PODosłonami.pl
Kwiatowe „igrzyska” w Gandawie, czyli Floraliën Gent 2022 (cz. II)
Zakończyła się dziesięciodniowa wystawa roślin ozdobnych Floraliën Gent 2022, którą zorganizowano w Gandawie. Jak zwykle, była prezentacją i promocją produktów z Flandrii – północnej części Belgii. Floralia z założenia odbywają się co 4 lata, jak igrzyska olimpijskie, ale tym razem na flamandzkie kwiatowe wydarzenie trzeba było czekać o dwa sezony dłużej.
Czytaj dalej...
Kadr z wystawy Floraliën Gent 2022, która odbyła się w dniach od 29 kwietnia do 8 maja (fot. A. Cecot)
Specjały Flandrii podczas wystawy Floraliën Gent 2022
We współtworzenie wystawy Floraliën Gent zaangażowane są organizacje producenckie z Flandrii (jak AVBS, której 75 członków uczestniczyło w przygotowaniu wspólnej ekspozycji o powierzchni 2000 m2), a także instytucje związane z hodowlą roślin czy edukacją ogrodniczą.
Najbardziej widowiskowe, jak zwykle podczas Floraliów, które odbywają się wiosną, są azalie, a także towarzyszące im różaneczniki. W 2022 r. zwracała uwagę przede wszystkim szczególna prezentacja doniczkowych azalii, które są jednym z najważniejszych symboli flamandzkiego ogrodnictwa, wyróżniająca się nowoczesną aranżacja różnorodnych odmian. Rośliny, pogrupowane kolorystycznie i umieszczone na łukowatych, zachodzących na siebie geometrycznych konstrukcjach, przedstawiały formę jakby utkaną z kwiatów o rozmaitych azaliowych barwach: od fioletowych, poprzez czerwone i różowe, po białe.
W materiałach informacyjnych dotyczących wystawy jej organizatorzy podkreślili, że Belgia słynie nie tylko z frytek, czekolady i piwa, ale też z azalii gandawskich. Otóż Ghent azalea ma unijny certyfikat Chronionego Oznaczenia Geograficznego (Protected Geographical Indications – PGI) jako produkt regionalny i tradycyjny. Podano, że we Flandrii Wschodniej produkowane jest rocznie 25 mln doniczkowych azalii, co stanowi ok. 90% całej europejskiej produkcji tych roślin.
- Doniczkowe azalie gandawskie pokazane w nowoczesny sposób…
- …to jedna z najciekawszych prezentacji Floraliën Gent 2022
- Spektakularny kielich/drzewo z azalii także zwracał uwagę zwiedzających pawilon Floraliën Hall
- Azalie w formie dużych stożków, które znajdowały się w kilku miejscach Floraliów, to tradycyjny eksponat tej wystawy
- Fragment zbiorowej ekspozycji AVBS – z azaliami na 1. planie
- Azalia ‚Thesla’
- ‚Miss Mirthe’
- ‚Leonardo’, fot. 1-8 A. Cecot
Inne charakterystyczne od lat dla północnej Belgii rośliny ozdobne – wawrzyny szlachetne (Laurus nobilis) – również stały się lejtmotywem Floraliën Gent 2022. Pokazano formowane „drzewka”, kategorii premium.
- Formowane wawrzyny szlachetne (Laurus nobilis) pokazało na wystawie Floraliën Gent 2022 m.in. gospodarstwo Piet Mertens , fot. A. Cecot
We Flandrii zlokalizowane jest jedno z najbardziej znanych przedsiębiorstw hodowlanych specjalizujących się w roślinach z rodziny Bromeliaceae – Deroose Plants. Jego udziałem był spektakularny „krajobraz” utkany z różnych gatunków i odmian bromelii – m.in. efektownych oplątw (Tillandsia) – a ponadto kalatei (Calathea) oraz innych roślin doniczkowych o ozdobnych liściach. Do wykonania kompozycji użyto około 9 tys. roślin!
- Bromeliowy krajobraz zaaranżowany przez firmę Deroose Plants w pawilonie Floraliën Hall (na 1. planie Tillandsia ‚Reese’)
- Ta sama aranżacja widziana z drugiej strony
- Użyta w kompozycji kalatea (Calathea litzei ‚Fusion White’)
- Inny fragment prezentacji przedsiębiorstwa Deroose – z takimi rodzajami roślin, jak.: Aechmea, Guzmania, Neoregelia, Tillandsia, Vriesea, Dieffenbachia, Calathea (fot. 1-4 A. Cecot)
Nagrody
Podczas wystawy Floraliën Gent 2022 przyznano wyróżnienia w trzynastu kategoriach, takich jak np.: „Kreatywność”, „Najpiękniejszy duży eksponat”, „Najpiękniejsza roślina doniczkowa”, „Najpiękniejsza azalia gandawska”, „Najpiękniejsza bylina”. O nagrodach zdecydowały międzynarodowe zespoły ekspertów (m.in. jury artystyczne czy prasowe).
Nagroda za kreatywność przypadła belgijskiej firmie Meer Plant BV, która jest częścią grupy Oprins, dobrze znanej w międzynarodowej szkółkarskiej branży. Ekspozycja, utworzona we współpracy z siostrzanymi firmami Plantentuin De Kleine Boerderij Merksplas i Vista Verde, zwracała uwagę oryginalnością oraz nowoczesnością. Jury doceniło w tym przypadku „jakość, kreatywność na najwyższym poziomie, wyjątkowe wykonanie, sprostanie technicznym wyzwaniom, a zarazem ucztę dla oczu i uzyskanie efektu, który oddziałuje uspokajająco na widzów”. Projektant Tom de Houwer stworzył ogród odwołujący się do filozofii zen, zatytułowany „Wieczny strumień”. Całość ma wymiary 4 x 4 m i zawiera pachnące róże żywopłotowe, zawieszone nad lustrem wody, otoczone nietuzinkowymi ściankami z wygiętych („falujących”), przepołowionych pędów bambusa. Zastosowano róże z nowej serii Naturosa® – oferowane jako zdrowe i przyjazne pszczołom – podane w postaci produktu pod nazwą Hedge-On®, czyli jako „gotowe” żywopłoty. Drugą użytą do tej kompozycji rośliną była laurowiśnia iberyjska (Prunus lusitanica) ‘Tico’.
- Nagrodzona za kreatywność prezentacja przygotowana przez firmę Meer Plant BV (fot. Meer Plant)

Nowatorskie środki produkcji i rozwiązania – nominacje do GreenTech Innovation Awards
Wystawcy międzynarodowych targów techniki i technologii szklarniowej GreenTech Amsterdam 2022 zgłosili prawie 40 nowości do tegorocznej edycji konkursu „ GreenTech Innovation Awards”. Do finału jurorzy wybrali 5 spośród tych produktów lub rozwiązań. Wyniki zostaną ogłoszone, [...]