Konkurs Roślin „Nowości” 2022 – byliny kandydujące do medali wystawy „Zieleń to Życie”

PODosłonami.pl

GRODAN_2
ENZA_3

Konkurs Roślin „Nowości” 2022 – byliny kandydujące do medali wystawy „Zieleń to Życie”

Konkurs Roślin „Nowości” jest ważną częścią Międzynarodowej Wystawie Zieleń To Życie & Flower Expo Polska. Do jego tegorocznej edycji zakwalifikowano 32 zgłoszenia. Spośród nich jury, drogą punktacji wyłoni medalową czołówkę. Po raz kolejny zostanie też przyznane Wyróżnienie Dziennikarzy, w rezultacie głosowania internetowego krajowych i zagranicznych mediów branżowych, zaproszonych do oceny roślin przez organizatorów wystawy – Związek Szkółkarzy Polskich i Agencję Promocji Zieleni. Wyniki konkursu poznamy w pierwszym dniu targów, które potrwają od 1 do 3 września w Warszawie. Prezentujemy pierwszą partię nowości – byliny, które znalazły się w konkursowej stawce.

Czytaj dalej...
Konkurs-Roslin-Nowosci-ZSzP 2022

Rośnie znaczenie bylin

Tegoroczna, 29. Międzynarodowa Wystawa Zieleń To Życie & Flower Expo Polska odbędzie się w 1. weekend września w tradycyjnej lokalizacji, czyli w EXPO XXI Warszawa, pod hasłem „Naturalnie!”. W targach weźmie udział 156 wystawców z 9 krajów, którzy zaprezentują rośliny, środki produkcji i inne eksponaty.

Wśród roślin – z dominującym materiałem szkółkarskim – z roku na rok coraz większą uwagę zwraca oferta bylin, których przybywa też jako zgłoszeń w Konkursie Roślin „Nowości”. W 2022 r. jest ich 10 wśród trzydziestu dwóch kandydatek do medali.

Konkurs Roślin „Nowości” 2022 – bylinowa dziesiątka

Bodziszek Wallicha (Geranium wallichianum) ‘Kelly Anne’ PBR

Niska, poduchowata, zwarta bylina o atrakcyjnych jasnoróżowych kwiatach z ciemnymi żyłkami. Jej siła kwitnienia jest taka sama, jak znanej powszechnie odmiany ‘Rozanne’. Otóż kwitnie bardzo długo, od późnej wiosny do pierwszych przymrozków, tworząc duże, pięciopłatkowe kwiaty, które stanowią pożytek dla owadów zapylających. Z tego powodu jest uznawana za odmianę sprzyjającą utrzymaniu bioróżnorodności, szczególnie na obszarach obszarów miejskich. Świetnie sprawdza się jako roślina okrywowa. Rośnie zdrowo, znosi upały oraz wilgoć, nadaje się na stanowiska zarówno słoneczne, jak i półcieniste, sadzona na przepuszczalnych, wilgotnych podłożach. Według dystrybutorów znosi spadki temperatury do -20°C. Jest znakomitym komponentem rabat bylinowych oraz ogrodów skalnych. Przydatna też do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Wprowadzenie na rynek: 2021 r.

Hodowca: Molter B.V., Holandia

Zgłaszający nowość do konkursu: Plantipp BV, Holandia

Dąbrówka (Ajuga) FEATHERED FRIENDS CORDIAL CANARY

Nazwa hodowlana: ‘Corcan’ PBR

Bylina okrywowa o ozdobnych, cytrynowożółtych liściach oraz niebieskich kwiatach, efektownie wyeksponowanych na tle jasnego ulistnienia. Odmiana z serii Feathered Friends, uzyskanej w wyniku krzyżowania gatunków Ajuga reptans i A. tenorei. Kwitnie obficie wiosną, ale dzięki jasnej barwie liści zwraca uwagę przez cały rok. Liście są małe, odwrotnie jajowate, zwężone u nasady, osadzone na cienkich, pokładających się  na ziemi łodygach. Kwiaty są zebrane w smukłych, kłosokształtnych kwiatostanach. Dorasta do wysokości 10 cm i osiąga szerokość do 45 cm. Preferuje stanowisko cieniste lub półcieniste. Roślina zdrowa, łatwa w utrzymaniu, polecana do sadzenia na rabatach, pod koronami drzew i krzewów oraz do uprawy w pojemnikach.

Dąbrówka (Ajuga) FEATHERED FRIENDS FANCY FINCH

Nazwa hodowlana: ‘Fanfin‘ PBR

Bylina okrywowa o ozdobnych liściach w kolorze miedzi oraz niebieskich kwiatach. Odmiana z serii Feathered Friends, o podobnej ogólnej charakterystyce jak ‘Corcan‘ PBR CORDIAL CANARY, różniąca się od niej barwą liści.

Wprowadzenie na rynek (obu odmian z serii Feathered Friends): 2021 r.

Hodowca: Christopher M. Hansen, USA

Zgłaszający: Hortipol Gospodarstwo Ogrodnicze

Jeżówka (Echinacea) ‘Dark Pink Pearl’ PBR

Polska odmiana jeżówki z serii Pearl, o ciemnoróżowych kwiatostanach z czerwonym „oczkiem”, ładnie wyeksponowanych na tle ciemnozielonych liści. Bylina ta dorasta do wysokości 0,5 m, jest bardzo wyrównana, intensywnie się krzewi, ma naturalnie kompaktowy pokrój. Kwitnie obficie od sierpnia do października. Najlepiej sprawdza się sadzona na stanowiskach słonecznych. Odmiana w pełni zimotrwała, polecana do ogrodów przydomowych, zieleni publicznej oraz uprawy w pojemnikach tarasowych. W czasie kwitnienia silnie przyciąga owady zapylające.

Wprowadzenie na rynek: 2021 r.

Hodowca i zgłaszający: Vitroflora Grupa Producentów sp. z o.o.

Liliowiec (Hemerocallis) CREAMY TONGUES

Nazwa hodowlana: ‘PGHE 10/01’ PBR

Polska odmiana liliowca, o purpurowo-fioletowych kwiatach. Wyróżnia się niepowtarzalnym  kolorem liści, które wiosną (młode) są kremowe, po czym, z początkiem czerwca zielenieją. Bylina ta tworzy kępy o wysokości 40 cm, z których latem wyrastają nagie łodygi kwiatostanowe długości 60 cm, zwieńczone kwiatami. Kwiaty są filetowe z purpurowym okiem, brzegi płatków pofalowane w postaci falbanki. Kwitnienie trwa od lipca do sierpnia. Liliowiec ten najlepiej rośnie sadzony na słonecznych stanowiskach, na glebach zasobnych w składniki pokarmowe, umiarkowanie wilgotnych. Odmiana polecana do sadzenia na rabatach bylinowych oraz do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Wprowadzenie na rynek: 2022 r.

Hodowca: Przemysław Godlewski

Zgłaszający: Ogrody o Zielonych Progach Przemysław Godlewski – Szkółka bylin

 

Miskant chiński (Miscanthus sinensis) ‘Polonus’ PBR

Polska odmiana wyróżniająca się zwartym, gęstym pokrojem. Tworzy kompaktowe kępy dorastające do wysokości około 1,5 m. Liście ma wąskie, ciemnozielone, łukowato wygięte. Kwitnie we wrześniu. Kwiatostany mają kolor purpurowobordowy. Wiechy są liczne, osadzone nisko nad liśćmi. Późną jesienią stają się puszyste, przy czym robią się nieco poskręcane i przybierają karmelowy odcień. Dzięki temu miskant ten prezentuje się niezwykle efektownie nawet zimą. Preferuje przeciętne gleby ogrodowe, umiarkowanie wilgotne, stanowiska słoneczne. Odmiana polecana do sadzenia pojedynczo lub w grupach, w ogrodach przydomowych, zieleni miejskiej i osiedlowej.

Wprowadzenie na rynek: 2022 r.

Hodowca: Marek Synowiec

Zgłaszający: Szkółka Roślin Ozdobnych Daglezja Artur Maj

 

Proso rózgowate (Panicum virgatum) ‘Nosferatu’ PBR

Polska odmiana, wyróżniająca się atrakcyjnym wybarwieniem liści już w początkowej fazie wzrostu – przyjmują one odcienie niebieskie oraz intensywnie fioletowobordowe. Proso to ma zwarty, wyprostowany pokrój, nie pokłada się. W lipcu ponad kępą liści pojawiają się ażurowe, purpurowe kwiatostany, które po przekwitnięciu robią się brązowo-kremowe. Dodają one lekkości kępie. Proso to osiąga wysokość około 70-80 cm. Preferuje przeciętne gleby ogrodowe, umiarkowanie wilgotne, stanowiska słoneczne. Bardzo dobrze nadaje się do sadzenia na rabatach preriowych, w kompozycjach naturalistycznych z bylinami.

