – MINIER PROFESSIONAL SOLUTION (Francja)

 

Róża (Rosa) CUTIE PIE ‘ROP007’ PBR

Karłowa odmiana róży, przypominająca krzewinkę, o bardzo gęstym, poduchowatym pokroju. Roślina dorasta zaledwie do 10 cm wysokości i 20-30 cm szerokości. Kwitnie bardzo obficie, pokrywając się latem miniaturowymi, biało-różowymi kwiatami, zbudowanymi z 5 zaokrąglonych płatków otaczających żółte pręciki. Nie zawiązuje owoców. Pędy rośliny są pozbawione kolców. Krzew nie wymaga cięcia, jest odporny na mróz. Dobrze rośnie na przeciętnych, umiarkowanie wilgotnych glebach ogrodowych, na stanowiskach słonecznych. Nadaje się do sadzenia w ogrodach skalnych, jako roślina okrywowa, uraz do uprawy w pojemnikach.

Hodowca: Tomoki Yokota, Japonia

Zgłaszający: HOOGENRAAD HANDELSKWEKERIJEN BV (Holandia)

Pnącza

Powojnik (Clematis) ‘Floral Dance’ PBR

Polska odmiana z grupy Powojników Wielkokwiatowych Późno Kwitnących, o zawsze pełnych i półpełnych, ciemnoniebieskich kwiatach, pojawiających się na tegorocznych pędach. Kwiaty średniej wielkości, mają od 5 do 7 cm średnicy, są zbudowane z fioletowoniebieskich działek z purpurową pręgą. Pręciki złożone z żółtych pylników osadzonych na fioletowo-zielonkawych nitkach. Główne kwitnienie przypada od połowy czerwca do końca lipca. Roślina powtarza, mniej obficie kwitnienie w końcu września. Liście złożone, dwu- lub trójlistkowe, czasami pojedyncze, sercowate. Pnącze czepia się podpór ogonkami liściowymi. Osiąga 2-2,5 m wysokości. Preferuje miejsca jasne, niezbyt gorące, gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne, dobrze zdrenowane. Odmiana odporna na mróz, przydatna do uprawy przy kratach, obeliskach i innych podporach ogrodowych oraz w dużych pojemnikach na balkonach i tarasach. Może wspinać się po naturalnych podporach, np. krzewach iglastych i liściastych.

Hodowca: Szczepan Marczyński

Zgłaszający: CLEMATIS ŹRÓDŁO DOBRYCH PNĄCZY Sp. z o.o. Sp. k.

 

Powojnik (Clematis) ‘Jan III Sobieski’ PBR

Polska odmiana o aksamitnych, ciemnoczerwonych, półpełnych i pojedynczych kwiatach. Dzięki zwartemu pokrojowi i obfitemu kwitnieniu nadaje się do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach. Kwiaty duże, mają od 13 do 18 cm średnicy, na pędach zeszłorocznych są półpełne, a na pędach jednorocznych pojedyncze, zbudowane z 6-8 eliptycznych, zaokrąglonych na wierzchołkach i lekko pofalowanych działek. Pręciki złożone z żółtych pylników osadzonych na żółtozielonkawych nitkach. Część pręcików przekształcona w ozdobne prątniczki. Powojnik ten kwitnie od połowy maja do połowy lipca, rozpoczynając kwitnienie od samego dołu rośliny (20 cm od podstawy). Liście pojedyncze – sercowate, ciemnozielone, całobrzegie oraz trójdzielne – złożone z eliptycznych, ostro zakończonych listków. Pnącze czepia się podpór ogonkami liściowymi. Osiąga 1,5-2 m wysokości. Roślina preferuje miejsca jasne, niezbyt gorące, gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne, dobrze zdrenowane. Odmiana odporna na mróz.

Hodowca: Szczepan Marczyński

Zgłaszający: CLEMATIS ŹRÓDŁO DOBRYCH PNĄCZY Sp. z o.o. Sp. k.

 

Powojnik (Clematis) ‘Snow Storm’ PBR

Polska, obficie kwitnąca i mało wymagająca odmiana z grupy Powojników Wielkokwiatowych Późno Kwitnących. Kwiaty o średnicy 10-14 cm, pojedyncze, czysto białe, zbudowane z 5-6 lekko pofalowanych działek z wyraźnym unerwieniem. Pręciki złożone z jasnożółtych pylników, osadzonych na białych nitkach. Główne kwitnienie przypada od połowy czerwca do końca lipca. Roślina może powtórzyć, mniej obficie kwitnienie w końcu września, na początku października. Liście pojedyncze, jasnozielone, matowe, sercowate lub złożone, trójlistkowe. Pnącze czepia się podpór ogonkami liściowymi. Osiąga 2-2,5 m wysokości. Roślina lubi miejsca jasne, dobrze oświetlone, preferuje gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne, dobrze zdrenowane. Odmiana odporna na mróz, przydatna do uprawy przy kratach, obeliskach i innych podporach ogrodowych oraz w dużych pojemnikach na balkonach i tarasach. Może wspinać się po naturalnych podporach, np. krzewach iglastych i liściastych.

Hodowca: Szczepan Marczyński

Zgłaszający: CLEMATIS ŹRÓDŁO DOBRYCH PNĄCZY Sp. z o.o. Sp. k.

 

Pełna lista roślin zakwalifikowanych do Konkursu Roślin NOWOŚCI 2021 oraz więcej zdjęć znajduje się na stronach:

https://zielentozycie.pl/pl/program/konkurs-roslin-2

https://zszp.pl/rosliny/konkurs-roslin-nowosci/konkurs-roslin-nowosci-2021/

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dzień Pomidora w miejscowości Wijewo

9 września br w Gospodarstwie Ogrodniczym pana Piotra Johna w miejscowości Wijewo odbyło się spotkanie poświęcone odmianom i ochronie pomidora w uprawie w tunelach foliowych. Organizatorami wydarzenia były firmy Hazera Poland, Koppert oraz Sativex. Zaprezentowano [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet