Trade Fair Aalsmeer 2022. Część I – rośliny doniczkowe

PODosłonami.pl

Seminis_3Seminis_3

Trade Fair Aalsmeer 2022. Część I – rośliny doniczkowe

Międzynarodowe targi roślin ozdobnych Trade Fair Aalsmeer 2022, które odbyły się w listopadzie na terenie giełdy kwiatowej Royal FloraHolland w Aalsmeer (Niderlandy), zgromadziły 663 wystawców. Jak zwykle, stanowiły niepowtarzalny przegląd asortymentu produktów, jakim ta aukcja handluje. Dominowały rośliny doniczkowe, których asortyment i sposób podania finalnym klientom istotnie się poszerzyły w ostatnich latach boomu na produkty z tej kategorii, czyli „zieleń” do dekoracji wnętrz.

Czytaj dalej...
Rośliny doniczkowe zajmowały największą powierzchnię targów Trade Fair Aalsmeer 2022, ale najważniejszą funkcją tegorocznej imprezy był networking (fot. A. Cecot)

Rośliny doniczkowe zajmowały największą część powierzchni targów Trade Fair Aalsmeer 2022, ale najważniejszą funkcją tegorocznej imprezy okazał się networking (fot. A. Cecot)

Bezpośrednie kontakty i liczne nowości

Tegoroczna, 23. odsłona targów Trade Fair Aalsmeer okazała się sukcesempo covidowej przerwie oraz mającej niepełny zasięg ubiegłorocznej edycji TFA (ze względu na ograniczenia epidemiologiczne). I to pomimo kryzysu energetycznego, który mocno uderzył w holenderskich, i nie tylko, producentów roślin ozdobnych – szczególnie z powodu wysokich cen gazu, powszechnie używanego w Niderlandach do ogrzewania szklarni. Jak podał organizator TFA 2022, czyli giełda Royal FloraHolland, w ciągu trzech listopadowych dni trwania targów (w tym samym czasie, co IFTF), w Aalsmeer pojawiło się około 18 tysięcy zwiedzających z ponad 50 krajów. Podkreślano dobrą, ożywioną atmosferę, która towarzyszyła branżowym spotkaniom, z możliwością prowadzenia długich, niczym nieskrępowanych rozmów. To właśnie „networking” oraz odnawianie kontaktów okazały się charakterystycznymi cechami minionej odsłony TFA. Wskazywało na to wielu wystawców, tłumacząc zarazem sposób aranżacji swoich stoisk, który bardziej niż w przeszłości sprzyjał rozmowom.

Rzecz jasna, zwracano też uwagę na rośliny, kwiaty, odmiany (a zwłaszcza nowości, które są kołem zamachowym sektora). Nie zabrakło więc także spektakularnych aranżacji poświęconych tylko produktom „ozdobnym”, przygotowanych przez wytrawnych florystów i przypominających, na czym polega siła kwiaciarskiej branży.

Centralnym punktem targów był Royal FloraHolland House, a tuż obok można było znaleźć stoisko z nowościami, które pojawiły się ostatnio w obrocie tej aukcji. Wyróżniał się asortyment „Roślin do dekoracji wnętrz”. Wiele innych nowych produktów z tej grupy można było również wyłowić na ekspozycjach poszczególnych wystawców, przy czym szczególnie widoczny okazał się znaczny rozwój takich kategorii, jak np. gatunki o ozdobnych, pstrych liściach, czy też sukulenty („rośliny bezobsługowe”).

Modne sukulenty

Firma Amigo Plant B. V. proponuje zestawy domowych (lub biurowych) sukulentów, które dodatkowo mają niewielkie rozmiary. W Aalsmeer zaprezentowano m.in. kolekcję różnych taksonów haworsji – Haworthia Safari Plant, podkreślając ich afrykańskie pochodzenie.

Gospodarstwo Arco Lock Potplanten z ‘s Gravenzande, które rozpoczęło rozmnażanie i produkcję doniczkowych roślin gruboszowatych w 2009 r., jako nowości prezentowało w bieżącym roku pstrolistne kreacje aloesu (Aloë) – rodzaj ten wprowadziło do asortymentu w 2015 r. Były to odmiany opisane jako ‘White Variegata’ oraz ‘Desert Diamond’.

Z kolei firma Grashopper VOF z miejscowości Kwintsheul, oferująca gruboszowate starce (Senecio), pokazała – oprócz najpopularniejszego gatunku S. rowleyanus, także inne taksony – S. herreianus ‘Purple Flush’ (z fioletowymi pędami) czy S. hallianus. Firma ta podkreśla, że wszystkie doniczki, w których kieruje rośliny na rynek, są wyprodukowane z odpadów pokonsumenskich (PCR), a nie ze „świeżego” plastiku, i że od 2019 r. posiada ona certyfikat Planetproof.

Rodzaj Lepismium z rodziny Cactaceae reprezentowany był na ekspozycji grupy producentów Decorum. Sukulent ten wywodzi się z Ameryki Płd.

Przedsiębiorstwo Handelskwekerij Ubink B.V. dodało do swojego asortymentu eszewerię (Echeveria) Crispy Beauty o fantazyjnie pofalowanych, a ponadto srebrzystych liściach. Eszeweria – traktowana w cieplejszych niż nasz rejonach Europy jako roślina patiowa – staje się coraz popularniejsza, ze względu na efektowne odmiany.

Trade Fair Aalsmeer 2022 był też, zgodnie z tradycją, areną prezentacji produktów-finalistów konkursu o nagrodę Szklanego Tulipana, organizowanego corocznie przez giełdę Royal FloraHolland. Wśród roślin ogrodowych – ale u nas nieodpornych na mróz (a więc przez większą część roku nadających się tylko do uprawy we wnętrzach) – nominowano m.in. jeden z mieszańców międzyrodzajowych pod nazwą ×Mangave (Manfreda x Agave), obecnych na europejskim rynku od dwóch lat – odmianę Blazing Saddles (z oferty firmy F.N. Kempen). Podobnie jak inne kreacje z tej serii, nowość owa sprzedawana jest pod marką Mad About Mangave.

Succulents Unlimited BV to holenderska firma handlowa założona w 2018 r., która zaopatruje ogrodników z nieukorzenione sadzonki roślin gruboszowatych (ale także innych tropikalnych). Większość materiałów sprowadza z Kenii. Podczas listopadowych targów stoisko tego przedsiębiorstwa – które zapewnia, że jego mocną stroną są nowości – przykuwało wzrok różnorodnością i mnogością asortymentu, zaprezentowanego w prosty, lecz zarazem spektakularny sposób.

Zostało jeszcze 68% artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

FLORENSIS_10 (XII 2023)
ICL Osmocote
TSWTSW
HortiAdNetHortiAdNet