Wprowadzenie na rynek: 2022 r.

Hodowca: Tomasz Grochowski

Zgłaszający: Szkółka Roślin Ozdobnych Daglezja Artur Maj

Rojnik pajęczynowaty (Sempervivum arachnoideum) ARCTIC WHITE

Nazwa hodowlana: ‘BELSEMCOB2’ PBR

Zimozielona bylina skalna tworząca płaskie rozety lancetowatych, ostro zakończonych, mięsistych liści, po bokach i na szczycie pokrytych obficie białymi włoskami, przypominającymi do złudzenia pajęczynę. Poszczególne rozety są ułożone ściśle obok siebie, tworząc płasko-kuliste poduchy, które osiągają wysokość 10 cm i średnicę 15 cm. Roślina tworzy mocny system korzeniowy. Kwitnie od maja do lipca. Jej różowe kwiaty są wyniesione na grubych łodyżkach wyrastających ze środka rozet liściowych. Roślina preferuje stanowisko słoneczne i piaszczystą, przepuszczalną glebę. Odmiana polecana do sadzenia w alpinariach, na murkach skalnych oraz w pojemnikach ustawianych na słonecznych balkonach i tarasach.

Wprowadzenie na rynek: 2021 r.

Hodowca: Belgicactus B.V.B.A., Belgia

Zgłaszający: Hortipol Gospodarstwo Ogrodnicze

 

Zawilec (Anemone) ‘Summer Breeze Snow’ PBR

Jedna z najbardziej kompaktowych odmian zawilca o białych kwiatach, zaliczana do grupy Autumn Single Group. Jest to bylina o ciemnozielonych, głęboko podzielonych liściach. Kwiaty tworzą się na szczytach rozgałęzionych łodyg w luźnych baldachach, rozwijają się z kulistych pąków od sierpnia do października, są zbudowane z 5 nieregularnych, białych płatków otaczających żółte pręciki. Odmiana ta nadaje się do produkcji w pojemnikach, ale również jest bardzo dobrą rośliną na tereny zieleni. Zaletą jej jest wczesne kwitnienie – mniej więcej 3 tygodnie wcześniejsze niż w przypadku klasycznych odmian zawilców jesiennych. Roślina preferuje gleby żyzne, przepuszczalne, stanowiska półcieniste i słoneczne.

Wprowadzenie na rynek: 2022 r.

Hodowca: AB Cultivars, Holandia

Zgłaszający: Vitroflora Grupa Producentów Sp. z o.o.

 

Żurawka (Heuchera) ‘World Caffe™ Vienna’ PBR

Polska odmiana, wyhodowana i wprowadzona na rynek jako uzupełnienie znanej serii żurawek World Caffe. Charakteryzuje się intensywnie czerwono-bordowym kolorem liści oraz zwartym, półkulistym pokrojem. Liście są błyszczące. Roślina dorasta do wysokości 20 cm. W czerwcu i lipcu tworzy drobne, kremowe kwity, zebrane w ażurowe kwiatostany, które  są wyniesione ponad liście. Odmiana sprawdza się bardzo dobrze w produkcji szkółkarskiej zarówno pod osłonami, jak i na zewnątrz, w doniczkach o pojemności 1-3 l. Nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Preferuje półcieniste miejsce uprawy, ale znosi także pełne nasłonecznienie.

Wprowadzenie na rynek: 2021 r.

Hodowca i zgłaszający: Vitroflora Grupa Producentów sp. z o.o.

 

Źródło: Konkurs Roślin „Nowości” 2022

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Adam Nawrocki, właściciel i dyrektor generalny ADOB

ADOB podpisał umowę z firmą Nouryon

Podpisana została Przedwstępna Warunkowa Umowa Sprzedaży udziałów firmy ADOB globalnemu liderowi w dziedzinie chemii specjalistycznej, firmie Nouryon. – Dodanie biznesu ADOB do portfolio Nouryon jest doskonałą, strategiczną szansą dla naszej firmy – powiedział Charlie Shaver, [...]

Florensis_Dianthus
HortiAdNet