Nagrody Szklanego Tulipana – Glazen Tulp Awards 2022/2023 – dla innowacyjnych produktów kwiaciarskich

PODosłonami.pl

DeRuiter_ToBRFVDeRuiter_ToBRFV

Nagrody Szklanego Tulipana – Glazen Tulp Awards 2022/2023 – dla innowacyjnych produktów kwiaciarskich

Konkurs o nagrody Szklanego Tulipana (Glazen Tulp Award) organizowany jest corocznie przez giełdę Royal FloraHolland, z siedzibą w Aalsmeer. Laury te przyznawane są producentom lub dostawcom roślin ozdobnych – nowych odmian bądź koncepcji marketingowych – którzy w mijającym sezonie wprowadzili je do obrotu aukcji i zgłosili owe produkty do oceny, w pięciu kategoriach: „Kwiaty cięte”, „Zielone rośliny pokojowe”, „Kwitnące rośliny pokojowe”, „Rośliny ogrodowe”, „Koncepcje sprzedaży”. W dniu 15 grudnia ogłoszono wyniki tegorocznych zmagań – zwycięskie produkty edycji 2022/2023, które zyskują tym samym większe zainteresowanie międzynarodowego rynku.

Czytaj dalej...
Nagrodami Szklanego Tulipana (Glazen Tulp Awards 2022/2023) wyróżniono - w kilku kategoriach - innowacyjne produkty kwiaciarskie, m.in. lilię Apricot Fudge (fot. A. Cecot)

Nagrodami Szklanego Tulipana (Glazen Tulp Awards 2022/2023) wyróżniono - w kilku kategoriach - innowacyjne produkty kwiaciarskie, m.in. lilię Apricot Fudge (fot. A. Cecot)

Finał – po miesiącach eliminacji

W trakcie roku członkowie giełdy RFH mogą zgłaszać godne uwagi, innowacyjne produkty do konkursowej stawki. Formowana jest stopniowo czołówka – tak, by w końcu można było wyłonić zwycięzców danej edycji konkursu o Glazen Tulp Awards.

Finałową tegoroczną pulę, którą w listopadzie mogli na żywo obejrzeć zwiedzający targi Trade Fair Aalsmeer 2022, oceniało następnie jury. W każdej z pięciu kategorii – jak zwykle – wybrano, na podstawie punktacji, najlepszy produkt i dwa kolejne.

Glazen Tulp Awards 2022/2023

Kategoria „Kwiaty cięte”

Lilia Apricot Fudge – I miejsce

Zgłoszona do konkursu przez holenderskie gospodarstwo Bredefleur odmiana z grupy Mieszańców azjatyckich, wyhodowana przez Lily Company. Wyróżnia się nietypowym, różyczkowatym kształtem półpełnych kwiatów (z dużymi, sterczącymi pręcikami i pylnikami oraz słupkiem), które mają mocną budowę; kwiaty cięte o dobrej, nawet 3-tygodniowej trwałości. Bezapelacyjny zwycięzca w tej kategorii – ze względu na oryginalność i innowacyjność.

Jaskier (Ranunculus) Romance™ ‘Poodle Ramlia’ – II m.

Odmiana, której hodowcą jest Japończyk Aya Engei (AYA ENGEI Co., Ltd), zgłoszona do oceny przez holenderską firmę Monarch Flowers. Charakteryzuje się nietuzinkowymi (o wcinanych płatkach), pełnymi i okazałymi kwiatami oraz długimi (80 cm), mocnymi szypułami. Jurorzy podkreślili, że to piękny kwiat o ładnej jasnej barwie. Dobry do kompozycji lub jednorodnych bukietów, a nawet pojedynczy element (kwiat, choć duży – nie powoduje zginania się szypuły)

Chryzantema Typhoon Finishing – III m.

Odmiana standardowa hodowli przedsiębiorstwa Dekker Chrysanten. Zgłoszona przez gospodarstwo Arcadia Chrysanthemums. Wyróżnia się pełnymi, dwubarwnymi średniej wielkości, dość płaskimi kwiatostanami. Zdaniem jury walorem tej chryzantemy jest wyraźny  kontrast kolorów w kwiatostanie, który dobrze nadaje się do bukietów.

„Zielone” rośliny doniczkowe

Geogenanthus ciliatus Midnight Pearl

Osobliwość o niemal czarnych skórzastych liściach (początkowo są zielone, z fioletowym nerwem głównym, a w miarę rozwoju ciemnieją), zgłoszona przez firmę Richplant BV. Jury uznało tę roślinę za prawdziwie nowatorską. Zastanawiało się zarazem, jak będzie się sprawowała w warunkach domowych (może być wrażliwa na niedobór światła).

Begonia Hovaria Silver Maples

Zgłoszona przez gospodarstwo Hofstede Hovaria. Cechuje się atrakcyjnymi, dużymi klonokształtnymi i kontrastowo zabarwionymi liśćmi. Znosi niższą temperaturę w pomieszczeniach zimą. Według jurorów jest to wspaniała, efektowna roślina o pięknym wzorze na liściach.

Costus arabicus Variegata

Oryginalna, nieduża roślina zgłoszona przez firmę Van der Arend Tropical Plant Center. Wyróżnia się kremowo-zielonymi liśćmi, które przykuwają wzrok. Zdaniem jury to roślina o świetnym pokroju, przykuwająca wzrok, wnosząca do wnętrza „dzikość” i „powiew natury”.

Zostało jeszcze 56% artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet